Po świętach. Pływamy

Powrót 27 grudnia, 2019

Po świętach. Pływamy. Kilka słów o sprzęcie.

Pływanie w zasadzie nie wymaga akcesoriów poza kąpielówkami, czy też w przypadku kobiet, kostiumem. To stwierdzenie jest nie do końca bliskie prawdy. Produktami dedykowanymi dla tej właśnie dyscypliny można byłoby zapełnić swobodnie kilka całkiem dużych półek sklepowych. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób mamy zamiar, bądź też uprawiamy ten sport.

Wchodząc do wody, poza rozrywką, relaksem, czy też wyczynowym treningiem musimy pamiętać o jednej generalnej kwestii, którą jest bezpieczeństwo. Dotyczy ona wszystkich spędzających czas nad jakimkolwiek akwenem.

Pływanie, podobnie jak bieganie, nordic walking jest bardzo naturalną formą aktywności fizycznej. Nie mniej jednak, nie wszyscy czują się w wodzie niczym przysłowiowa ryba. Edukację, choć wiek wcale nie ma wielkiego znaczenia warto rozpocząć relatywnie wcześniej. To co wpływa jednak na przyjemność uprawiania tej dyscypliny oraz bezpieczeństwo w trakcie treningu jest sposób podania wiedzy przez instruktora. Osoby, które, pod okiem dobrego instruktora lub cierpliwego rodzica, doskonaliły naukę pływania, zazwyczaj radzą sobie później znakomicie.

Co może przydać się w wodzie?

Instruktor będzie dawał wskazówki jak pływać i monitorował postępy. Da również wskazówki z czego w wodzie korzystać, aby edukacja szła we właściwą stronę oraz w jaki sposób pomoce te używać. Tak, jak powiedzieliśmy sobie króciutko nieco wyżej, wiek ma niewielkie znaczenie, jeśli chcemy się uczyć pływać lub pracować nad techniką. Istotnymi będą jednak akcesoria, które będą nam towarzyszyć.

…bardzo małemu człowiekowi

Rozpoczynając przygodę z pływaniem, bardzo mały człowiek powinien mieć do dyspozycji akcesoria, które sprawią, że będzie od samego początku czuł się bezpiecznie. Celowi temu służą wszelakiego rodzaju dmuchane koła, które oswajają małego adepta pływania z wodą. Sprawdzą się zarówno podczas samej nauki pływania, jak i zabawka. Wszyscy pamiętamy zapewne bardzo modne nad morzem rękawki, zwane także motylkami. Są niezwykle użyteczne, albowiem pomagają utrzymać głowę i szyję nad powierzchnią wody. Wymagają naturalnie odpowiedniego dopasowania, ale ponieważ sprzedawane są w różnych rozmiarach nie powinno być z tym problemu. Innym nieco, jeśli chodzi o kategorię ‘rzeczy’ przydatnych w wodzie (szczególnie zaś w basenie) jest pieluszka do pływania. O ile mały człowiek jest jeszcze przed momentem, gdy zgłasza swoje naturalne potrzeby rodzicom odpowiednio wcześniej, pieluszka do pływaniea będzie bardzo pomocna. Dzięki konsrukcji oraz materiałowi, z którego jest wykonana, mamy pewność, że żadne niespodzianki nie wydostaną się na zewnątrz.

…początkującym

Rozpoczynając lekcje pływania warto zaopatrzyć się w akcesoria, które poprawią komfort w kontakcie z wodą. O ile w sytuacji, gdy pierwsze lekcje odbywają sią na basenie, z dużym prawdopodobieństwem akcesoria te dostępne będą jako wyposażenie standardowe. W przypadku jednak, gdy edukacja odbywa się na akwenie otwartym, takim jak jezioro, warto je zakupić. Kamizelki do nauki pływania, którą można wybrać zgodnie z rozmiarem, niezależnie od tego, czy osoba, która będzie jej używać jest dzieckiem, czy też już dorosłym. Kamizelka utrzymuje górną część tułowia na wodzie, co czyni ją doskonałym elementem zapewniającym nie tylko bezpieczeństwo, ale i swobodę pływania. Deski wykorzystywane głównie na basenach do nauki pływania różnymi stylami. Pas pływacki, który pełni bardzo podobną rolę, jak koło, niemniej jednak z uwagi na swój charakter wybierany jest najczęściej przez dorosłych.

Strój sportowy

Pamiętajmy, iż korzystając z basenu podlegamy jego regulaminowi. Standardowo, winniśmy posiadać odpowiedni strój, a więc kąpielówki, szorty do pływania lub w przypadku pań właściwy strój kąpielowy. Regulamin określa zazwyczaj, jakie stroje mogą być używane, precyzując ich krój, a czasem materiał.

Kąpielówki są strojem wymaganym na większości basenów krytych. Dzięki swojemu krojowi oraz materiałom z których zostały wykonane przylegają do ciała. Tkanina nie powoduje oporu podczas pływania i pływak nie rzykuje, że ubranie zsunie się w takcie treningu. Z kolei spodenki do pływania, zwane również szortami są o wiele bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzają się jednak lepiej nad morzem, czy jeziorem, gdzie nie tylko wchodzi się do wody, ale także spaceruje i odpoczywa na piasku.

Stój kąpielowy dla pań również podlega pewnym rygorom regulaminowym. Oznacza to, iż w wielu przypadkach panie będą proszone o korzystanie ze stroju jednoczęściowego. Który, nomen omen z uwagi na swój charakter jest nieco bardziej sportowym rozwiązaniem, aniżeli dwuczęściowe kreacje plażowe. Poza tym strój sportowy nie tylko lepiej prezentuje się na basenie, ale nade wszystko jest wygodniejszy i prawdopodobieństwo, że zsunie się w chwili dynamicznego wynurzenia z wody, jest znikome.

Klapki, jako element ubioru, szczególnie w warunkach pływalni są poprostu niezbędne, jeśli nie obowiązkowe. Może to wynikać zarówno z regulaminu, jak i ze zdrowego rozsądku osoby uczęszczającej na basen. Klapki chronią nie tylko przed poślizgem i efektownym orłem, który może skończyć się niebezpieczną kontuzją, ale również przed przed ewentualnymi bakteriami i grzybami. Pamiętać należy, aby wybierając klapki należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję oraz materiał, z którego zostały wykonane. Podeszwa musi być zrobiona z tworzywa antypoślizgowego. Dlatego też należy wybrać klapki, które przeznaczone są na basen. Kolejnym detalem ubioru pływaka jest czepek. Niektóre pływalnie wymagają korzystania z tego specyficznego nakrycia głowy. Czepek chroni włosy przed zamoczeniem, ale korzystanie z niego powinno być podyktowane również kwestią higieny. Decydując się na zakup pamiętajmy, aby dobrze przylegało do głowy.

Okulary należą do tych akcesoriów, które towarzyszą nam na basenie bardzo często. Kupując je pamiętajmy jednak, aby dobrać je właściwie zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i kolor szkieł. Okulary powinny być dopasowane do twarzy na tyle dobrze, aby nie uciskać za bardzo oraz nie przepuszczać wody. W tym wypdku ergonomia odgrywa dużą rolę. Druga kwestia równie istotna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na pole widzenia pod wodą, to kolor szkieł. Wybierając okulary warto rozważyć te z przejrzystym szkłem, nie zaś przyciemnianym. Okulary przyciemniane ograniczają widzenie pod wodą, szczególnie wówczas, gdy dominuje sztuczne oświetlenie.