Czy dochód z wynajmu mieszkania zwiększa zdolność kredytową?

Powrót 26 grudnia, 2023

Wiele osób, które wynajmują swoje mieszkanie i otrzymują z tego stały dochód, zastanawia się, czy poprawia to ich zdolność kredytową. Dowiedz się, czy banki i pożyczkodawcy biorą pod uwagę takie źródła dochodów. Sprawdź, jak rozliczyć wynajem mieszkania i zwiększyć swoje szanse na kredyt bądź pożyczkę.

Czy wynajem mieszkania zwiększa zdolność kredytową?

Zacznijmy od tego, że banki i pożyczkodawcy często oceniają ryzyko kredytowe na podstawie wielu czynników, w tym dochodu. Stały dochód z wynajmu może je obniżyć, co przekłada się na lepszą zdolność kredytową.

Dochód z wynajmu jest często postrzegany jako stabilne źródło przychodu. Instytucje finansowe patrzą na niego jako na dodatkową gwarancję, że będziesz w stanie spłacać zobowiązania kredytowe, co potencjalnie zwiększa Twoją zdolność kredytową.

Co więcej, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe nie tylko akceptują wynajem mieszkania, ale także inne źródła dochodu, takie jak świadczenia socjalne, renty, emerytury czy stypendia. Dodając je wszystkie, zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pożyczki.

Jak rozliczyć dochód z mieszkania?

Aby dochód z wynajmu mógł zwiększyć Twoją zdolność kredytową, musi być rozliczony według przepisów prawa. A zatem wynajem mieszkania bez umowy i płacenia podatków jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również nie poprawia Twojej oceny w oczach banków. Jakie są zatem możliwości, aby rozliczyć taki dochód?

Ryczałt

Jest to prostsza forma opodatkowania, gdzie płacisz stały procent od uzyskanego dochodu. Nie musisz prowadzić księgowości, a stawka podatkowa jest z góry ustalona i zależy od rodzaju działalności.

W latach 2018-2024 r. stawka ryczałtowego podatku od przychodów z czynszu najmu wynosi 8,5%, jeśli przychody nie przekraczają 100 000 złotych. W innym razie stawka ryczałtu wynosi 12,5% dla przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Zasady ogólne

W tym przypadku przychody z wynajmu mieszkania liczone są jak na działalności gospodarczej, nawet jeśli nie prowadzisz firmy. A zatem wszelkiego rodzaju opłaty za remont czy rachunki są traktowane jako Twoje koszty.

Działalność gospodarcza

Wynajem mieszkań jest częścią Twojej działalności gospodarczej, dochody i koszty z tym związane rozliczasz w ramach tej działalności. Tutaj obowiązują bardziej skomplikowane zasady księgowości, w tym prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Im lepsza zdolność kredytowa, tym lepsze warunki kredytu. To prawda, która sprawdza się zawsze. Jak zatem poprawić swoją zdolność? Jest na to kilka uniwersalnych rozwiązań.

Przede wszystkim zacznijmy od regularnego spłacania zobowiązań. Regularne i terminowe spłacanie kredytów, kart kredytowych oraz innych zobowiązań finansowych jest fundamentalne. Pozwala ono bowiem na poprawę Twojej historii kredytowej.

Nie bez znaczenia są także Twoje zarobki. Dochód z wynajmu mieszkania poprawia zdolność kredytową. Jednak dla banku istotne będą także Twoje inne źródła dochodów, takie jak umowa o pracę.

Ponadto pamiętaj, że zbyt wiele zapytań kredytowych w krótkim okresie może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Aby otrzymać pożyczkę na LendOn.pl, wystarczy, że wypełnisz wniosek online. W tym celu wystarczy kilka minut, aby podać swoje podstawowe dane osobowe oraz źródła dochodu. Pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia.