Ile kosztuje tapetowanie?

Powrót 15 października, 2019


Od pewnego czasu obserwujemy powrót do łask tapet. Może nie jest to spektakularny triumf nowej estetyki, lecz dostępne na rynku bardzo ciekawe propozycje zyskują na zainteresowaniu. To oczywiście głównie kwestia mody, która systematycznie co kilka lat przynosi nam dobrze już znane, lecz w nieco odmienionym opakowaniu pomysły. Z kolei nowe technologie, wzornictwo oraz sprawny marketing starają się zachęcić nas do prób i nadania domowi specyficznego charakteru. Przy okazji remontu warto rozważyć tapetę, choćby jedynie dla wzbogacenia detali naszego otoczenia.

Ogromną zaletą tapet jest możliwość nadania w krótkim czasie zupełnie innego stylu pomieszczeniu, w którym zdecydowaliśmy się je położyć.

Podobnie, jak w przypadku malowania, z którym wiele osób znakomicie radzi sobie samodzielnie, tak i w przypadku kładzenia tapet prace możemy z powodzeniem wykonać bez pomocy fachowców. Naturalnie, zanim rozpoczniemy prace powinniśmy poświęcić nieco czasu na dogłębne zbadanie tematu. Poza wzorem, który zmieni nasz pokój w klimatyczny zakątek, do którego z radością będziemy zaglądać, musimy wyposażyć się w nieco wiedzy, narzędzia oraz wymarzoną tapetę. Pierwszą jednak kwestią będzie rozeznanie i decyzja, jaką tapetę chcielibyśmy widzieć na ścianie. Odpowiedź, ładną jest oczywiście jak najbardziej na miejscu. Tym razem rozważania jednak kierują się w stronę typu i rodzaju materiału z którego tapeta została wykonana.

Ten czynnik determinuje jakość, trwałość oraz cenę produktu. Wybierać możemy z trzech podstawowych i równie popularnych rodzajów tapet oraz kilku mniej popularnych, choć bardzo ciekawych. Na półkach sklepowych dostrzeżemy więc tapety papierowe, winylowe i takie, dla których podkładem jest fizelina.

Rodzaje tapet

Tapety na bazie papieru są najtańsze, co ma również przełożenie na ich trwałość. Są z całej grupy tapet najmniej odporne na ścieranie oraz czyszczenie. Tapety takie powinny być układane na gładkich ścianach, oraz w pomieszczeniach, gdzie w powietrzu nie ma nadmiaru wilgoci, którą mogłyby absorbować. Warto pamiętać, że zabrudzenie tapety wykonanej z papieru będzie bardzo trudno usunąć bez jednoczesnego zniszczenia jej wzoru. Szeroki wybór wzorów i deseni może nie do końca rekompensować skutki ograniczeń, jakie niesie położenie takiej tapety. Podobnie, jak cena, która może być bardzo atrakcyjna. W marketach budowlanych znajdziemy z powodzeniem produkty wycenione na poziomie 5PLN za m2. Postarajmy się jednakże omijać je dużym łukiem i skoro zdecydowaliśmy się już na produkt papierowy, postarajmy się celować w te, nieco lepszej jakości. Tapety papierowe o przyzwoitych parametrach kosztują mniej więcej 10PLN za m2.

Drugą grupą tapet spośród, których możemy wybierać nie tylko kolory, ale i faktury są tapety winylowe. Tworzywo sztuczne, z którego zostały wyprodukowane gwarantuje wyższą trwałość oraz odporność na ewentualną wilgoć w wytapetowanym pomieszczeniu. Tapety winylowe możemy z powodzeniem myć popularnymi środkami czystości, które znajdują się w każdej kuchni. Ceny tapet winylowych są nieco wyższe od tych wykonanych z papieru i zaczynają się w okolicy 8PLN za m2. Przyjmując jednak zasadę pomijania najtańszych wyrobów, starajmy się celować w te, których cena rozpoczyna się od poziomu 10-12PLN za m2. Kolejną grupą najpopularniejszych tapet są tapety wykonane na podkładzie fizelinowym. Atutem ich jest łatwość położenia oraz usunięcia. Co prawda kładąc tapetę o jej usuwaniu zazwyczaj jeszcze nie myślimy, ale warto pamiętać, że w przypadku wyrobów na bazie fizeliny usunięcie będzie bardzo proste, nie będzie także skutkowało pozostawieniem śladów na ścianie. Tapeta fizelinowa posiada również inny plus, otóż wycisza pomieszczenie. Koszty zakupu tapety zbliżone są do tych, które ponosimy w przypadku tapet winylowych.

Warsztat pracy

Wybierając tapetę w sklepie, pamiętajmy, aby właściwie obliczyć powierzchnię na której mamy zamiar ją położyć. Nie powinno to być specjalnie trudne, natomiast zwróćmy uwagę w jakich wymiarach są kupowane przez nas rolki. Przy skomplikowanych wzorach, które powinny tworzyć spójną powierzchnię, może to być krytyczne dla efektu końcowego. Tapety sprzedawane są zazwyczaj w rolkach o szerokości 51 i 53 centymetry. W przypadku, gdy zamówimy fototapetę, która będzie przygotowana według naszego wzoru, szerokość rolek może być inna.

Tapetujemy samodzielnie

Wspomnieliśmy już nieco wyżej, iż samodzielne tapetowanie wymagać będzie od nas wyposażenia warsztatu pracy w odpowiednie narzędzia. Pomimo, iż bywamy czasem pasjonatami majsterkowania, nie zawsze posiadamy w naszych zasobach potrzebny sprzęt. Ten na szczęście nie jest nadto zaawansowany. Do prac może nam się przydać bowiem szpachelka za około 10PLN, aby usunąć starą farbę, o ile nie będzie trzymała się odpowiednio dobrze lub ewentualnie okładzinę. W przypadku starej papierowej tapety przydatny będzie odpowiedni preparat, na przykład popularny Metylan za 19PLN.

Poza tym szeroki pędzel do nakładania kleju za około 10PLN oraz mieszadło do zamontowania na wiertarce za około 15PLN. Nożyk do tapet, który kupimy w komplecie zawierającym 3 różnej wielkości sztuki za około 10PLN. Szczotka do tapetowania, która służy raczej do usuwania niepotrzebnych pod tapetą bąbli powietrza niż czyszczenia samej tapety, to wydatek około 20PLN. Jeśli nasz budżet przewiduje wydatek około 120PLN na stół do układania tapet, tym lepiej. Jeśli nie z powodzeniem możemy wykorzystać dobrze zabezpieczony stół z jadalni.

Kładąc tapetę, którą podobnie jak ścianę smarujemy uprzednio klejem, należy poza wyrównaniem jej zanim dobrze zestali się z podłożem, usunąć pęcherzyki powietrza. Skoro już położymy dobrze wymierzony pierwszy pas tapety, podobny proces przechodzimy z kolejnymi, zwracając uwagę na nadrukowane wzory. Praca nie należy do bardzo wymagających i o ile zwrócimy uwagę na detale, szczególnie jeśli chodzi o łączenia kolejnych pasów, rezultat z pewnością będzie zachwycający.

Wynajmujemy ekipę

W sytuacji, gdy nie czujemy się ekspertami w dziedzinie remontów lub nie dysponujemy czasem, który pozwoliłby nam na samodzielne wyklejenie tapetą ścian, możemy korzystając z dobrodziejstwa sieci wyszukać odpowiednich specjalistów. Koszty prac w takim przypadku będą zależały nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale i od tego, w jakim stanie znajdują się ściany. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie je przygotować do tapetowania. Biorąc pod uwagę, że ta część prac będzie polegała na usunięciu farby lub zerwaniu starej tapety, przyjmijmy orientacyjny koszt na poziomie 7PLN za m2. Jeśli tynki będą wymagały naprawy i uzupełnień dodatkowy koszt możemy określić na 10PLN za m2.

Gruntowanie ścian to koszt około 5PLN za m2, natomiast samo kładzenie tapet około 15PLN za m2. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na wyrafinowaną estetycznie fototapetę, cena za ułożenie metra takiego artystycznego dzieła może oscylować w granicach 30PLN.