Co obniża zdolność kredytową? 5 głównych przyczyn

Powrót 20 lipca, 2023

Starasz się o kredyt, ale z marnym skutkiem? A może dopiero przymierzasz się do wypełnienia wniosku? Nie jesteś pewien czy bank Ci odmówił? Dowiesz się, co obniża zdolność kredytową. Poznaj główne przyczyny, dla których bank odmawia kredytów. Sprawdź, jak łatwo otrzymać dodatkową gotówkę.

Niski dochód lub niestabilne zatrudnienie

To jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia zdolności kredytowej. Dochód i forma zatrudnienia są jednymi z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez banki podczas oceny zdolności kredytowej. Im wyższe zarobki, tym większe szanse na otrzymanie korzystnej oferty. Ponadto banki zwracają również uwagę na formę zatrudnienia i preferują umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wysokie zadłużenie

Zadłużenie na koncie to kolejny czynnik, który wpływa na zdolność kredytową. Osoby, które mają niespłacone kredyty lub pożyczki, mogą zderzyć się z dodatkowymi trudnościami podczas starania się o kolejne zobowiązania. To samo dotyczy również długów powstałych z nieopłaconych rachunków, mandatów czy alimentów.

Niski scoring BIK

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje na temat zobowiązań, na jakie się decydujemy. Są to nie tylko kredyty i pożyczki, ale także inne umowy np.: abonamentowe. Każde opóźnienie w spłacie jest odnotowywane i może być widoczne nawet przez 5 lat od daty płatności. Wszystko to wpływa na ocenę finansową BIK, czyli tzw. scoring. Im jest on niższy, tym trudniej o kredyt.

Brak historii kredytowej

Nie tylko zła historia kredytowa obniża naszą zdolność kredytową. Jej brak również nie jest dla nas dobrą sytuację. Banki bowiem mogą być niechętne do udzielania kredytów w takich przypadkach, ponieważ nie mogą ocenić związanego z nim ryzyka.

Liczba osób na utrzymaniu i koszty gospodarstwa domowego

Oprócz dochodów i historii kredytowej banki sprawdzają też aktualną sytuację potencjalnego kredytobiorcy. Osoby, które mają na utrzymaniu sporą liczbę domowników, a do tego mają wysokie koszty w gospodarstwie, mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu. Im więcej bowiem wydatków, tym mniejszym budżetem dysponujemy na spłatę rat. Dlatego banki biorą pod uwagę także koszty naszego życia, a nie tylko przeszłe i bieżące zobowiązania.

Jak pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej?

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, a pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę firm pożyczkowych takich jak LendOn. Krótko terminową pożyczkę możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia. Wypełnij tylko wniosek na stronie internetowej.

W tym celu wystarczy tylko podać swoje podstawowe dane, a także źródła dochodu. Firmy pożyczkowe akceptują różne formy zatrudnienia oraz renty, emerytury czy stypendia. Dzięki temu możesz zwiększyć swoją szansę na otrzymaniu chwilówki. Po przejściu weryfikacji oraz otrzymaniu pozytywnej decyzji, pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Zdolność kredytowa to nie tylko Twoje zarobki. To także forma zatrudnienia, historia kredytowa czy bieżące wydatki. Dlatego na pytanie, co obniża zdolność kredytową, warto spojrzeć szerzej, aby zobaczyć wszystkie czynniki, które mają wpływ na Twoją sytuację finansową.