Pożyczka od rodziny – czym jest? Jakie formalności trzeba spełnić?

Powrót 28 lutego, 2022

Szukając możliwości pożyczenia pieniędzy, w pierwszej chwili myślimy o swojej rodzinie. Wydaje się to najłatwiejsza i najszybsza droga, aby uzyskać potrzebną gotówkę. Czy wiesz jednak, jakie formalności trzeba spełnić? Czy pożyczka od rodziny jest opodatkowana? Kiedy trzeba spisać umowę? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Pożyczka rodzinna a formalności

Wydawać by się mogło, że pożyczka w rodzinie to nic prostszego. W końcu są to najbliższe nam osoby. Stąd bez problemu możemy przekazać drugiej stronie tyle, ile ona potrzebuje. Jednak w przypadku wyższych kwot, formalności mają duże znaczenie. W innym razie możemy zostać zaniepokojeni przez Urząd Skarbowy.

Dlaczego urząd miałby się odzywać do nas z powodu pożyczki od rodziny? Chodzi przede wszystkim o podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC-3. Stawka w tym przypadku wynosi od 1 lipca 2019 roku 0,5%. Wcześniej podatek był w wysokości 2%.

Nie jest jednak tak, że kiedy pożyczamy od rodziny, zawsze obowiązuje nas PCC-3. Jest kilka wyjątków, kiedy nie musimy go płacić, ani nawet zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Jakie są to przypadki?

Pożyczka od rodziny dla najbliższych

Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tutaj stopień pokrewieństwa. Żeby uniknąć płacenia podatku PCC-3, muszą to być najbliższe nam osoby. Nazywają się oni zerową grupą podatkową. Zaliczamy do nich rodziców, małżonków, ojczymów, macochy, dzieci,wnuki oraz pasierbów. Kiedy pożyczamy jednej z tych osób, podatek nas nie zobowiązuje. Jeśli jednak pożyczka od rodziny przekracza kwotę 9637 złotych, należy zgłosić ją do urzędu.

Pożyczka od rodziny dla dalszych krewnych

Czymś innym jest zaś, kiedy decydujemy się pożyczyć osobom z pierwszej grupy podatkowej, czyli teściom, zięciom oraz synowym. Warunkiem, aby nie zapłacić podatku, jest łączna kwota udzielanych pożyczek od rodziny. Nie może ona przekroczyć 9637 złotych. Podobnie jak w poprzednim przypadku, konieczne jest złożenie deklaracji PCC-3, aby uniknąć opłaty 0,5% podatku.

Zwrot pożyczki od rodziny – jak uniknąć problemów?

Pożyczka od rodziny jest łatwa, dopóki nie ma problemów ze spłatą. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która pożycza, czy przyjmuje pieniądze, warto zabezpieczyć się umową. Nawet prosto przyrządzony dokument będzie podstawą do późniejszych roszczeń, jeśli wynikną problemy.

Umowa pożyczki od rodziny nie jest skomplikowanym dokumentem. Musi ona jednak zawierać dane obu stron, pożyczoną kwotę, warunki spłaty oraz podpisy. Jest ona dobrowolna do kwoty 1000 zł. Jeśli pożyczka jest wyższa, prawo mówi o konieczności sporządzenia takiego dokumentu.

Alternatywy do pożyczki od rodzin

Niekiedy powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, niestety się sprawdza. Problemy na tle finansowym wśród bliskich sobie osób nie należą do rzadkości. Dlatego pożyczka od rodziny zawsze wiąże się z ryzykiem. Również tym prywatnym. Na szczęście są alternatywy.

Kiedy pożyczka od rodziny nie wchodzi w grę, ale Ty pilnie potrzebujesz gotówki, sprawdź ofertę firm pożyczkowych. Pożyczkodawcy tacy jak LendOn.pl mają nie tylko dobre promocje, ale również minimum formalności i wymagań. O pożyczkę możesz się starać również ze złą zdolnością kredytową i wpisem do baz dłużników. Wystarczy wypełnić wniosek i zaczekać chwilę na odpowiedź. Wkrótce potem otrzymasz pieniądze na konto. Wszystko bez dodatkowych formalności oraz zgłaszania do urzędu jak w przypadku pożyczki od rodziny.