Leasing a zdolność kredytowa – jaka jest zależność?

Powrót 13 lipca, 2023

Jednym z najpopularniejszych sposobów na finansowanie samochodu lub sprzętu firmowego jest leasing. Często jednak przedsiębiorcy obawiają się utraty zdolności kredytowej z tego powodu. Nie chcą oni bowiem stracić możliwości skorzystania z kredytu. Czy ich obawy są uzasadnione? Jaka jest zależność między leasingiem a zdolnością kredytową? Dowiedz się tego z naszego artykułu. 

Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?

Zanim firma lub osoba prywatna zdecyduje się na leasing, powinna wiedzieć, co wiąże się z daną decyzją finansową. Jak zapewne wiesz, każdy kredyt czy pożyczka wpływają na naszą ogólną ocenę. Może ona mieć wpływ na to, czy w przyszłości otrzymamy kolejne zobowiązanie. 

Decyduje o tym zdolność kredytowa, czyli ocena naszej sytuacji finansowej, którą używają m.in. banki. Wpływają na nią nie tylko dochody, wydatki czy historia kredytowa, ale również bieżące zobowiązania. Jaka jest zależność między leasingiem a zdolnością kredytową? Wszystko zależy od rodzaju leasingu, na jaki się zdecydujemy.

Leasing finansowy a zdolność kredytowa

Zacznijmy od leasingu finansowego. W jego przypadku leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu, a do kosztów jego przychodu zaliczają się raty, odsetki czy odpisy amortyzacyjne. 

Dzięki temu, że samochód jest wykazywany w firmowych księgach, zależność między leasingiem a zdolnością kredytową jest mniejsza niż w pozostałych przypadkach omówionych w dalszej części artykułu.

Leasing operacyjny a zdolność kredytowa

Jest to jeden z najchętniej wybieranych rodzaju leasingu przez przedsiębiorców. Dlaczego? Ponieważ samochód lub sprzęt pozostaje własnością firmy leasingowej aż do ewentualnego wykupienia, co najczęściej dzieje się dopiero pod koniec obowiązywania umowy.

Z tego powodu leasing oraz wszelkie poniesione z tym wydatki nie są widoczne w bilansie firmy. Z drugiej strony jednak comiesięczne raty obniżają jej dochód, co może przyczynić się do zmniejszenia zdolności kredytowej.

Leasing konsumencki a zdolność kredytowa

Jesteś osobą prywatną? Także możesz skorzystać z leasingu na auto, a także na inny sprzęt. Dzięki umowie z firmą leasingową możesz z niego korzystać, nie będąc właścicielem, za stałą miesięczną opłatą. 

Co wtedy z Twoją zdolnością kredytową? Leasing jest dodatkowym zobowiązaniem, który zmniejsza Twój comiesięczny dochód. Z tego powodu może ona zostać w nieznaczny sposób obniżona. Wiele jednak zależy od Twoich zarobków oraz tego, jaką część budżetu pochłania leasing. 

Podsumowanie

Leasing a zdolność kredytowa – wiele osób zastanawia się, czy taka forma finansowania odbije się negatywnie na ich ocenie finansowej. Jak się okazuje, wpływ jest niewielki. Najmniej odczują to osoby korzystające z leasingu finansowego. Jednak zarówno leasing operacyjny, jak i konsumencki nie przekreśla Twoich szans na skorzystanie z kredytu lub pożyczki.