Ustawa antylichwiarska 3.0 – co się zmieni?

Powrót 11 stycznia, 2023

Pod koniec 2022 roku została podpisana nowa ustawa antylichwiarska 3.0. Wraz z nią szykuje się sporo zmian dla pożyczkodawców i konsumentów. Jakich? Dowiedz się, co zmieni nowelizacja aktu prawnego i jaki będzie miała ona wpływ na udzielanie pożyczek.

Czym jest ustawa antylichwiarska?

Jeszcze kilkanaście lat temu lichwa była powszechnym zjawiskiem na rynku pożyczek pozabankowych. Z nadużyciami zaś można było spotkać się na co dzień. Wszystko jednak zmieniło się w 2006 roku, kiedy pojawiła się pierwsza ustawa antylichwiarska. Co to takiego?

Ustawa antylichwiarska to akt prawny, którego zadaniem jest przeciwdziałanie lichwie. Wraz z jej wprowadzeniem rząd zaczął przeciwdziałać nadużyciom w formie dodatkowych opłat czy zbyt wysokiemu oprocentowaniu. Dzięki temu pożyczkobiorcy stali się bardziej chronieni przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych.

Wspomniana wcześniej ustawa antylichwiarska doczekała się kilku nowelizacji. W 2016 roku w życie weszła ustawa antylichwiarska 2.0. Kolejne zmiany wprowadzono wraz z wybuchem pandemii. Natomiast obecna nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2022 roku. Nowe przepisy zaś zaczną obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy.

Co zmieni ustawa antylichwiarska 3.0?

Podpisana ostatnio ustawa antylichwiarska 3.0 niesie ze sobą sporo zmian, które dotyczą banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Czego możemy się spodziewać?

Do najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawie antylichwiarskiej należą:

  • określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych dla pożyczek – do 20% kwoty pożyczki w skali roku i do 45% przez cały okres kredytowania;
  • obowiązek weryfikacji klienta przez firmę pożyczkową – udzielenie pożyczki będzie uzależnione od oceny zdolności kredytowej klienta na podstawie danych np.: z BIK lub BIG, oświadczenia o dochodach czy stałych wydatkach w gospodarstwie domowym;
  • zakaz rolowania kredytów – dotyczy oferowania nowych umów klientów, którzy wzięli już pożyczkę;
  • objęcie firm pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego – jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa rynku finansowego i możliwość nakładania kar na firmy pożyczkowe w przypadku funkcjonowania wbrew przepisom ustawy antylichwiarskiej.

Ustawa antylichwiarska a wzrost bezpieczeństwa pożyczkobiorców

Zmiany związane z ustawą antylichwiarską już niedługo wejdą w życie. Bez wątpienia zwiększają one bezpieczeństwo pożyczkobiorców przed nieuczciwymi praktykami pożyczkodawców. Nowe przepisy bowiem nie pozwolą doliczać dowolnie wysokiej prowizji czy marży. Z kolei instytucje, które nie dostosują się do nich, zapłacą kary.

Z drugiej strony, według ekspertów, ustawa antylichwiarska 2023 może utrudnić dostęp do pożyczek dla wielu konsumentów. To zaś może spowodować zepchnięcie ich do szarej strefy, gdzie stracą swoją ochronę.

Podsumowanie

Obowiązek weryfikacji, objęcie pożyczkodawców nadzorem KNF czy określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek to tylko niektóre rzeczy, które wejdą w życie wraz z ustawą antylichwiarską 3.0. Zmiany dotyczą nie tylko pożyczkodawców, ale również konsumentów. Dlatego warto wiedzieć więcej o ich temat.