Kod CVV – co to jest?

Powrót 26 lipca, 2022

Dlaczego podczas zakupów w internecie jesteś zawsze proszony o kod CVV? Do czego służy taka kombinacja? Dowiedz się, o roli kodu CVV i o tym, jak zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

Kod CVV/CVC – co to jest?

Mówiąc prostymi słowami Kod CVV/CVC jest zabezpieczeniem karty zapewniającym dodatkową warstwę ochrony podczas zakupów online. Jest to 3-cyfrowy szereg cyfr wydrukowany na karcie. Jest wymagany m.in.: do zakończenia transakcji w internecie.

Jaka jest różnica między kodem CVV a CVC? Wyłącznie nazwa. Oba te kody mają ten sam cel. Kod CVV to skrót od Card Verification Value. Znajdziesz go na kartach Visa.

Z kolei kod CVC to Card Validation Code. Znajduje się on na kartach Mastercard.

Warto wiedzieć, że możesz spotkać się także z innymi kodami zabezpieczającymi. Są to np.:

  • CVV2 – dla kart Diners Club
  • CID (Card Identification Number) – dla kart American Express.

Kod CVV na karcie – gdzie jest?

Wiesz już, co to jest kod CVV. Zdajesz sobie także sprawę, że może on mieć różne nazewnictwo. Niezależnie od tego, z jakiej karty korzystasz, znajdziesz go w bezpiecznym miejscu.

Kod CVV lub kod CVC znajdują się przeważnie na rewersie karty obok miejsca na podpis. Oprócz niego znajdują się tam także takie elementy jak:

  • pasek magnetyczny;
  • hologram;
  • dane banku.

To, co wyróżnia kod CVV/CVC to fakt, że nie jest on wypukły karcie, tak jak ma to miejsce w przypadku numeru karty. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, jakie stosują banki.

Płaski numer CVV/CVC sprawia, że możesz go zakleić. Tak robi wiele osób, które obawiają się, że ktoś wykorzysta te dane.

Jaką funkcję spełnia kod CVV?

Kod CVV używa się w określonych sytuacjach. Nie spotkasz się z nim, kiedy płacisz przy użyciu terminala płatniczego. Wtedy zabezpieczeniem jest kod PIN. Co innego w przypadku płatności online. W ich przypadku podanie kodu PIN nie jest wymagane. Zatem w jaki sposób się chronić?

Transakcje w internecie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Musisz bowiem sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna i nikt nie próbuje wyłudzić Twoich danych. Kod CVV ma chronić przed oszustami, którzy weszli w posiadanie informacji o Twoim numerze karty. Jeśli nie znają oni 3-cyfrowej kombinacji, nie zrealizują transakcji.

Bezpieczeństwo

Aby kod CVV miał sens, musi być znany tylko przez Ciebie. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nikomu go nie podawać. Podczas płatności zwróć także uwagę, czy nikt nie próbuje odczytać danych z Twojej karty. Jak już pisaliśmy, wklejenie kodu CVV może być dobrym rozwiązaniem. Wystarczy, że Ty go pamiętasz. Na koniec zwróć uwagę na strony internetowe, na których go podajesz. Upewnij się, że jest to właściwa witryna, a niej jej kopia, stworzona przez oszustów.

Podsumowanie

Transakcje w internecie powinny gwarantować szybkość i bezpieczeństwo. W tym celu służy właśnie kod CVV, który znajdziesz na odwrocie karty. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby był skuteczny, tylko Ty możesz go znać.