Jak poprawić BIK?

Powrót 24 października, 2023

Kiedy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę, Twoja ocena w BIK jest jednym z pierwszych elementów, które sprawdza bank lub firma pożyczkowa. Jeśli jest zbyt niska, musisz liczyć się z odrzuceniem wniosku. Jak więc poprawić BIK?

Niski scoring BIK – jakie są przyczyny?

Zanim zastanowimy się, jak poprawić BIK, warto zrozumieć, dlaczego jest on niski. Jakie elementy wpływają na tę ocenę? Czy możemy je kontrolować? Jak się okazuje, w większości przypadków jesteśmy w stanie poprawić swoją zdolność kredytową.

Na niski BIK mogą wpłynąć:

  • Zła historia kredytowa lub jej brak.
  • Wielokrotnie zaciągane kredyty i pożyczki.
  • Niespłacone długi i zobowiązania.
  • Zbyt wiele zapytań do banków w krótkim czasie.

Twoja ocena w BIK zależy więc od wielu czynników. Jeśli jesteś tego świadomy, możesz podejmować decyzje finansowe, które pomogą Ci ją poprawić.

Sposoby na lepszą zdolność kredytową

Poprawienie oceny w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) wymaga cierpliwości, konsekwencji oraz odpowiedzialnego podejścia do finansów. Opłaca się jednak, ponieważ dobry scoring w BIK daje możliwość ubiegania się o wyższe kwoty kredytów i pożyczek.

Najważniejszym krokiem w kierunku lepszej oceny w BIK jest terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań. Jeśli masz zaległości, priorytetem powinno być ich uregulowanie. Im niższe zadłużenie, tym lepsza Twoja zdolność kredytowa.

Warto też pamiętać, że każdy wniosek o kredyt jest rejestrowany w BIK. Składanie wielu zapytań w krótkim odstępie czasu może obniżyć Twoją ocenę. Zanim więc złożysz kolejny wniosek, sprawdź swój raport w BIK i zastanów się, czy masz szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji.

Twoja historia kredytowa również ma znaczenie. Nie chodzi tylko o długi, ale także o opóźnienia w spłacie. Jeśli kiedyś opóźniałeś się ze spłatą rat, mogło to zostać odnotowane w BIK.

Z drugiej strony, brak jakiejkolwiek historii kredytowej także nie działa na Twoją korzyść. Banki i inne instytucje finansowe mają wówczas mało informacji o Twojej zdolności kredytowej. Jeżeli nie posiadasz historii kredytowej, warto rozważyć zaciągnięcie niewielkiego kredytu lub założenie karty kredytowej, którą będziesz regularnie spłacać.

Skąd pożyczyć pieniądze z niską zdolnością kredytową?

Kiedy bank odmówi Ci kredytu, warto dowiedzieć się dlaczego. Zbyt niska ocena BIK jest jednym z najczęstszych powodów. Ale skąd pożyczyć pieniądze, gdy pilnie ich potrzebujesz?

Sprawdź ofertę firm pożyczkowych, takich jak LendOn. Mają one inne wymagania wobec klientów oraz są mniej restrykcyjne niż banki. Dzięki temu mogą z nich skorzystać również osoby z niską zdolnością kredytową. Wystarczy wypełnić wniosek online. Decyzja oraz pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Jak poprawić BIK? Przede wszystkim, sprawdzając swoje zadłużenie i historię kredytową. Zaległe długi, nieopłacone rachunki czy faktury obniżają naszą zdolność kredytową. Warto więc dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową, aby poprawić ocenę w Biurze Informacji Kredytowej.