Poręczenie kredytu a zdolność kredytowa – jaki ma wpływ?

Powrót 27 lipca, 2023

Chcesz zdecydować się na poręczenie kredytu, ale boisz się konsekwencji? Dowiedz się, w jakich sytuacjach stosuje się takie zabezpieczenie. Z czym jest ono związane? Czy obniża zdolność kredytową? Sprawdź w naszym artykule.

Co to jest poręczenie kredytu?

Poręczenie kredytu jest formą zabezpieczenia w sytuacji, kiedy zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy jest zbyt niska. Polega ono na zawarciu trójstronnej umowy, w której trzecia osoba – żyrant, deklaruje, że będzie spłacał zobowiązania kredytobiorcy, jeśli on tego zaniecha.

Tym samym osoba, która decyduje się być poręczycielem, powinna dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Naraża ona bowiem siebie na ryzyko. Jeśli kredytobiorca nie spłaci długu, poręczyciel będzie musiał to zrobić za niego. Z tego powodu taka decyzja powinna być dobrze rozważona, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Z drugiej strony, jeśli kredytobiorca wywiąże się całkowicie ze swojego zobowiązania, poręczyciel nie musi nic robić. W innym razie jest on zobligowany do zapłaty zaległych rat wraz z odsetkami.

Trzeba jednak zauważyć, że taka forma zabezpieczenia kredytu występuje coraz rzadziej. Instytucje finansowe weryfikują wnioski potencjalnych kredytobiorców na podstawie zebranych danych, które pozwalają ocenić zdolność kredytową. Jeśli jest ona zbyt niska, bank lub inna firma po prostu odrzuca wniosek.  

Czy poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową, warto spojrzeć na sytuację z dwóch stron. Dzięki temu zrozumiemy, jakie konsekwencje niesie ona zarówno dla kredytobiorców, jak i poręczycieli.

Kredytobiorca, który ma zbyt niską zdolność kredytową, może skorzystać z pomocy żyranta w celu uzyskania kredytu. Jeśli poręczyciel znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, może podnieść zdolność finansową drugiego kredytobiorcy, aby mógł on uzyskać kredyt. 

Co poręczenie kredytu oznacza dla żyranta? Mimo że pożyczone środki nie trafiają do niego, ciąży na nim umowa, która obliguje go do spłaty zobowiązania, jeśli zajdzie taka konieczność. Z tego powodu bank traktuje poręczony kredyt, jakby został on udzielony poręczycielowi. Tym samym jego zdolność kredytowa jest niższa.

A zatem poręczenie kredytu odbija się na dwóch stronach umowy. Dla kredytobiorcy jest to znaczne ułatwienie, ponieważ może teraz skutecznie starać się o kredyt. Jednak dla poręczyciela to dodatkowe zobowiązanie, które wpływa na jego zdolność kredytową.

Podsumowanie

Żyrant i poręczenie kredytu jest coraz rzadziej spotykane. Wciąż jednak można się spotkać z takim zabezpieczeniem finansowania. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, dobrze jest dokładnie zastanowić się nad tym, z jakimi konsekwencjami jest ona związana. Poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową każdej ze stron, o czym warto pamiętać, zanim podpiszemy umowę.