Czym się różni karta debetowa od kredytowej?
2 września, 2024
Liczba kart płatniczych w Polsce w 2024 r. wynosi ponad 45 milionów. Zaliczają się do nich nie tylko karty kredytowe, ale również karty debetowe. Chociaż wyglądają podobnie, mają inne zastosowanie i charakter. Dowiedz się, czym się różni karta kredytowa od debetowej i na którą z nich się zdecydować.
Czym jest i jak działa karta debetowa?
Kata debetowa to zdecydowanie najpopularniejsza karta płatnicza w Polsce. Ma ją większość dorosłych Polaków, ponieważ jest wydawana automatycznie do rachunku bankowego. Pozwala na dysponowanie środkami, jakie masz zgromadzone na swoim koncie. Za jej pomocą można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.
Czym jest i jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa również jest środkiem płatniczym i też pozwala na robienie zakupów zarówno w internecie, jak i stacjonarnie. Nie jest ona jednak tak powszechna jak karta debetowa. Aby uzyskać kartę kredytową, musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie bank sprawdza Twoją zdolność kredytową i decyduje, czy przyznać Ci kartę. To dlatego, że nie jest ona powiązana z Twoim kontem osobistym. Płacąc kartą kredytową, korzystasz ze środków banku, które masz do dyspozycji w ramach przyznanego odnawialnego limitu.
Karta debetowa a kredytowa – różnice
Jaka jest podstawowa różnica między kartą debetową a kredytową? Jak wynika z poprzednich akapitów, są to różne źródła pochodzenia pieniędzy. Na karcie debetowej znajdują się tylko środki zgromadzone na Twoim rachunku osobistym. Z kolei karta debetowa pozwala na wydawanie pieniędzy banku w ramach odnawialnego limitu.
W związku z tym przy korzystaniu z karty kredytowej powstaje dług, który trzeba spłacić w określonym czasie. Zazwyczaj banki stosują tzw. okres bezodsetkowy – jeśli spłacisz całość zadłużenia, zanim nie dobiegnie końca, nie zapłacisz odsetek.
Karty debetowej nie trzeba spłacać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bank przyznaje Ci limit debetowy. Pozwala on na korzystanie z dodatkowych środków nawet po wydaniu wszystkich własnych pieniędzy z konta. Debet spłaca się automatycznie wraz z każdym kolejnym wpływem na konto i odnawia się co miesiąc. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda karta debetowa pozwala na zrobienie debetu na koncie.
Jaka jeszcze jest różnica między kartą kredytową a debetową? Karta kredytowa jest produktem kredytowym banku. Wydanie karty jest możliwe tylko wtedy, gdy złożysz wniosek i masz odpowiednią zdolność kredytową.
Debet a karta kredytowa
Debet może przypominać korzystanie z karty kredytowej. W końcu w obu przypadkach są limity na karcie i odsetki, jakie trzeba zapłacić za korzystanie z dodatkowej gotówki. Jest jednak kilka różnic, o których warto pamiętać.
Przede wszystkim debet to rozwiązanie dla osób, które potrzebują skorzystać z takich rozwiązań raz na jakiś czas. Przyznawana kwota nie jest wysoka, a termin spłaty wynosi najczęściej 30 dni. Z kolei karta kredytowa pozwala uzyskać wyższą kwotę, a jej spłatę można rozłożyć na raty. Spłacona w okresie bezodsetkowym nie generuje także kosztów z tytułu odsetek. Warto jednak także wiedzieć, że oprocentowanie debetu na koncie zwykle jest niższe niż oprocentowanie karty kredytowej.
Jak korzystać z karty kredytowej i debetowej?
Korzystanie z karty kredytowej i debetowej podczas zakupów wygląda tak samo. W sklepie stacjonarnym wystarczy zbliżyć lub włożyć ją do terminala, a w internecie podać numer karty i kod CVV/CVC. Wypłaty z bankomatu również są możliwe w obu przypadkach, chociaż w przypadku karty debetowej zwykle są darmowe, a w przypadku karty kredytowej mogą się wiązać z wysokimi opłatami.
Najważniejsze różnice zaczynają się jednak później. Posiadanie karty kredytowej zobowiązuje bowiem do monitorowania jej salda i jego regularnej spłaty. Na koniec okresu rozliczeniowego dostaniesz wyciąg, który poinformuje Cię o całkowitej i minimalnej kwocie do spłaty. Środki należy wpłacić na specjalny rachunek karty kredytowej, a gdy nie uda Ci się spłacić wszystkiego w okresie bezodsetkowym, od pozostałej kwoty będą naliczane odsetki.
Jeśli zatem korci Cię, aby złożyć wniosek o kartę kredytową, pamiętaj – jest to środek płatniczy wymagający odpowiedzialności i rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi. Beztroskie korzystanie z karty kredytowej może doprowadzić do poważnych długów, z których trudno jest wyjść. Może być ona bardzo pomocna, ale na pewno nie jest dla każdego.