Joga na stres i dla zdrowia

Powrót 14 stycznia, 2020

Moda na jogę trwa nieprzemijająco od kilkunastu już lat. Wspólnie ćwiczą młodzi i nieco bardziej dojrzali. Jedni dla relaksu i odprężenia inni, aby poprawić funkcjonowanie stawów, wytrzymałość mięśniową, czy też zwiększyć poziom koordynacji ruchowej. Tak, czy inaczej wszyscy inwestują w zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Joga jest stara jak świat, chciałoby się powiedzieć. Jej korzenie sięgają 1500 roku przed naszą erą, a podstawą dla powstania tego systemu ćwiczeń była koncepcja przywracania wewnętrznej równowagi człowieka. Ciekawym jest również fakt, iż joga uchodzi za system filozofii indyjskiej. Według założeń, ćwiczenia gimnastyczne w połączeniu z oddechem i medytacją pozwalają osiągnąć jedność ciała, umysłu i duszy.

Przesłanie to sprawia, iż joga obecnie jest jedną z chętniej uprawianych form aktywności fizycznej.

Z pewnością wiele osób rozważało aktywność fizyczną, czy to z uwagi na podjęte postanowienie noworoczne, czy też jako element weekendowej rekreacji. O ile jednak aktywność wymuszająca realny wysiłek i konieczność przygotowania się do niego nie wszystkich pociąga, o tyle formuła jogi może okazać się ciekawa dla niemalże każdego.

Czym jest joga?

Co jednak indyjski system ćwiczeń powiązanych z medytacją może nam realnie przynieść? Zapewne satysfakcję z wykonywanej aktywności. Ale czy coś jeszcze, co moglibyśmy zmierzyć lub odczuć w sposób, który nie pozostawiłby wątpliwości, że godzina dziennie spędzona na ćwiczeniach ma głębszy sens? Z pewnością, tak. Joga bowiem ma doskonały wpływ na wzmocnienie naszego ciała.

Systematyczne, codzienne ćwiczenia prowadzą do efektów, które widoczne są stosunkowo szybko.

Do niezaprzeczalnie pozytywnych aspektów ćwiczenia jogi zaliczymy z pewnością zwiększenie odporności na stres, obniżenie poziomu zmęczenia i odprężenie organizmu, poprawę wytrzymałości mięśniowej, zwiększenie koordynacji ruchowej. Według znawców tematu, joga ma również pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, bóle głowy, postawę i sylwetkę, i ciśnienie krwi oraz bóle stawów.

Pierwsza sesja jogi może pokazać nam, czy pomysł na ten właśnie rodzaj aktywności jest dobrym wyborem. Jeśli trening zakończymy usatysfakcjonowani, to pamiętajmy, iż aby osiągnąć rzeczywiste i trwałe efekty, ważne jest systematyczne podejście. Wystarczy dwadzieścia minut ćwiczeń dziennie. Nie jest niczym szczególnie dziwnym, że osobom, które dopiero rozpoczynają praktykowanie jogi wydawać się może nudna. Tak, nie jest to dynamiczny sport, którego uprawianie i bicie kolejnych rekordów stanowi o jego wartości. Joga sprowadza ćwiczącego w zupełnie inne obszary. W miejsce coraz to i większych ciężarów zaleca kreowanie świadomości wykonywanego ruchu. W zamian za wysiłek na bieżni proponuje pracę z oddechem.

Jak zacząć?

Rozpoczynając przygodę z jogo, pamiętać powinniśmy, że pierwsze treningi nie powinny być zbyt wymagające. Poszczególne ćwiczenia wykonywane powinny być w skupieniu. W ich trakcie pamiętajmy o tym, by trwać w jednym wygięciu kręgosłupa tak samo długo jak w drugim. Jeżeli przez 30 sekund wykonujemy pozycję skłonu w przód w siadzie skrzyżnym, to tyle samo czasu należy ćwiczyć wygięcie kręgosłupa do tyłu. Kontrola ruchu oraz koncentracja na wykonywaniu każdego z ćwiczeń z decydowanie pomoże zapobiec kontuzjom.

W jodze najistotniejszym elementem jest zachowanie odpowiedniej pozycji ciała. Podobnie więc, jak w przypadku korzystania z siłowni, warto w pierwszym okresie poprosić o wsparcie instruktora. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność nie tylko co do prawidłowości wykonania poszczególnych ćwiczeń, ale również wyeliminowania potencjalnie złych nawyków.

Warto też pamiętać, iż nie ma określonej pory, kiedy należy, bądź nie należy wykonywać ćwiczeń.

Joga dla każdego?

Joga jest doskonałą formą aktywności niemalże dla wszystkich. Dlatego też zalecana jest osobom, które ze względu na obowiązki mają niewiele okazji do ruchu na co dzień lub czy też spędzają dużo czasu przed komputerem. Joga jest rozsądnym wyjściem dla tych, którzy na co dzień funkcjonują w podwyższonym stresie, cierpią na wahania nastroju, nadciśnienie, bóle pleców bądź karku. Ćwiczenia jogi mają także zbawienny wpływ na osoby doświadczające problemów z trawieniem.

Jogę mogą ćwiczyć osoby, które chcą w harmonijny sposób zbudować siłę mięśni, ich elastyczność, poprawić równowagę i koordynację ruchową. Czy można ćwicząc jogę przetrenować się czy też narazić się na ryzyko urazów? Z pewnością tak, chociaż jest to niezwykle trudne w odróżnieniu od aktywności fizycznej na siłowni.

Pomimo, że joga uchodzi za raczej bezurazową formę aktywności fizycznej, to niestety nie jest dla każdego. Nie powinny jej ćwiczyć osoby z silnymi dolegliwościami kręgosłupa, problemami z błędnikiem mającymi wpływ na zachowanie równowagi. Przeciwskazaniem do ćwiczeń jogi jest również osteoporoza, ale także ciąża i menstruacja.

Jaki sprzęt do jogi wybrać?

Pytanie o sprzęt pozwalający na ćwiczenie jogi może wywołać uśmiech, ale jest ono jak najbardziej zasadne. Co prawda joga nie wymaga kupowania specjalistycznych przyrządów, czy też ubrania, natomiast odpowiednia mata oraz wygodne dresy mogą być bardzo przydatne.

Długość maty powinna być dostosowana do naszego wzrostu, aby zapewnić komfort wykonywania asan w pozycji leżącej. Warto zostawić sobie około 15 cm zapasu licząc od długości naszego ciała. Ważna jest również grubość. Mata do jogi powinna mieć od 3 do 6 milimetrów grubości, co pozwoli na komfortowe ćwiczenie pozycji na opartych na kolanach i łokciach.

Kupując matę, postarajmy się wybrać taką, która została wykonana z odpowiedniego, bezpiecznego i trwałego materiału. Najczęściej spotykanymi na rynku są maty z PCV, najtańsze, średniej jakości i jednocześnie najłatwiejsze w czyszczeniu, albowiem możemy je wyprać w pralce. Maty wykonane z TPE są bardzo trwałe i zapewniają antypoślizgową powierzchnię. Można prać je ręcznie, w wodzie z niewielką ilością mydła. Maty z kauczuku naturalnego są w pełni biodegradowalne i jednocześnie bardzo trwałe. Niestety są też zdecydowanie najdroższe.

Pamiętajmy, że joga pomimo swej pozornie prostej formy aktywności jest na swój sposób wymagająca. To również świetny wstęp do wykonywania innego rodzaju aktywności fizycznej w przyszłości.