Pożyczka na weksel – czy jest bezpieczna?
28 czerwca, 2022
Kiedy bank odmówił Ci kredytu, szukasz innej alternatywy. Niektórzy decydują się na pożyczkę na weksel. Jak się jednak przekonasz, nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, m.in. ze względu na całkowity koszt pożyczki. Dowiedz się więcej na jej temat, a także sprawdź inne rodzaje pożyczek.
Czym jest weksel?
Najprościej mówiąc, weksel jest niczym innym jak papierem wartościowym. Jednocześnie jest on zobowiązaniem lub poleceniem zapłaty. Jest on podpisywany przez dłużnika wekslowego, który zobowiązuje się do zapłacenia podanej kwoty na rzecz remitenta, czyli wierzyciela (jego odpowiednikiem może być pożyczkodawca, choć trzeba pamiętać, że istnieją między nimi różnice).
Założeniem weksla jest zabezpieczenie umowy między stronami, aby spłata była zagwarantowana. Kiedyś dokument był wykorzystywany przy zawieraniu kredytów w banku. Obecnie jest coraz rzadziej spotykany. Wyjątkiem są pożyczki na weksel.
Weksel własny i trasowany – charakterystyka
W obrocie prawnym występują dwa podstawowe rodzaje weksla.
- Weksel własny to dokument, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz wskazanej osoby (remitenta). Jest prostszy w konstrukcji, ponieważ wystawca sam odpowiada za zobowiązanie.
- Weksel trasowany zawiera polecenie wystawcy skierowane do innej osoby (trasata), aby zapłaciła określoną kwotę remitentowi. Trasat, akceptując weksel, staje się głównym dłużnikiem, a wystawca pełni rolę gwaranta płatności.
Jakie dane muszą się znajdować w wekslu?
Aby weksel był ważny i mógł pełnić swoją funkcję prawną, musi zawierać określone dane wymagane przez Prawo wekslowe z dnia 28 kwietnia 1936 roku. W zależności od rodzaju weksla (weksel własny lub trasowany) minimalne wymagania są nieco inne, ale podstawowe elementy są wspólne. Na dokumencie powinny się znaleźć:
- określenie „weksel” w treści dokumentu, a nie tylko w nagłówku;
- bezwarunkowe przyrzeczenie lub polecenie zapłaty: w wekslu własnym – zobowiązanie wystawcy, w trasowanym – polecenie do trasata o zapłatę;
- kwota i waluta zapłaty określone cyframi i słownie;
- termin płatności, wskazujący konkretną datę, warunki uregulowania należności;
- miejsce płatności, np. adres lub instytucja, gdzie ma nastąpić zapłata;
- imię i nazwisko (lub nazwa) beneficjenta, na rzecz którego dokonana zostanie płatność;
- data i miejsce wystawienia dokumentu;
- podpis wystawcy lub osoby działającej w jego imieniu.
Tylko mając te wszystkie dane, weksel staje się pełnoprawnym dokumentem.
Kto może udzielić prywatnej pożyczki pod weksel?
Największą wadą, a zarazem zaletą pożyczek pod weksel jest to, że inwestorem może zostać każda osoba prywatna. Wystarczy, że ma kapitał, jaki może komuś pożyczyć (kwota pożyczki zależy od indywidualnych ustaleń). To właśnie dlatego mówi się o tym, że jest to rodzaj pożyczek prywatnych – ma pozabankowy charakter.
Zdarza się jednak, że inwestorzy wykorzystują czyjąś złą sytuację (problem finansowy, nagłą potrzebę uzyskania gotówki, niski scoring w BIK). Kiedy bank odmówił Ci ważnego kredytu, możesz być bardziej skłonny na niekorzystne warunki pożyczki (np. wysoka roczna stopa oprocentowania) – wtedy weksel staje się teoretycznie opcją, z której można skorzystać. Jest on bowiem udzielany bez weryfikacji, a także sprawdzania w bazach dłużników (można więc mieć np. zaległości odnośnie do spłaty pożyczki, a i tak otrzymać środki). Tym samym tego typu transakcja wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami.
Jakie są zagrożenia pożyczki na weksel?
Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pod weksel (stanowiący zabezpieczenie pożyczki), musisz mieć świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą podpis pod tego typu dokumentem. Może się bowiem zdarzyć, że prywatny inwestor będzie chciał Cię oszukać. W tym celu może poprosić Cię o podpisanie weksla in blanco. W takim wypadku może później zobowiązać Cię do tego, żebyś musiał/a spłacić dowolną kwotę, nie tę wskazaną podczas ustnej umowy pożyczki.
Druga kwestia dotyczy już samego oprocentowania w przypadku pożyczki na weksel. Pamiętaj, że banki i firmy pożyczkowe muszą stosować się do przepisów, które określają wysokość odsetek (np. ustawa o kredycie konsumenckim reguluje je w precyzyjny sposób). Nie mogą one być wyższe, niż przewidują to przepisy.
Z kolei inwestor prywatny może oprocentować pożyczkę na niezgodnych zasadach (nie ogranicza go tutaj prawo wekslowe). Przez to istnieje ryzyko, że w przyszłości przyjdzie Ci zapłacić znacznie większe sumy zadłużenia niż w firmie lub banku.
Alternatywy pożyczki pod weksel
Jak widzisz, pożyczka na weksel nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Inwestorem może zostać każda osoba. Zdarza się często, że ktoś taki wykorzystuje niewiedzę oraz bezradność pożyczkobiorcy. Tym samym udziela zobowiązania na weksel in blanco lub żąda zapłaty wysokich odsetek, nierzadko przekraczających możliwości finansowe.
Z tego powodu warto rozejrzeć się za alternatywami. Kiedy bank odmówił Ci kredytu, zawsze możesz skorzystać z oferty firm pożyczkowych. Charakteryzują się one mniejszymi wymogami i niewielką ilością formalności. Dzięki temu na chwilówkę mogą liczyć także osoby, które mają negatywną historię kredytową. Wystarczy wysłać wniosek, a pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
Podsumowanie
Pożyczka na weksel wiąże się z wieloma zagrożeniami. Nigdy nie wiesz, czy inwestor nie chce Cię oszukać. Często bowiem uciekają się oni do nieuczciwych metod, proponując szybkie pożyczki na niekorzystnych warunkach. Aby tego uniknąć, sprawdź inne rozwiązania dla osób bez zdolności kredytowej. W firmach pożyczkowych możesz starać się o dodatkowe pieniądze nawet wtedy, kiedy bank odmówił Ci przyznania kredytu. To może być znacznie lepsza opcja niż weksel własny obciążony licznymi wadami pożyczki bez żadnych regulacji.
___