Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

Powrót 28 czerwca, 2022

Planujesz kredyt hipoteczny, a może chcesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy? Niezależnie od tego bank ma obowiązek sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Wpływają na nią nie tylko Twoje zarobki, ale także stan cywilny czy liczba osób w gospodarstwie. Zastanawiasz się, czy dziecko wpływa na zdolność kredytową? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest niczym innym jak możliwością spłaty kredytu lub pożyczki w określonej wysokości. Dzięki niej bank wie, do jakiej kwoty może udzielić kredytu, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się długu.

W celu wyliczenia zdolności kredytowej trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Bank dokonuje zarówno analizy ilościowej, jak i jakościowej. Podczas analizy ilościowej pod uwagę jest brany dochód, koszty utrzymania, a także aktualne zadłużenie.

Z kolei podczas analizy jakościowej sprawdza się wiek, historię kredytową, wykonywany zawód, wykształcenie, liczbę osób na utrzymaniu, stan cywilny.

Dziecko a zdolność kredytowa

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, musimy wziąć pod uwagę, że zwiększą się koszty życia. Dlatego dziecko ma wpływ na naszą zdolność kredytową i może ją znacząco obniżyć. Największy efekt odczują osoby o niskich zarobkach, a także wielodzietne rodziny. Tym bardziej że świadczenia takie jak 500+ nie są brane przez banki pod uwagę.

Z drugiej strony łatwiej jest uzyskać kredyt we dwójkę niż w pojedynkę. Dotyczy to hipotek, które są często podpisywane przez małżonków. W takim przypadku brany jest pod uwagę dochód obu stron. Dzięki temu są większe szanse na otrzymanie kredytu.

Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową?

Nie tylko dziecko ma wpływ na zdolność kredytową. Jest także wiele innych czynników, które mogą ją osłabić. Najważniejszym jest dochód, a konkretnie jego wysokość i źródło. Banki preferują bowiem osoby, które pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firmy pożyczkowe zaś akceptują inne formy dochodu takie jak umowa o dzieło, zlecenie, renty czy emerytury.

Oprócz dochodu brane są pod uwagę także bieżące zobowiązanie. Jeśli posiadasz długi, a Twoja historia kredytowa nie jest najlepsza, bank może odmówić Ci przyznania kolejnego kredytu. Mogłoby się to wiązać ze zbyt wysokim ryzykiem.

W przypadku mniejszej zdolności kredytowej bank może zaoferować Ci inne warunki. Przykładowo może być wymagany wyższy wkład własny, który wpłaca się przed zakupem, nieruchomości. Obecnie wynosi on minimum 10%, jednak najczęściej można spotkać się z wysokością 20% kosztu inwestycji. Co ma duże znaczenie dla osób, które chcą kupić sobie dom lub mieszkanie.

Brak historii kredytowej także nie działa na naszą korzyść. W takim przypadku bank nie wie, czy może nam zaufać. W takim wypadku warto już wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową. Zakupy na raty czy pożyczki pomogą nam ją zbudować.

Podsumowanie

Jak widzisz, posiadanie dziecka wpływa na zdolność kredytową. Im wyższy kredyt, tym bardziej to odczujesz. Dlatego warto podpisać umowę z bankiem, jeszcze zanim na świecie pojawi się nowy członek Twojej rodziny. Pamiętaj także, że firmy pożyczkowe nie wyliczają w ten sam sposób zdolności kredytowej i umożliwiają wzięcie pożyczki przy mniejszych wymaganiach.