Komputer gamingowy

Powrót 18 grudnia, 2019

Gry komputerowe zasilają rynek w coraz to i nowe pozycje. To dobrze, a nawet bardzo dobrze. Pośród ofert znajdziemy bowiem nie tylko popularne ‘strzelanki’ ale również pozycje edukacyjne oraz strategiczne. Niezależnie jednak od typu gry producenci starają się, aby nadać maksimum realizmu. W przypadku grafiki ma to swoje konsekwencji w konieczności rozbudowy komputerów tak, aby były w stanie obsłużyć daną grę.

Generalnie, wszytko sprowadza się do faktu, że komputery służące rozrywce, a w przypadku niniejszego wpisu do grania nie są zwykłymi maszynami, których podstawowym programem jest Word.

Gamingowy, a biurowy

W odróżnieniu od maszyn wykorzystywanych na codzień do surfowania po sieci lub korzystania z pakietu biurowego, sprzęt dedykowany współczesnym grom, to zaawansowane urządzenia z wyjątkowo wydajnymi podzespołami. W ich przypadku kluczową rolę odgrywają specjalne karty graficzne, dźwiękowe oraz procesory dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej wspierać wszystkie elementy gier.

Komputery tego typu można złożyć samodzielnie, zestawiając komponenty odpowiednio dla danej grupy gier, lub też zdecydować się na zakup gotowego komputera. Ta druga opcja wydaje się nieco szybsza, lecz pozbawiona odrobiny wyzwania związanego z ambitnym podejściem do kreowania sprzętu we wszystkich detalach zgodnego z naszymi wymaganiami. Tak, czy inaczej po pewnym czasie bedziemy starać się podkręcić odrobinę, zmodyfikować i dostosowywać sprzęt do wymagań najnowszych gier.

Od wielu lat standardem jest, że producenci komputerów oraz oprogramowania udostępniaja kolejne wersje swoich produkcji mniej więcej co kwartał. Wynika to z bardzo prostej komercyjnej potrzeby zarabiania pieniędzy. Stale zmieniają się więc możliwości sprzętu i jego ceny. W zależności od zasobności portfela oraz pomysłu na nowy sprzęt, warto zwrócić uwagę na każdy element komputera, aby posłużył nam przynajmniej dwa, a może nawet trzy sezony bez konieczności dokonywania jego rozbudowy. Aby zapobiec temu, przyjrzyjmy się kluczowym komponentom. Założenie, które powinniśmy przyjąć winno bazować na przynajmniej 4- rdzeniowym procesorze, wydajnej karcie graficznej, dodatkowym dysku SSD, płyty głównej dostosowanej do giermarkowym zasilaczu o mocy dostosowanej do pozostałych komponentów oraz dobrym module zapeniającym właściwe chłodzenie podzespołów komputera.

Procesor

Dobierając procesor do charakteru preferowanych przez nas gier oraz ich technologicznych wymagań pamiętajmy, aby był on w stanie obsłużyć odpowiednio wiele wątków. Naturalnie, technologia Hyper Threading pozwala na takie właśnie działanie procesora, nie mniej jednak może się zdarzyć, że wykorzystując procesor o jedynie dwóch rdzeniach, nowe gry mogą nie działać właściwie. Starajmy się zatem wybierając serce naszego sprzętu o to, aby było ono możliwie wydajne. Oznacza to, że dobrze byłoby, abyśmy celowali w procesory gamingowe o liczbie sześciu lub ośmiu rdzeni, jak Intel Core i5-9600K lub AMD Ryzen 7 3800X. To zdecydowanie wydajny sprzęt, który sprawdzi się również podczas streamowania lub półprofesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Pamiętajmy również, aby kupując elementy komputera wybierać je z podobnej półki, jeśli chodzi o wydajność. Krótko mówiąc, muszą być do siebie dopasowane.

Karta graficzna

Drugim z komponentów, który będzie miał kapitalne znaczenie dla komfortu gracza jest karta graficzna. Przy wyborze karty graficznej do gier można sugerować się dwoma czynnikami, a więc oznaczeniem producenta oraz wielkością zamontowanej pamięci graficznej. Pierwszym jest oznaczenie producenta, którym w przypadku modeli GeForce będzie skrót GTX. W sytuacji, modeli NVIDIA dla odmiany skrót będzie brzmiał RTX. Najnowsze karty Radeon najczęściej będą miały w swojej nazwie litery RX. Drugim istotnym i miarodajnym czynnikiem jest wielkość zamontowanej pamięci graficznej. Obecne standardy sugerują 4 lub 6 GB. Przy wyższych natomiast rozdzielczościach, co najmniej 8 GB.

Pamiętajmy, co naturalne, iż profesjonalne podejście do gry wymaga wyższych jeszcze paramatrów kart, a co za tym idzie większych nakładów finansowych.

Dysk i płyta główna

Kolejnym z bardzo istotnych elementów mających bezpośrednie przełożenie na jakość gry jest szybki dysk. Niezłym pomysłem jest zastosowanie dwóch dysków w standzrdzie, z których mniejszy SSD wspiera system komputera, natomiast większy służy do magazynowania danych.

Niejako podstawowym kryterium przy doborze płyty głównej jest jej kompatybilność ze wszystkimi komponentami. To w żeczy samej logiczne podejście. Pamiętamy jednak, że dostępne w dobrej cenie płyty główne Intel 100 i 200 z podstawką LGA 1151 nie obsługują najnowszych układów Core 8. i 9. Generacji. Modele AMD A320 z podstawką AM4 nie obsługują najnowszych układów Ryzen 3000 (chociaż fizycznie są one ze sobą kompatybilne).

Od wybranego modelu płyty głównej zależeć będzie obsługiwana pojemność i częstotliwość pamięci RAM. Toteż warto zwrócić uwagę, aby w architekturze płyty dostępne były 4 sloty pozwalające zamontować i obsłużyć 32 GB pamięci. Dobrze byłoby, gdyby płyta pozwalała na wykorzystanie szybszych układów pamięci o taktowaniu co najmniej 3200 MHz.

Ponieważ płyt głównych, z pośród których możemy wybierać jest bardzo dzługa lista, zwróćmy uwagę na możliwość połączenia kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX.

Zasilacz i układ chłodzenia

Zasilacz właściwej (odpowiednio dobranej) mocy jest wręcz niezbędny, jeśli decydujemy się na gamingowy komputer o mocnych podzespołach. Pomyślmy zatem o rozwiązaniu mocniejszym, o parametrach 800-1000W. Starajmy się nie oszczędzać na tym elemencie, ponieważ w skrajnych przypadkach może powodować samoistne resetowanie się komputera lub awarię któregoś z podzespołów.

Ostatnim z kluczowych komponentów komputera gamingowego, który znalazł się na naszej dzisiejszej liscie jest układ chłodzenia. Korzystając z wymagających programów, jakimi bez wątpienia są gry, narażamy podzespoły na wzrost temperatur. Sytuacja ta ma miejsce szczególnie, jeśli decydujemy się na podkręcenie procesora, czy karty graficznej. Zwiększa się wtedy wydajność, ale i rośnie potrzeba dodatkowego chłodzenia – warto więc zainwestować w dobry wentylator komputerowy. W przypadku naprawdę mocnych konstrukcji warto pomyśleć o układzie chłodzenia wodnego, tym bardziej, że gotowe zestawy AiO są łatwe w montażu.