Pożyczka lombardowa – czym jest pożyczka w lombardzie?

Powrót 13 listopada, 2023

Pożyczka lombardowa pozwala na szybkie i proste uzyskanie pieniędzy w zamian za zastawione przedmioty. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto wiedzieć więcej na jej temat, poznać jej wady i zalety oraz sprawdzić alternatywy. Dowiedz się więcej w naszym artykule.

Czym jest pożyczka lombardowa?

Pożyczka lombardowa to sposób na szybkie zdobycie gotówki, która opiera się na zastawie. W praktyce oznacza to, że udając się do lombardu, możemy otrzymać pieniądze w zamian za pozostawienie tam przedmiotu, który ma dla nas wartość, a dla lombardu – potencjalną wartość odsprzedaży. Może to być biżuteria, sprzęt elektroniczny, AGD czy antyki.

Na podstawie wyceny, lombard proponuje pożyczkę, która stanowi pewien procent wartości zastawionego przedmiotu. Najczęściej jest to 30-60%. Zazwyczaj jednak suma, jaką otrzymamy, jest niższa niż rzeczywista wartość zastawionego przedmiotu. Jeśli zaś nie spłacimy pożyczki w terminie, lombard może sprzedać nasz zastaw, aby odzyskać swoją należność.

Alternatywą pożyczek lombardowych są pożyczki pozabankowe. Możesz je otrzymać w firmach pożyczkowych, takich jak Lendon. W przeciwieństwie do lombardów, nie musisz ryzykować utratą swoich kosztowności. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, a następnie poczekasz na decyzję pożyczkodawcy. Pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu możesz zrealizować swoje wydatki, plany oraz marzenia.

Wady i zalety pożyczki lombardowej

Pożyczka w lombardzie cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne korzyści, takie jak:

  • szybkość otrzymania gotówki;
  • minimalne formalności;
  • brak długoterminowych zobowiązań;
  • dostępność również dla osób z niską zdolnością kredytową.

Zanim jednak zdecydujemy się na pożyczkę w lombardzie, musimy wiedzieć, z jakimi wadami jest ona związana. Są to między innymi:

  • brak elastyczności;
  • wysokie koszty;
  • ryzyko utraty zastawionego przedmiotu;
  • niższa wartość pożyczki niż wartość zastawu.

Pożyczka lombardowa a prawo

W 2023 roku w Polsce wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące funkcjonowania lombardów. Regulują one ich działalność i zabezpieczają konsumentów korzystających z ich usług. Jakie zmiany nastąpiły?

Przede wszystkim dotyczą one formy działania lombardów. Mogą one funkcjonować tylko jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub jako spółki akcyjne.

Umowa pożyczki lombardowej powinna być teraz bardziej szczegółowa. Natomiast maksymalna wysokość odsetek może wynosić maksymalnie 45% kwoty pożyczki.

Podsumowanie

Pożyczka lombardowa to dla wielu osób prosta metoda na uzyskanie dodatkowej gotówki. Jednak warto pamiętać o zobowiązaniach, które się z nią wiążą. Czasem możemy stracić nasze kosztowności, jeżeli nie uda nam się wywiązać z zobowiązania. Z tego powodu dobrze jest ocenić swoją sytuację finansową i zapoznać się z innymi ofertami, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.