Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Liczba kart płatniczych w Polsce w 2024 r. wynosi ponad 45 milionów. Zaliczają się do nich nie tylko karty kredytowe, ale również karty debetowe. Chociaż wyglądają podobnie, mają inne zastosowanie i charakter. Dowiedz się, czym się różni karta kredytowa od debetowej i na którą z nich się zdecydować.

Czym jest i jak działa karta debetowa?

Kata debetowa to zdecydowanie najpopularniejsza karta płatnicza w Polsce. Ma ją większość dorosłych Polaków, ponieważ jest wydawana automatycznie do rachunku bankowego. Pozwala na dysponowanie środkami, jakie masz zgromadzone na swoim koncie. Za jej pomocą można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa również jest środkiem płatniczym i też pozwala na robienie zakupów zarówno w internecie, jak i stacjonarnie. Nie jest ona jednak tak powszechna jak karta debetowa. Aby uzyskać kartę kredytową, musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie bank sprawdza Twoją zdolność kredytową i decyduje, czy przyznać Ci kartę. To dlatego, że nie jest ona powiązana z Twoim kontem osobistym. Płacąc kartą kredytową, korzystasz ze środków banku, które masz do dyspozycji w ramach przyznanego odnawialnego limitu.

Karta debetowa a kredytowa – różnice

Jaka jest podstawowa różnica między kartą debetową a kredytową? Jak wynika z poprzednich akapitów, są to różne źródła pochodzenia pieniędzy. Na karcie debetowej znajdują się tylko środki zgromadzone na Twoim rachunku osobistym. Z kolei karta debetowa pozwala na wydawanie pieniędzy banku w ramach odnawialnego limitu.

W związku z tym przy korzystaniu z karty kredytowej powstaje dług, który trzeba spłacić w określonym czasie. Zazwyczaj banki stosują tzw. okres bezodsetkowy – jeśli spłacisz całość zadłużenia, zanim nie dobiegnie końca, nie zapłacisz odsetek.

Karty debetowej nie trzeba spłacać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bank przyznaje Ci limit debetowy. Pozwala on na korzystanie z dodatkowych środków nawet po wydaniu wszystkich własnych pieniędzy z konta. Debet spłaca się automatycznie wraz z każdym kolejnym wpływem na konto i odnawia się co miesiąc. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda karta debetowa pozwala na zrobienie debetu na koncie.

Jaka jeszcze jest różnica między kartą kredytową a debetową? Karta kredytowa jest produktem kredytowym banku. Wydanie karty jest możliwe tylko wtedy, gdy złożysz wniosek i masz odpowiednią zdolność kredytową. 

Debet a karta kredytowa

Debet może przypominać korzystanie z karty kredytowej. W końcu w obu przypadkach są limity na karcie i odsetki, jakie trzeba zapłacić za korzystanie z dodatkowej gotówki. Jest jednak kilka różnic, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim debet to rozwiązanie dla osób, które potrzebują skorzystać z takich rozwiązań raz na jakiś czas. Przyznawana kwota nie jest wysoka, a termin spłaty wynosi najczęściej 30 dni. Z kolei karta kredytowa pozwala uzyskać wyższą kwotę, a jej spłatę można rozłożyć na raty. Spłacona w okresie bezodsetkowym nie generuje także kosztów z tytułu odsetek. Warto jednak także wiedzieć, że oprocentowanie debetu na koncie zwykle jest niższe niż oprocentowanie karty kredytowej.

Jak korzystać z karty kredytowej i debetowej?

 Korzystanie z karty kredytowej i debetowej podczas zakupów wygląda tak samo. W sklepie stacjonarnym wystarczy zbliżyć lub włożyć ją do terminala, a w internecie podać numer karty i kod CVV/CVC. Wypłaty z bankomatu również są możliwe w obu przypadkach, chociaż w przypadku karty debetowej zwykle są darmowe, a w przypadku karty kredytowej mogą się wiązać z wysokimi opłatami. 

Najważniejsze różnice zaczynają się jednak później. Posiadanie karty kredytowej zobowiązuje bowiem do monitorowania jej salda i jego regularnej spłaty. Na koniec okresu rozliczeniowego dostaniesz wyciąg, który poinformuje Cię o całkowitej i minimalnej kwocie do spłaty. Środki należy wpłacić na specjalny rachunek karty kredytowej, a gdy nie uda Ci się spłacić wszystkiego w okresie bezodsetkowym, od pozostałej kwoty będą naliczane odsetki.

Jeśli zatem korci Cię, aby złożyć wniosek o kartę kredytową, pamiętaj – jest to środek płatniczy wymagający odpowiedzialności i rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi. Beztroskie korzystanie z karty kredytowej może doprowadzić do poważnych długów, z których trudno jest wyjść. Może być ona bardzo pomocna, ale na pewno nie jest dla każdego.

Zobacz też

Jakie alimenty na dziecko przy zarobkach 3500 zł netto?

1 maja, 2025

Kwota alimentów zależy od wielu czynników. Wpływ na jej wysokość mają m.in. bieżące koszty utrzymania dziecka oraz możliwości finansowe rodzica zobowiązanego. W zależności od indywidualnych okoliczności alimenty mogą wynosić zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy złotych. Jak obliczyć wysokość świadczenia alimentacyjnego? Ile wyniosą alimenty np. przy zarobkach 3000 zł netto lub nieco większych? Sprawdź! […]

Czytaj dalej...

Jak nadpłacić kredyt gotówkowy i ile możemy na tym zyskać?

30 kwietnia, 2025

Większość osób wie, że da się nadpłacać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Z jednej strony pozwala skrócić okres kredytowania, a z drugiej obniża całkowity koszt kredytu naliczony przez bank. Dowiedz się, czy nadpłata będzie dla Ciebie opłacalna. Czym jest nadpłata kredytu? Prawo daje Ci możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Niezależnie od […]

Czytaj dalej...

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...