Termin płatności w dzień wolny – kiedy zrobić przelew?

Powrót 28 czerwca, 2022

Chcesz zapłacić ratę za kredyt lub pożyczkę, ale termin płatności przypada w dzień wolny od pracy? Jak wiesz, przelew zostanie zrealizowany dopiero w najbliższy dzień roboczy. Kiedy zatem przesłać pieniądze? Dowiedz się, kiedy zrealizować taką transakcję i spłacić kolejną ratę.

Dlaczego termin płatności przypada w dzień wolny?

Decydując się na kredyt, otrzymujemy harmonogram spłaty. Są w nim podane raty, a także daty do kiedy trzeba je opłacić. Jak się pewnie domyślasz, są one ustawiane automatycznie. Dlatego może się zdarzyć, że termin płatności przypada w dzień w wolny od pracy np.: w sobotę, niedzielę lub w święta.

Co wtedy można zrobić? Na szczęście przepisy Kodeksu cywilnego rozwiewają wątpliwości. Warto spojrzeć na artykuł 115. Brzmi on:“ jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Co ciekawe, ten zapis nie zawsze tak brzmiał. Nowelizacja miała miejsce w 2017 roku. Do tego czasu przepisy mówiły tylko o dniach ustawowo wolnych od pracy. Były to zatem święta, a także niedziele. Soboty nie były brane pod uwagę. Wywoływało to szereg problemów, ponieważ księgowanie przelewów w soboty nie zawsze jest możliwe. Również banki czy urzędy nie pracują w weekendy. Dlatego zmiana przepisów była konieczna i dodano soboty obok dni wolnych od pracy.

Kiedy zrealizować przelew?

Chociaż termin płatności upływa dopiero w kolejny dzień roboczy, nie warto zostawiać przelewu na ostatnią chwilę. Dlaczego? Z kilku powodów.

Po pierwsze, możemy zapomnieć. Zdarza się, że dzień, w którym zaplanowaliśmy zrobić przelew, będzie bardzo intensywny. W takich przypadkach możemy o tym nie pamiętać. Kiedy przypomnimy sobie po kilku dniach, możemy mieć już naliczone odsetki karne.

Po drugie, księgowanie przelewu nie zawsze odbywa się tego samego dnia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy transakcja ma miejsce w obrębie tego samego banku. Wtedy jest ona realizowana natychmiast.

W innym razie pieniądze muszą poczekać w naszym banku na sesję wychodzącą. Stamtąd trafiają do Krajowej Izby Rozliczeniowej i są przekierowywane do docelowego banku podczas sesji przychodzące.

W ciągu dnia banki mają 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące. Są one w stałych porach: rano, popołudniu i wieczorem. Jeśli zatem wyślemy pieniądze wieczorem ostatniego dnia, jest ryzyko, że trafią one na właściwe konto dopiero jutro rano. W takim przypadku mamy jeden dzień zwłoki, za który mogą być naliczone odsetki karne.

Podsumowanie

Czasami termin płatności przypada w dzień wolny od pracy. W takich przypadkach rzeczywisty termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym. Pomimo tego, pamiętajmy, aby zrealizować przelew jak najszybciej. Czas księgowania się transakcji może być różny. Środki wysłanego jednego dnia, mogą pojawić się na drugim koncie dopiero kolejnego. W tym czasie mogą zostać już naliczone odsetki karne. Warto zatem tego uniknąć.