Zastrzeżenie kredytowe BIK – czym jest?

Powrót 27 czerwca, 2022

Chociaż z zastrzeżenia kredytowego BIK korzysta niewiele osób, warto znać tę metodę, aby chronić swoją tożsamość. Nie chcesz, aby ktoś wziął na Twoje dane kredyt lub pożyczkę? Poznaj jeden ze sposobów jak się przed tym chronić.

Co to jest zastrzeżenie kredytowe BIK?

Zastrzeżenie kredytowe to nic innego jak zablokowanie możliwości udzielenia kredytów i pożyczek na Twoje dane osobowe. Taka usługa jest możliwa w Biurze Informacji Kredytowej. Jest włączana i wyłączana osobiście przez klientów. Jak to zrobić?

Jak włączyć zastrzeżenie kredytowe?

Aby włączyć zastrzeżenie kredytowe BIK, należy włączyć Alerty BIK. Możesz to zrobić w kilku krokach:

 1. Wypełnić formularz.
 2. Potwierdzić tożsamość.
 3. Podać link aktywacyjny wysłany na adres e-mail.
 4. Włączyć usługę Alerty BIK.
 5. Wybrać opcję Zastrzeżenie Kredytowe.

Zastrzeżenie kredytowe możesz włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie w panelu klienta. Pamiętaj jednak, że będzie ono aktywne tylko przy włączonych Alertach BIK. W innym razie usługa zostanie automatycznie wyłączona.

Jakie banki korzystają z zastrzeżenia kredytowego BIK?

Niestety nie wszystkie banki korzystają z zastrzeżenia kredytowego BIK. Obecnie do systemu należy:

 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Boże Dary,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK,
 • Alfa Kredyt,
 • Paytree,
 • Provident,
 • Medi Raty.

Jeśli masz włączone zastrzeżenie kredytowe BIK, podane powyżej instytucje nie udzielą kredytu ani pożyczki na Twoje dane. Jeśli jednak bank nie należy do danego systemu, nie będzie poinformowany o tym, że masz włączoną taką usługę.

Jak nie zastrzeżenie kredytowe, to co innego?

Jak widzisz, do usługi zastrzeżenia kredytowego BIK nie należą wszystkie banki. Chociaż wiele z nich mówi o takiej możliwości w przyszłości. Teraz jest to 8 instytucji finansowych. Dlatego taki system nie gwarantuje Ci pełnej ochrony. Z czego możesz dodatkowo korzystać?

Alerty BIK

Warto zatrzymać się przy samej usłudze Alerty BIK, którą potrzebujesz wykupić, aby skorzystać z usługi zastrzeżenia kredytowego. Już sama w sobie jest pomocna. Dzięki niej dowiesz się za każdym razem, kiedy jakaś firma będzie sprawdzała Twoje dane w BIK.

Jeśli nigdzie nie wysłałeś wniosku o kredyt lub pożyczkę, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Ktoś bowiem może się pod Ciebie podszywać.

System Dokumenty Zastrzeżone

Kiedy zgubisz dokumenty, czym prędzej powiadom o tym odpowiednie organy. Niech pierwszy będzie bank. Nie musi być to ten, w którym masz konto. Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki i zgłosisz zastrzeżenie dokumentów. Następnie bank wyśle taką informację do wszystkich uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Pamiętaj również, że skradzione dokumenty należy zgłosić na policji. Powiadom również organy gminy lub placówkę konsularną. W tym miejscu zgłosisz także potrzebę wyrobienia nowych dokumentów.

Podsumowanie

Wyłudzenia kredytów czy pożyczek dzieją się na co dzień. Na szczęście jest dużo sposobów na to, jak się przed nimi ustrzec. Zastrzeżenie kredytową, alerty BIK czy System Dokumentów Zastrzeżonych mogą uchronić Cię od nieporozumień i przykrych konsekwencji.