Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Powrót 2 marca, 2022

Liczba kart płatniczych w Polsce wynosi ponad 44 miliony. Zaliczamy do nich nie tylko karty kredytowe, ale również karty debetowe. Chociaż wyglądają podobnie, mają inne zastosowanie. Dowiedz się, czym się różni karta kredytowa a debetowa. Na którą z nich się zdecydować?

Czym jest karta debetowa?

To zdecydowanie najpopularniejsza karta płatnicza w Polsce. Łączna ilość to ponad 36 milionów sztuk. Można zatem śmiało powiedzieć, że posiada ją większość dorosłych Polaków.

Skąd wynika tak duża popularność karty kredytowej? Przede wszystkim dlatego, że jest ona wydawana do każdego rachunku bankowego. Znajdują się na niej środki, jakie mamy zgromadzone na koncie prywatnym. Za jej pomocą możemy zapłacić zarówno stacjonarnie, jak i online.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa również jest środkiem płatniczym. Pozwala na robienie zakupów nie tylko w internecie, ale także stacjonarnie.

Nie jest ona jednak tak powszechna, jak karta debetowa. Aby uzyskać kartę kredytową, wypełniamy odpowiedni wniosek. Następnie bank sprawdza naszą zdolność kredytową i decyduje się, czy przyznać nam kartę. Nie jest ona powiązana z naszym kontem osobisty. Środki, jakie się na niej znajdują, pochodzą wyłącznie w zakresie odnawialnego limitu.

Czym się różni karta debetowa a kredytowa?

Jaka jest podstawowa różnica między kartą debetową a kredytową? Jak wynika z poprzednich akapitów, są to różne źródła pochodzenia pieniędzy. Na karcie debetowej znajdują się tylko środki zgromadzone na Twoim rachunku osobistym. Z kolei karta debetowa pozwala na wydawanie pieniędzy z kredytu w ramach odnawialnego limitu.

Co ważne, karta debetowa nie jest obciążona limitem i nie trzeba jej spłacać. Wyjątkiem jest limit debetowy, który pozwala na korzystanie z dodatkowych środków, pomimo debetu. Oczywiście wydane pieniądze trzeba zwrócić w terminie wraz z odsetkami.

Karta kredytowa zaś jest produktem kredytowym banku. Można ją otrzymać, posiadając zdolność kredytową. Pozwala na korzystanie z dodatkowych środków, które należy spłacać w terminie. W innym razie zostaną naliczone odsetki.

Karta kredytowa a pożyczka

Skoro wiesz już, że karta kredytowa jest usługą banku, dzięki której możesz korzystać z dodatkowych środków, warto sprawdzić, czym różni się od pożyczki.

Po pierwsze, karta kredytowa jest wydawana tylko przez bank. Czymś innym jest za to pożyczka, o którą możesz starać się również w instytucjach pozabankowych np.: firmach pożyczkowych.

Ponadto karta kredytowa charakteryzuje się limitem kredytowym, który jest odnawiany co miesiąc. Zadłużenie zaś spłaca się w okresie bezodsetkowym, czyli grace period. W przypadku pożyczki wystarczy opłacenie jednej lub kilku rat.

Na co zatem się zdecydować? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Kiedy potrzebujesz jednorazowego zastrzyku gotówki, pożyczka spełni Twoje oczekiwania. Jest dostępna od ręki dla każdego, kto spełni podstawowe wymagania firm pożyczkowych. W przypadku wyższych kwot możesz sprawdzić ofertę kart kredytowych w bankach.