Rodzaje kredytów – na jaki kredyt się zdecydować?

Powrót 1 września, 2021

Stoisz przed wyborem rodzaju kredytu, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Podpowiemy Ci, czym się różnią poszczególne kredyty pomiędzy sobą. Wyjaśnimy także, jaki wybrać w zależności od Twoich potrzeb. Odpowiemy również na pytanie, czym się różni kredyt bankowy od pożyczki oraz czy kredyt zawsze się opłaca.

Jakie rodzaje kredytów wyróżniamy?

Masz do wyboru kilka rodzajów kredytów, o jakie możesz się starać. Różnią się one wysokością kwoty, jak też celem, na jaki przeznaczysz pieniądze. Rodzaje kredytów możesz podzielić także na te kierowane do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. W zestawieniu skupimy się na ofercie dla osób fizycznych.

Kredyt gotówkowy

Nasze zestawienie zaczniemy od chyba najczęściej wybieranego rodzaju kredytu. Jest to oczywiście kredyt gotówkowy, który możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie ma prawa weryfikować, na co zostały wydane pożyczone środki. Jeśli zatem planujesz większy remont mieszkania lub zakup sprzętu RTV/AGD, taki rodzaj kredytu powinien Cię zainteresować.

Kredyt samochodowy

Podobnym rodzajem kredytu bankowego jest kredyt samochodowy. W odróżnieniu od oferty kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć go tylko na zakup pojazdu. Aby obniżyć koszta kredytowania, konsumenci decydują się niekiedy na to, aby wziąć go pod zastaw kupowanego samochodu.

Kredyt studencki

Jeśli nadal studiujesz, możesz mieć problem, aby podjąć się pełnoetatowej pracy. To całkowicie zrozumiałe. Dlatego część banków ma ofertę dedykowaną właśnie pod studentów. Co ciekawe, taki kredyt zaczniesz spłacać dopiero 2 lata po zakończeniu studiów. Zdążysz zatem znaleźć pracę i mieć stabilną sytuację finansową.

Kredyt hipoteczny

Na koniec zostawiliśmy najpoważniejszy rodzaj kredytu, o jaki możesz się starać. Jest to kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup nieruchomości. Co ważne, można go wydać nie tylko na zakup mieszkania czy też domu, ale także działki, na jakiej ma być on postawiony. Ten rodzaj kredytu to często zobowiązania na wiele lat. Dopóki nie zostanie on spłacony, hipoteka będzie jego zabezpieczeniem na rzecz banku w księdze wieczystej.

A może pożyczka?

Znasz już podstawowe rodzaje kredytów. Wiesz, jaki kredyt pozwoli sfinansować Ci zakup domu, a jaki samochodu. Co jednak z pożyczkami? Są one udzielane zarówno przez firmy pożyczkowe, jak i same banki. Podobnie jak kredyt pozwolą Ci sfinansować Twoje plany i marzenia. Różnią się kilkoma szczegółami.

Przede wszystkim pożyczki to zobowiązania na niewysokie kwoty. Najczęściej są one udzielane na kilka lub kilkanaście miesięcy. Z tego powodu maksymalna kwota pożyczki to z reguły kilka tysięcy złotych. Niekiedy jednak taka kwota może wystarczyć, aby zrealizować Twoje plany.

Pożyczki mają dużą przewagę nad kredytami. Przede wszystkim można o wiele prościej je dostać. W przeciwieństwie do kredytów, ilość formalności jest możliwie jak najmniejsza. Do tego decyzję, a także środki na koncie, możesz dostać jeszcze tego samego dnia.

Zastanawiając się zatem na rodzajami kredytów bankowych, warto mieć na uwadze swoje potrzeby. W przypadku wysokich kwot bank może udzielić dużego kredytu, jeśli spełnisz wszystkie wymogi oraz formalności. Kiedy potrzebujesz mniejszej ilości pieniędzy, warto sprawdzić także pożyczki pozabankowe, które mogą być równie atrakcyjne co oferty banku.