Kredyt odnawialny – co to jest?

Powrót 17 sierpnia, 2023

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, nie zawsze potrzebny jest tradycyjny kredyt. Alternatywą może być kredyt odnawialny, który daje nam stały dostęp do środków. Na czym polega takie rozwiązanie? Jakie niesie zalety, a jakie wady? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to nic innego jak umożliwienie korzystania z dodatkowych środków ponad stan naszego rachunku bankowego. Zwykle umowa tego typu jest zawierana na okres roku. W jej ramach możesz korzystać z dodatkowych pieniędzy w razie potrzeby bez konieczności składania wniosku o kolejny kredyt.

Ważne jest to, że kredyt odnawialny powiększa Twoje dostępne środki. Jeśli masz na przykład 5 000 złotych na swoim rachunku oraz 10 000 złotych w ramach kredytu odnawialnego, najpierw wykorzystujesz własne środki. Dodatkowy limit jest dostępny dopiero wtedy, gdy wyczerpiesz swoje oszczędności. Odsetki zaś są naliczane od wykorzystanej kwoty kredytu.

Przykładowo, wydając 12 000 złotych, najpierw wykorzystujesz swoje 5 000 zł, a dopiero potem wydajesz pozostałe 7 000 zł w ramach kredytu odnawialnego.

Aby skorzystać z kredytu odnawialnego, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w banku, w którym posiadasz rachunek. Bank następnie oceni Twoją zdolność kredytową przed przyznaniem dostępu do dodatkowych środków.

Zalety kredytu odnawialnego

Dla wielu osób kredyt odnawialny stanowi atrakcyjne źródło dodatkowej gotówki. Może pełnić funkcję zabezpieczenia, z którego można korzystać w razie nagłych sytuacji. Wystarczy jednorazowo złożyć wniosek, aby przez 12 miesięcy korzystać z dodatkowego limitu. Jednak z tym rozwiązaniem wiążą się pewne wątpliwości i pułapki, które warto mieć na uwadze.

Wady i pułapki kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć stały dostęp do dodatkowych środków. Nie jest jednak odpowiedni dla każdego. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na:

  • Ryzyko pętli długów – ciągłe korzystanie z dodatkowej gotówki może prowadzić do zadłużenia się i wpadnięcia w tzw. pętlę długów.
  • Niepotrzebne wydatki – dostępność środków może kusić do nieplanowanych zakupów, na które normalnie byśmy się nie zdecydowali.
  • Ryzyko pogorszenia zdolności kredytowej – jeżeli nie spłacasz regularnie kredytu odnawialnego, mogą pojawić się odsetki karne, co negatywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową.

Podsumowanie

Kredyt odnawialny to zarówno szansa na dodatkowe środki, jak i ryzyko nadmiernego zadłużenia. Z tego powodu warto podejmować decyzje w tej kwestii z rozwagą. Jeżeli potrzebujesz jednorazowo pożyczyć środki i nie chcesz tracić czasu na formalności, warto przyjrzeć się ofertom pożyczek pozabankowych, np. w ofercie LendOn. Pieniądze na koncie możesz otrzymać nawet tego samego dnia.