Kwota wolna od zajęć komorniczych – ile wynosi w 2022 roku?

Powrót 28 lutego, 2022

Jaka jest kwota wolna od zajęć komorniczych w 2022 roku? Od czego ona zależy? Ile wynosi w przypadku emerytur? Dowiedz się więcej na temat egzekucji i zajęć komorniczych w naszym artykule. Przedstawimy najświeższe dane.

Zajęcie komornicze – kiedy ma miejsce?

Aby komornik zapukał do naszych drzwi, musi mieć ku temu powody. Nie dzieje się to od razu. Jest to konsekwencja różnych zdarzeń, jakie dotyczyły naszych finansów, a dokładnie powstania zadłużenia.

Wyobraź sobie, że decydujesz się na kredyt lub pożyczkę. Atrakcyjne oprocentowanie, przystępne warunki, wszystko się zgadza. Podpisujesz zatem umowę, a pieniądze trafiają na Twoje konto. Niestety, niedługo później Twoja sytuacja finansowa się pogarsza. Nie jesteś już w stanie spłacać comiesięcznych rat. Odzywa się zatem windykator.

Kiedy firma nie otrzymuje zwrotu środków, zaczyna windykację. W tym celu może ona działać samodzielnie, ale najczęściej korzysta z usług windykatora. Najpierw jego zadaniem jest poinformowanie nas o długu. Dostajemy zatem informacje oraz monity o nieuregulowanych płatnościach. Windykator podejmuje również próbę kontaktu, aby ustalić przystępne dla nas warunki spłaty.

Kiedy decydujesz się nie podejmować dialogu i nie reagować na próby windykatora, możesz spodziewać się, że wierzyciel, któremu nie oddałeś pieniędzy, uda się do sądu. Ten zaś może podjąć decyzję o egzekucji komorniczej. Wtedy następuje zajęcie komorniczego, w trakcie którego tracimy część swojego majątku, a także wynagrodzenia. Ile jednak może zabrać komornik? Jaka jest kwota wolna od zajęć wynagrodzenia? Już wyjaśniamy!

Kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia

Komornik ma za zadanie ściągnąć od nas długu. W tym celu może on zająć naszą posiadłość, przedmioty, samochód, a także wynagrodzenie. To właśnie wypłata jest najczęstszą formą egzekucji komorniczej.

Nie bój się jednak, że stracisz środki do życia. Kara jest dotkliwa, ale pozwala przeżyć. Kiedy egzekucja komornicza ma miejsce z powodu niepłacenia alimentów, komornik może zająć 60% wynagrodzenia. W innych przypadkach zaś kwota ta jest mniejsza i wynosi 50% wynagrodzenia.

Ile wynagrodzenia może zabrać komornik?

To, ile z Twojego wynagrodzenia zostanie potrącone, zależy od Twoich dochodów. Im więcej zarabiasz, tym większej utraty środków możesz się spodziewać. Nie będzie jednak ona mniejsza niż kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ta zaś zależy od wysokości minimalnej krajowej. Na rok 2022 wynosi ona 3010 złotych brutto. Na rękę daje to 2363,56 złote netto.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego a emerytura

Emeryci oraz renciści są objęci innymi przepisami. Dzięki ustawie emerytalnej mogą oni liczyć na większą kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Nie może ono bowiem wynosić więcej niż 60% świadczenia. Na koncie jednak musi zostać 75% minimalnej emerytury.

Wiesz już, ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jak widzisz, zawsze pozostają środki, które pozwalają na podstawowe potrzeby. Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, dogadaj warunki spłaty długu jeszcze z windykatorem. W ten sposób uchronisz się przed egzekucją komorniczą.