Jak uniknąć komornika?

Powrót 26 lipca, 2022

Masz dług? Grozi Ci egzekucja komornicza? Nie chcesz stracić swojego majątku? Zapewne zastanawiasz się, jak uniknąć komornika. Czy jest jakiś sposób, który będzie zgodny z prawem?

Czy warto unikać kontaktu z windykatorem?

Nie od razu komornik puka do drzwi. Zanim rozpocznie się egzekucja komornicza, masz jeszcze szansę, aby uniknąć kłopotów. Co warto zrobić, aby uniknąć komornika?

Jeśli termin płatności minął, stałeś się dłużnikiem. Oznacza to, że wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu swojej wierzytelności. Wierzycielem może być zarówno bank, jak i firma pożyczkowa. Są to także firmy z innych branż, a nawet osoby prywatne.

W przypadku pojawienia się długu najprawdopodobniej otrzymasz wezwanie do zapłaty. Najczęściej pojawia się wtedy firma windykacyjna, której celem jest egzekwowanie należności w imieniu wierzyciela.

Nie warto unikać kontaktu z windykatorem. W przeciwieństwie do komornika nie może on zająć Twojego majątku. Zamiast tego pomoże Ci spłacić dług. Warto potraktować go jak pomocną dłoń niż wroga.

Jeśli tego nie zrobimy, wierzyciel będzie miał prawo wpisać nas do baz dłużników (BIK, BIG lub KRD). Może nas także pozwać do sądu. Kiedy sąd wyda odpowiedni wyrok, na scenę wejdzie komornik.

Jak zablokować komornika? Jakie są możliwości?

Na początek warto dowiedzieć się, kim jest komornik.

Komornik sądowy to osoba, która jest upoważniona przez sąd do wykonywania egzekucji. W tym celu:

 • pobiera świadczenia pieniężne od dłużnika;
 • wykonuje czynności zabezpieczające majątek;
 • sprzedaje majątek dłużnika.

Jednym z głównych obowiązków komornika jest prowadzenie ewidencji czynności egzekucyjnych. Nie może on jednak:

 • zająć więcej niż wynosi kwota od zajęcia (w 2022 roku jest to równowartość minimalnego wynagrodzenia i 75% minimalnej emerytury);
 • zająć przedmiotów nienależących do dłużnika;
 • zająć przedmiotów niezbędnych dłużnikowi.

Czy są sposoby na to, jak uniknąć komornika?

Kiedy masz dług i sprawa trafiła do sądu, możesz spodziewać się rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Jak uniknąć komornika? Najprostszym i najlepszym sposobem jest spłata zadłużenia. Dojście do porozumienia z wierzycielem pozwoli uniknąć wielu problemów,

Są jeszcze 2 przypadki, kiedy możesz uniknąć komornika zgodnie z prawem:

 • powództwo przeciwegzekucyjne – zaprzeczenie istnienia długu, dojście do porozumienia z wierzycielem;
 • skarga na komornika – zaskarżenie nieetycznych i sprzecznych z prawem czynności komornika.

Pamiętaj, że inne próby, jak uniknąć komornika, takie jak:

 • praca na czarno;
 • przepisanie majątku;
 • fikcyjne umowy;
 • ucieczka za granicę

nie są zgodne z prawem. Co więcej, za ukrywanie majątku przed komornikiem grozi kara pozbawienia wolności do nawet 5 lat.

Podsumowanie

Jak uniknąć komornika? Tylko w legalny sposób. Wszelkie próby ucieczki i ukrycia majątku są przestępstwem. Dlatego, jeśli nie chcesz dodatkowych konsekwencji, działaj zgodnie z przepisami. Znając swoje prawa i obowiązki, będzie Ci łatwiej dojść do swojej racji w ewentualnym sporze z funkcjonariuszem.