Pożyczka na weksel – czy jest bezpieczna?

Powrót 28 czerwca, 2022

Kiedy bank odmówił Ci kredytu, szukasz innej alternatywy. Niektórzy decydują się na pożyczkę na weksel. Jak się jednak przekonasz, nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej na jej temat, a także sprawdź inne rodzaje pożyczek.

Czym jest weksel?

Najprościej mówiąc, weksel jest niczym innym jak papierem wartościowym. Jednocześnie jest on zobowiązaniem lub poleceniem zapłaty. Jest on podpisywany przez dłużnika wekslowego, który zobowiązuje się do zapłacenia podanej kwoty na rzecz remitenta, czyli wierzyciela.

Założeniem weksla jest zabezpieczenie umowy między dwoma stronami. Kiedyś był wykorzystywany przy zawieraniu kredytów w banku. Obecnie jest coraz rzadziej spotykany. Wyjątkiem są pożyczki na weksel.

Kto może udzielić pożyczki pod weksel?

Największą wadą, a zarazem zaletą pożyczek pod weksel jest to, że inwestorem może zostać każda osoba prywatna. Wystarczy, że posiada kapitał, jaki może komuś pożyczyć. Dlatego mówi się o tym, że jest to rodzaj pożyczek prywatnych.

Zdarza się jednak, że inwestorzy wykorzystują czyjąś złą sytuację. Kiedy bank odmówił Ci ważnego kredytu, możesz być bardziej skłonny na niekorzystne warunki pożyczki pod weksel. Jest ona bowiem udzielana bez weryfikacji, a także sprawdzania w bazach dłużników. Tym samym wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami.

Jakie są zagrożenia pożyczki na weksel?

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pod weksel, musisz mieć świadomość na temat zagrożeń. Może się bowiem zdarzyć, że prywatny inwestor chce Ciebie oszukać. W tym celu może poprosić Cię o podpisanie wekslu in blanco. W takim wypadku może później żądać od Ciebie dowolnej kwoty.

Druga kwestia dotyczy już samego oprocentowania pożyczki na weksel. Pamiętaj, że banki i firmy pożyczkowe muszą stosować się do przepisów, które określają wysokość odsetek. Nie mogą one być wyższe, niż przewiduje to prawo. Z kolei inwestor prywatny może oprocentować pożyczkę na niezgodnych zasadach. Przez co przyjdzie Ci zapłacić znacznie więcej niż w firmie lub banku.

Alternatywy pożyczki pod weksel

Jak widzisz, pożyczka na weksel to nie jest najbezpieczniejsze rozwiązanie. Inwestorem może zostać każda osoba. Zdarza się często, że ktoś taki wykorzystuje niewiedzę oraz bezradność pożyczkobiorcy. Tym samym udziela pożyczki na weksel in blanco lub żąda zapłaty wysokich odsetek.

Z tego powodu warto rozejrzeć się za alternatywami. Kiedy bank odmówił Ci kredytu, zawsze możesz skorzystać z oferty firm pożyczkowych. Charakteryzują się one mniejszymi wymogami i niewielką ilością formalności. Dzięki temu na chwilówkę mogą liczyć także osoby, które mają negatywną historię kredytową. Wystarczy wysłać wniosek, a pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Pożyczka na weksel wiąże się z wieloma zagrożeniami. Nigdy nie wiesz, czy inwestor nie chce Cię oszukać. Często bowiem uciekają się oni do nieuczciwych metod. Aby tego uniknąć, sprawdź inne rozwiązania. W firmach pożyczkowych możesz starać się o dodatkowe pieniądze nawet wtedy, kiedy bank odmówił Ci przyznania kredytu.