Pożyczka lombardowa – czym jest pożyczka w lombardzie?

Pożyczka lombardowa pozwala na szybkie i proste uzyskanie pieniędzy w zamian za zastawione przedmioty. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto wiedzieć więcej na jej temat, poznać jej wady i zalety oraz sprawdzić alternatywy. Dowiedz się więcej w naszym artykule.

Czym jest pożyczka lombardowa?

Pożyczka lombardowa to sposób na szybkie zdobycie gotówki, która opiera się na zastawie. W praktyce oznacza to, że udając się do lombardu, możemy otrzymać pieniądze w zamian za pozostawienie tam przedmiotu, który ma dla nas wartość, a dla lombardu – potencjalną wartość odsprzedaży. Może to być biżuteria, sprzęt elektroniczny, AGD czy antyki.

Na podstawie wyceny, lombard proponuje pożyczkę, która stanowi pewien procent wartości zastawionego przedmiotu. Najczęściej jest to 30-60%. Zazwyczaj jednak suma, jaką otrzymamy, jest niższa niż rzeczywista wartość zastawionego przedmiotu. Jeśli zaś nie spłacimy pożyczki w terminie, lombard może sprzedać nasz zastaw, aby odzyskać swoją należność.

Alternatywą pożyczek lombardowych są pożyczki pozabankowe. Możesz je otrzymać w firmach pożyczkowych, takich jak Lendon. W przeciwieństwie do lombardów, nie musisz ryzykować utratą swoich kosztowności. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online, a następnie poczekasz na decyzję pożyczkodawcy. Pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu możesz zrealizować swoje wydatki, plany oraz marzenia.

Wady i zalety pożyczki lombardowej

Pożyczka w lombardzie cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne korzyści, takie jak:

  • szybkość otrzymania gotówki;
  • minimalne formalności;
  • brak długoterminowych zobowiązań;
  • dostępność również dla osób z niską zdolnością kredytową.

Zanim jednak zdecydujemy się na pożyczkę w lombardzie, musimy wiedzieć, z jakimi wadami jest ona związana. Są to między innymi:

  • brak elastyczności;
  • wysokie koszty;
  • ryzyko utraty zastawionego przedmiotu;
  • niższa wartość pożyczki niż wartość zastawu.

Pożyczka lombardowa a prawo

W 2023 roku w Polsce wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące funkcjonowania lombardów. Regulują one ich działalność i zabezpieczają konsumentów korzystających z ich usług. Jakie zmiany nastąpiły?

Przede wszystkim dotyczą one formy działania lombardów. Mogą one funkcjonować tylko jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub jako spółki akcyjne.

Umowa pożyczki lombardowej powinna być teraz bardziej szczegółowa. Natomiast maksymalna wysokość odsetek może wynosić maksymalnie 45% kwoty pożyczki.

Podsumowanie

Pożyczka lombardowa to dla wielu osób prosta metoda na uzyskanie dodatkowej gotówki. Jednak warto pamiętać o zobowiązaniach, które się z nią wiążą. Czasem możemy stracić nasze kosztowności, jeżeli nie uda nam się wywiązać z zobowiązania. Z tego powodu dobrze jest ocenić swoją sytuację finansową i zapoznać się z innymi ofertami, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zobacz też

Jak nadpłacić kredyt gotówkowy i ile możemy na tym zyskać?

30 kwietnia, 2025

Większość osób wie, że da się nadpłacać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Z jednej strony pozwala skrócić okres kredytowania, a z drugiej obniża całkowity koszt kredytu naliczony przez bank. Dowiedz się, czy nadpłata będzie dla Ciebie opłacalna. Czym jest nadpłata kredytu? Prawo daje Ci możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Niezależnie od […]

Czytaj dalej...

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...