Bank a parabank – jaka jest różnica?

Powrót 17 marca, 2023

Bank i parabank to nie jest ta sama instytucja. Dowiedz się, czym różnią się one od siebie. W naszym artykule przedstawiliśmy nie tylko podstawy ich funkcjonowania, ale również opisaliśmy przepisy w prawie oraz nadchodzące zmiany, które ich dotyczą. Sprawdź, czym różni się bank od parabanku.

Co musisz wiedzieć o bankach?

Banki kojarzą się ze stabilnością i bezpieczeństwem. Podlegają w końcu wielu przepisom i regulacjom. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje ich działalność, jest ustawa z 1997 roku, czyli Prawo Bankowe.

Ponadto nadzór nad bankiem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jego wypłacalność zaś jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku braku wypłacalności klienci otrzymają posiadane środki do równowartości do 100 tys. euro.

W ofercie banków znajdują się nie tylko kredyty na dowolny cel, ale również kredyty hipoteczne. Są to wieloletnie zobowiązania, których wysokość może sięgać nawet kilku milionów złotych. Z tego powodu lista formalności, jakie należy spełnić, aby z nich skorzystać, jest długa i skrupulatnie sprawdzana.

Parabank – czy pożyczki są bezpieczne?

Dla wielu osób słowo “parabank” nie brzmi najlepiej. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono “nibybank”. Wywołuje to negatywne skojarzenia i nie daje poczucia bezpieczeństwa. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Okazuje się, że działalność firm pożyczkowych jest kontrolowana przez polskie prawo. Warto tutaj zwrócić uwagę m.in. na zapisy w kodeksie cywilnoprawnym, a także na ustawę antylichwiarską. Zawarte w nich zapisy mówią m.in. o konstrukcji pożyczki, maksymalnych odsetkach oraz kosztach pozaodsetkowych.  

Co więcej, od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Pożyczkowego będzie miała kolejne kompetencje, tym razem związane z nadzorem firm pożyczkowych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że parabanki będą jeszcze bezpieczniejsze. KNF będzie mogło bowiem dokonywać oceny spełniania przez nich wymogów prawnych, a także żądać informacji oraz wyjaśnień w celu kontroli ich działalności w zgodzie z prawem.

Porównanie banku a parabanku

Obecnie zmieniają się nie tylko zapisy w prawie, ale również świadomość konsumentów. Korzystanie z firm pożyczkowych staje się coraz bezpieczniejsze. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu m.in. ustawy antylichwiarskiej, która walczy z podmiotami oferującymi pożyczki na wysoki procent. 

Ponadto oferta firm pożyczkowych jest dostępna dla większej liczby osób. Wynika to z tego, że pożyczkodawcy wymagają minimum formalności, a ocena zdolności kredytowej jest mniej restrykcyjna. Dzięki temu na pożyczkę może liczyć osoba, która ma gorszą historię kredytową. Warto jednak przed złożeniem wniosku w takiej sytuacji sprawdzić, czy stać nas na spłatę kolejnego zobowiązania, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

W przypadku banków ilość formalności jest większa. Przed udzieleniem kredytu instytucja dokładnie sprawdza naszą zdolność kredytową i analizuje, z jakim ryzykiem jest związane pożyczenie nam pieniędzy. Z tego powodu nie zawsze łatwo o kredyt w banku. Z drugiej strony to właśnie tam możemy liczyć na uzyskanie większych kwot potrzebnych np.: do zakupu mieszkania lub samochodu.