Kredyt konsumpcyjny – co to?

Powrót 25 maja, 2023

To jeden z najpopularniejszych produktów, z jakim możesz się spotkać w banku. Dowiedz się, na jakiej podstawie jest on udzielany, jaka jest jego maksymalna wysokość oraz poznaj jego alternatywy.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Szczegóły dotyczące udzielania kredytów konsumpcyjnych są regulowane w Ustawie o kredycie konsumpcyjnym z 2011 roku. Co w niej czytamy?

Może on być zawierany wyłącznie przez osoby fizycznego. Jego maksymalna wysokość wynosi 255 550 zł. Co więcej, cel kredytu nie może być związany z działalnością gospodarczą lub zawodową. Za to uzyskana kwota może być wydana na dowolny cel prywatny.

W 2016 roku zaś zostały wprowadzone nowe przepisy, które doprecyzowały, koszty związane z kredytem konsumpcyjnym. Wprowadzono m.in. limit pozaodsetkowych kosztów, które obecnie nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty udzielonego zobowiązania.

Kto może udzielać kredytów konsumpcyjnych? Oprócz banków na liście znalazły się także SKOK-i oraz firmy pożyczkowe. Jak zatem widzisz, jego definicja jest szeroka.

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki – jaka jest różnica?

Przeglądając oferty banków, możesz nie spotkać się z ofertą, która została nazwana kredytem konsumpcyjnym. Zamiast tego możesz mieć do czynienia z kredytem gotówkowym, na samochód czy konsumenckim. Jednak czy to jest to samo?

Na próżno będziemy szukać definicji kredytu konsumenckiego w ofercie. Jest on jednak kategorią produktów banków, która oznacza kredyt na dowolny cel. Będzie on zatem obejmował kredyty konsumpcyjne udzielane osobom fizycznym.

Jak otrzymać kredyt konsumpcyjny?

Aby otrzymać kredyt konsumpcyjny, należy złożyć wniosek w banku. Decyzja zaś jest uzależniona m.in. od zdolności kredytowej i oceny sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Na co bank zwraca uwagę? Przede wszystkim na:

  • historię kredytową – istotna jest historia Twoich dotychczasowych zobowiązań. Spłacone w terminie pożyczki i kredytu budują Twoją zdolność kredytową i pozwalają uzyskać atrakcyjne warunki.
  • zatrudnienie i staż pracy – umowa o pracę jest ciągle najbardziej pożądana przez banki. Oprócz tego liczy się również wykonywany zawód oraz staż pracy w danej firmie.
  • zobowiązania finansowe – banki sprawdzają także wysokość Twoich zobowiązań. Dotyczy to nie tylko spłacanych obecnie kredytów i pożyczek, ale też innych opłat takich jak rachunki, limity na karcie itd.
  • wysokość dochodów – to jeden z kluczowych elementów. Im wyższe zarobki, tym większe szanse na kredyt. Pamiętaj jednak, aby były one wyższe niż koszty utrzymania oraz pozwalały Ci pokryć koszty związane z kredytem, o jaki się starasz.

Jakie są alternatywy kredytu konsumpcyjnego?

Wiesz już, co to jest kredyt konsumpcyjny. Pora zatem poznać alternatywy. Nie zawsze bowiem otrzymanie kredytu w banku przychodzi z łatwością. Co zrobić, gdy dostaniemy decyzję odmowną?

Odrzucenie wniosku o kredyt w banku to nie koniec świata. Jednak dla osoby, która pilnie potrzebuje pieniędzy, może to być spory problem. W takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę firm pożyczkowych takich jak LendOn.pl. Wystarczy wysłać formularz online o wnioskowaną kwotę i zaczekać na decyzję.

Firmy pożyczkowe mają z reguły mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorców. Z tego powodu otrzymanie pożyczki może być prostsze niż uzyskanie kredytu konsumpcyjnego w banku.