Jak wygląda windykacja?

Powrót 10 stycznia, 2024

Kiedy pojawia się zadłużenie, wierzyciel ma prawo je odzyskać. W tym celu może rozpocząć działania windykacyjne. Dowiedz się, jak wygląda windykacja. Z jakich etapów się składa? Jak jej uniknąć? Sprawdź w naszym artykule.

Czym jest windykacja?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda windykacja, przybliżmy jej definicję. Czym ona jest? Windykacja to proces odzyskiwania długów od osób lub firm, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań finansowych. Dzięki niej wierzyciele mogą odzyskać swoją należność w przypadku niespłacenia pożyczek, rachunków czy innych zobowiązań.

Możemy wyróżnić dwie rodzaje windykacji:

  • Windykacja polubowna: Dotyczy prób polubownego rozwiązania sprawy, np. poprzez rozmowy i ustalenie nowego planu spłaty;
  • Windykacja sądowa: Jeżeli negocjacje zawiodą, sprawa może trafić do sądu. W tym przypadku może skończyć się nawet na nakazie egzekucji komorniczej.

Jak działa windykacja?

Proces windykacji rozpoczyna się, gdy wierzyciel przekazuje sprawę firmie windykacyjnej lub prawnikowi. Następnie, w zależności od sytuacji, podejmowane są odpowiednie kroki, mające na celu odzyskanie długu.

Pierwszym etapem jest próba kontaktu z dłużnikiem. W tym celu firma może wysyłać monity czy przypomnienia o spłacie, a nawet odwiedzić daną osobę w miejscu jej zamieszkania.

To, co jednak ważne, to fakt, że te działania mają na celu ustalenie planu spłaty, dzięki któremu dłużnik może uniknąć dalszych konsekwencji. Dlatego nie warto unikać kontaktu z firmą windykacyjną, lepiej jest za to wyjść jej naprzeciw.

Jeśli polubowne metody zawiodą, wierzyciel może podjąć kroki prawne. Obejmuje to zazwyczaj wystawienie wezwania do zapłaty, a w ostateczności może skończyć się sprawą w sądzie. Sąd zaś może zadecydować o egzekucji komorniczej.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że windykacja musi być przeprowadzana w sposób etyczny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Oznacza to unikanie nękania i stosowania nieuczciwych praktyk, mających na celu wymuszenie spłaty zadłużenia.

Jak uniknąć windykacji?

Windykacja ma miejsce wtedy, kiedy pojawia się dług. Dlatego, aby jej uniknąć, należy nie mieć zaległości w opłatach. Co zrobić, aby uniknąć problemów finansowych?

Przede wszystkim przed każdą pożyczką lub kredytem zastanów się, czy masz środki na jego spłatę. Spłacanie rachunków i rat kredytowych na czas jest najprostszym sposobem uniknięcia windykacji. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest niepewna, zastanów się, czy kolejny kredyt jest dobrym rozwiązaniem.

Kiedy jednak pojawiają się problemy, skontaktuj się z wierzycielem. W ten sposób możesz ustalić nowy plan spłaty, konsolidację pożyczek lub odroczenie terminu spłat. Dzięki temu unikniesz powstania zadłużenia.

Podsumowanie

Windykacja to próba odzyskania należności przez wierzyciela. Pozwala ona na dojście do porozumienia z dłużnikiem i ustalenie nowego planu spłaty zadłużenia bez kierowania sprawy do sądu. Dlatego tak ważna jest komunikacja i odpowiednie podejście do tego procesu.