Przelew natychmiastowy – ile kosztuje i jak działa?

Powrót 27 czerwca, 2022

Mija termin płatności raty? A może chcesz komuś pilnie przekazać pieniądze? Niekiedy przelew nie może czekać. Co zrobić, aby dotarł on jak najszybciej? Możesz skorzystać z usługi przelewu natychmiastowego. Dowiedz się, na czym ona polega oraz ile kosztuje.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Kiedy wysyłasz przelew, przechodzi on przez system Elixir. Jest to elektroniczny system rozliczeń między bankami. W ramach niego odbywają się sesje rozliczeniowe. Mają one miejsce 3 razy w ciągu dnia o stałych porach. Co więcej, każdy bank ma swoje własne godziny, kiedy odbywają się sesje przychodzące i wychodzące. Z tego powodu na przelew trzeba niekiedy czekać kilka godzin, a nawet do następnego dnia.

Co zrobić, kiedy potrzebujesz pilnie wysłać pieniądze? Możesz skorzystać z przelewów natychmiastowych dostępnych w systemie Express Elixir. Dzięki nim pieniądze na drugim koncie pojawią się chwilę po wysłaniu.

Wyjątkiem są transakcje wykonywane w obrębie jednego banku. W ich przypadku nie jest potrzebny przelew natychmiastowy. Pieniądze bowiem docierają na drugie konto od razu, ponieważ nie muszą wychodzić z banku.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Wysyłając pieniądze w tradycyjny sposób, nie martwisz się o dodatkowe opłaty. Inaczej jest jednak w przypadku przelewu natychmiastowego. Ile kosztuje taka usługa? Cena uzależniona jest od wybranego banku i konta. Najczęściej jednak mieści się ona w granicach 5-10 złotych. Niektóre banki zaś oferują darmowe przelewy natychmiastowe. Warto zatem sprawdzić swoją ofertę.

Inne sposoby na wykonanie przelewu natychmiastowego

Express Elixir nie jest jedynym sposobem na to, jak wykonać przelew natychmiastowy. Oprócz niego możesz skorzystać także z prywatnych operatorów, którzy mają w ofercie takie rozwiązania. Do najpopularniejszych należą:

  • BlueCash
  • BLIK

Dowiedz się, jak możesz z nich skorzystać.

BlueCash

Autopay to prywatny operator przelewów natychmiastowych BlueCash. Czy jest to bezpieczny sposób na przekazywanie pieniędzy? Jak najbardziej. Blue Media posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki niej masz pewność, że Twoje transakcje są bezpieczne.

Główną cechą BlueCash jest to, że przelew natychmiastowy może być wykonany do dowolnego banku. Wybrana placówka nie musi korzystać z Autopay, aby przyjąć taką płatność.

Aby zlecić przelew przez Blue Cash, możesz zrobić przez aplikację mobilną. Nie musisz znać nawet konta bankowego odbiorcy, wystarczy jego numer telefonu. Płatność dotrze natychmiast niezależnie od dnia oraz godziny.

BLIK

Innym sposobem na natychmiastowe przekazanie pieniędzy jest BLIK. Pozwoli on na błyskawiczne przekazanie pieniędzy. W tym celu wystarczy numer telefonu komórkowego drugiej osoby. Warunkiem otrzymania przelewu jest obsługa systemu BLIK przez oba banki. Na szczęście taka usługa jest dzisiaj powszechna.

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu oczekiwanie na przelew był normą. Dzisiaj mało kto wyobraża sobie czekać dłużej niż jeden dzień roboczy. Aby jeszcze bardziej przyśpieszyć ten proces, można skorzystać z przelewów natychmiastowych. Dzięki nim pieniądze trafiają od razu na drugie konto.