Co może zabrać komornik?

Powrót 1 marca, 2022

Niespłacone długi, zaległe raty kredytowe, nieuregulowana pożyczka – przyczyn, dla których komornik puka do naszego mieszkania, jest wiele. Skutek jest jednak jeden – z częścią naszego majątku przyjdzie nam się pożegnać. Dowiedz się, co może zabrać komornik, a czego nie.

Kiedy komornik może zająć Twój majątek?

Pojawienie się komornika oznacza, że Twój dług zdążył już urosnąć i sprawa trafiła do sądu. Egzekucja komornicza poprzedzona jest bowiem windykacją. Jeśli ta się nie powiedzie, Twój wierzyciel lub windykator w jego imieniu kieruje sprawę do sądu. Po przychyleniu się do wniosku sąd nakazuje rozpoczęcie egzekucji komorniczej, a komornik otrzymuje wniosek egzekucyjny z tytułem wykonania.

Zanim to się jednak stania wierzyciel, czyli osoba lub firma, będzie próbowała się z Tobą skontaktować, aby odzyskać dług. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiadać na wezwania banku czy firmy pożyczkowe, które chcą uregulować dług i rozwiązać problem, zanim ten trafi do sądu.

Co może zabrać komornik, a czego nie?

Co może zabrać komornik z Twojego mieszkania lub konta? Nigdy nie jest tak, że zostajesz bez środków do życia. Odpowiednie przepisy Cię przed tym zabezpieczają. Tak samo jest z Twoimi dochodami i posiadanym majątkiem.

Nieruchomości

Egzekucja komornicza polega na odzyskaniu długu poprzez wyprzedanie Twojego majątku. Możesz zatem spodziewać się, że posiadane przez Ciebie nieruchomości również zostaną sprzedane. Dotyczy to jednak tylko tych mieszkań czy domów, których jesteś właścicielem. Kiedy jesteś tylko jednym ze współwłaścicieli, komornik musi zwrócić się do pozostałych właścicieli i powiadomić ich o takim zamiarze.

Wynagrodzenie

Komornik może zabrać maksymalnie 50% wynagrodzenia. Wyjątkiem są długi alimentacyjne. W ich przypadku zajęcie komornicze wynosi 60%. Co jednak ważne, pensja minimalna jest wolna od zajęcia komorniczego. Oznacza to, że jeśli zarabiasz właśnie tyle lub mniej, komornik nie może Ci niczego z niej zabrać.

Konto bankowe

Czym innym jest jednak konto bankowe. W końcu mogą znajdować się na nim pieniądze, które nie pochodzą z wynagrodzenia a z innych źródeł. Co komornik może zabrać z niego? Do jego dyspozycji jest kwota która nie przekracza 25% minimalnego wynagrodzenia. Natomiast Tobie przypada 75% pieniędzy z konta bankowego.

Czy komornik może zabrać emeryturę?

W przypadku emerytury komornik może zabrać 25% jej wysokości. Jednocześnie musi on przestrzegać kwoty wolnej od potrąceń. Są to pieniądze, jakie dłużnik na emeryturze musi mieć pozostawione. W roku 2021 wynosiła ona 916,07 złotych.

Czego komornik nie może zabrać?

Są rzeczy, których komornik nie może Cię pozbawić. Są to przede wszystkim przedmioty, jakich potrzebujesz na co dzień: lodówka, pralka, łóżko, krzesła, oświetlenie itp. Pamiętaj jednak, że rzeczy takie jak telewizor, konsola, dzieła sztuki, zmywarka czy biżuteria mogą już zostać zajęte przez komornika

Co może zabrać komornik? Podsumowanie

Jak widzisz, nie wszystko może zabrać komornik. Są rzeczy, bez których normalne życie jest niemożliwe. Ciężko również żyć, kiedy nie ma się środków na koncie. Dlatego komornik musi zostawić część Twojego majątku. Warto jednak zrobić wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji, w której tracisz swoją nieruchomość czy część wynagrodzenia. Oddawanie kredytów i pożyczek w terminie i współpraca w razie pojawienia się długów są kluczowe, żeby uniknąć egzekucji komorniczej.