Cesja wierzytelności – co to jest?

Powrót 28 czerwca, 2022

Cesja wierzytelności to często stosowana umowa cywilnoprawna, która umożliwia przekazanie uprawnień wierzytelności innej stronie. Kiedy znajduje ona zastosowanie oraz co musi być zawarte w umowie? Dowiedz się więcej na temat cesji wierzytelności w naszym artykule.

Czym jest cesja wierzytelności?

Cesja jest pojęciem, które możemy znać z różnych sytuacji. Stosuje się ją na przykład podczas przepisania na kogoś numeru telefonu, leasingu czy kredytu. Czym tak naprawdę ona jest?

Cesja wierzytelności to nic innego jak przeniesienia prawa wierzytelności z cedenta na cesjonariusza, czyli osobę trzecią. W efekcie nabywa ona wszelkie prawa związane z wierzytelnością, która była przedmiotem umowy.

Kiedy stosuje się cesję wierzytelności?

Z cesji wierzytelności mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Najczęściej stosuje się ją w przypadku podpisywania umowy kredytu hipotecznego. Banki wtedy wymagają od kredytobiorcy przepisania polisy ubezpieczeniowej. Jest to jeden ze sposobów, na który bank zabezpiecza się przed udzieleniem kredytu.

Co więcej, cesję wierzytelności przeprowadza się również wtedy, kiedy chce się przepisać kredyt na inną osobę. Dzieje się tak zazwyczaj podczas sprzedaży mieszkania z kredytem lub rozwodu.

To jednak nie wszystkie zastosowania cesji wierzytelności. Jest ona bowiem stosowana także przez wierzycieli długów. Dzięki temu bank lub firma pożyczkowa mogą przekazać uprawnienia do ubiegania się o zwrot środków nowemu nabywcy. Najczęściej jest to firma windykacyjna, która kontaktuje się z dłużnikiem w celu odzyskania długu.

Innym przypadkiem, kiedy wykorzystuje się cesję wierzytelności, jest faktoring. To rozwiązanie, z którego korzysta wiele firm. Dzięki niemu mogą one zachować płynność finansową nawet wtedy, kiedy kontrahent nie opłaci faktury. Dzieje się tak, kiedy firma faktoringowa wykupuje od firmy należności i wypłaca środki finansowe jeszcze zanim klient zapłaci fakturę.

O czym warto pamiętać?

Podpisanie umowy wierzytelności to kwestia formalna. Dokument wcale nie musi być skomplikowany, aby przenieść prawa na inną osobę. Zanim to się stanie, warto pamiętać o kilku szczegółach. Jakich?

Przede wszystkim umowa wierzytelności nie wymaga zgody dłużnika. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy podpisana umowa zawiera zastrzeżenie w tym zakresie. Zdarza się to jednak rzadko.

Z tego powodu dłużnik może nawet nie wiedzieć, że ktoś inny jest właścicielem jego długu. Na pozór niewiele to zmienia. Kwota w końcu jest taka sama. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby poinformować o takiej zmianie, aby pieniądze trafiły na właściwe konto. W innym razie dłużnik może oddać brakującą kwotę poprzedniemu właścicielowi.

Umowa cesji wierzytelności musi także dokładnie opisywać, co jest przedmiotem przeniesienia prawa wierzytelności. Może ona bowiem dotyczyć nie tylko całego długu, ale jego określonej części.

Podsumowanie

Z cesją wierzytelnością można spotkać się częściej, niż można było przypuszczać. Jeśli Twój dług został przekazany innej firmie, pamiętaj, że to ona jest jego właścicielem. Tym samym powinieneś zostać poinformowany o nowych danych do spłaty zobowiązania.