Koszt kredytu – czy wiesz, ile kosztuje kredyt?

Powrót 28 czerwca, 2023

Zaciągnięcie kredytu to nie tylko kwota, którą otrzymujesz na swoje konto. To także odsetki, prowizje i opłaty, które składają się na całkowity koszt kredytu. Czy jesteś świadomy tych wszystkich opłat? Dowiedz się, jak sprawdzić, ile kosztuje kredyt.

Czym jest koszt kredytu?

Decydując się na kredyt, warto wiedzieć, ile faktycznie on wyniesie. Cenną wskazówką jest koszt kredytu. Co to takiego? 

Koszt kredytu to suma wszystkich opłat, które kredytobiorca musi zapłacić bankowi za pożyczenie pieniędzy. Są to dodatkowe kwoty poza zasadniczym kapitałem. W praktyce oznacza to, że zaciągając kredyt, zwracasz nie tylko otrzymane środki, ale również dodatkowe opłaty narzucone przez bank.

Wskaźnikiem, który pozwoli sprawdzić koszty kredytu, jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem i pozwala na porównanie ofert różnych banków. Ze względu na obowiązujące przepisy instytucje finansowe mają obowiązek podawania RRSO. Dzięki temu sprawdzisz, który kredyt jest dla Ciebie najbardziej opłacalny.

Co wchodzi w koszty kredytu?

Jak wiesz, koszty kredytu to suma wszystkich opłat, które kredytobiorca musi ponieść, pożyczając pieniądze. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim opłaty takie jak:

  • Odsetki – to podstawowy koszt kredytu, który jest naliczany za udzielenie pożyczki lub kredytu. Ich maksymalna wysokość jest regulowana przez przepisy.
  • Prowizja – jest to jednorazowa opłata, która jest pobierana przez bank za udzielenie kredytu. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdego produktu.
  • Ubezpieczenie – niekiedy banki oferują ubezpieczenie kredytu, które ma na celu jego zabezpieczenia w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Jego koszty są zwykle dodawane do miesięcznej raty.
  • Pozostałe opłaty – do kredytu mogą być też naliczone inne opłaty związane z obsługą kredytu. Ich wysokość jednak jest określona przez prawo.

Jak obliczyć ile kosztuje kredyt?

Samodzielne obliczenie kosztów kredytu jest skomplikowane. Wymaga nie tylko wiedzy dotyczącej finansów, ale także szczegółowych informacji na temat odsetek, prowizji i innych opłat naliczanych w przypadku danej oferty. 

Na szczęście RRSO jest podawane za każdym razem, a w internecie nie brakuje kalkulatorów kredytowych. Pozwalają one oszacować miesięczną ratę i całkowitą kwotę do spłaty. Wymagają one podania kilku danych, takich jak kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie i prowizja. Dzięki temu wiesz, ile kosztuje kredyt i z jakimi kosztami jest on związany.

Podsumowanie

Koszt kredytu to coś więcej niż tylko odsetki. To również prowizja, ubezpieczenie i inne opłaty, które mogą być doliczane do Twojej raty. Ich świadomość pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i uniknąć nieprzewidzianych opłat.