Kredyt konsumpcyjny – co to? Czym różni się od kredytu konsumenckiego?

Kredyt konsumpcyjny to jeden z najpopularniejszych produktów, z jakim możesz się spotkać w banku. Dowiedz się, czym jest, kto może się o niego ubiegać, na jakiej podstawie jest udzielany oraz czym różni się od innych rodzajów kredytu, w tym w szczególności od kredytu konsumenckiego.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Definicja pojęcia „kredyt konsumpcyjny” nie jest zawarta w żadnym obowiązującym akcie prawnym. Jest to jednak powszechnie używane pojęcie, pod którym rozumie się różne rodzaje kredytów przeznaczonych na cele konsumpcyjne niezwiązane z działalnością gospodarczą. Tego rodzaju kredyty są przeznaczone dla osób prywatnych, choć nie jest to w żaden sposób regulowane prawnie.

Kredyt konsumpcyjny – przykłady

Kategoria kredytów konsumpcyjnych jest dość szeroka. Mieszczą się w niej m.in.:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe,
  • karty kredytowe,
  • kredyty studenckie,
  • limity kredytowe w rachunkach bankowych,
  • kredyty lombardowe.

Kredyt konsumpcyjny może być więc przeznaczony zarówno na określony, jak i na dowolny cel. Czasami bywa też zabezpieczony. Nie jest nim jednak kredyt hipoteczny, który stanowi odrębną kategorię.

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki – jaka jest różnica?

Ze względu na podobne nazwy kredyty konsumencie i konsumpcyjne bywają ze sobą mylone. Czym się różnią? Przede wszystkim pojęcie kredytu konsumenckiego jest regulowane prawnie (przez Ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.).

Zgodnie z jej zapisami kredyt konsumencki może być zawierany wyłącznie przez osoby fizyczne. Jego maksymalna kwota to 255 550 zł (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej). Co więcej, cel kredytu nie może być związany z działalnością gospodarczą lub zawodową. Za to uzyskana kwota może być wydana na dowolny cel prywatny. Kredytów konsumenckich mogą udzielać banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe.

W rozwikłaniu kwestii „kredyt konsumencki a konsumpcyjny” nie pomaga jednak fakt, że umowa kredytu konsumpcyjnego może być jednocześnie umową kredytu konsumenckiego. Przykładowo – większość kredytów gotówkowych zalicza się do obu kategorii.

Jak otrzymać kredyt konsumpcyjny?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsumpcyjny, musisz złożyć wniosek w banku. Decyzja zaś jest uzależniona m.in. od zdolności kredytowej i oceny sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Na co bank zwraca uwagę? Przede wszystkim na:

  • historię kredytową – istotna jest historia Twoich dotychczasowych zobowiązań; spłacone w terminie pożyczki i kredyty budują Twoją zdolność kredytową i pozwalają uzyskać atrakcyjne warunki;
  • zatrudnienie i staż pracy – umowa o pracę jest ciągle najbardziej pożądana przez banki; oprócz tego liczy się również wykonywany zawód oraz staż pracy w danej firmie;
  • zobowiązania finansowe – banki sprawdzają także wysokość Twoich zobowiązań; dotyczy to nie tylko spłacanych obecnie kredytów i pożyczek, ale też innych opłat takich jak rachunki, limity na karcie itd.;
  • wysokość dochodów – im wyższe zarobki, tym większe szanse na kredyt; pamiętaj jednak, aby były one wyższe niż koszty utrzymania oraz pozwalały Ci pokryć koszty związane z kredytem, o jaki się starasz.

Pamiętaj, że kwota kredytu, o jaką się starasz, powinna być dopasowana do Twoich możliwości spłaty. Upewnij się, że rata nie obciąży zanadto Twojego budżetu, uniknąć problemów z terminową spłatą. Zwracaj też uwagę na oprocentowanie i postaraj się wybrać zobowiązanie z najniższymi kosztami.

Jakie są alternatywy dla kredytu konsumpcyjnego?

Wiesz już, co to jest kredyt konsumpcyjny. Pora zatem poznać alternatywy. Nie zawsze bowiem otrzymanie kredytu w banku przychodzi z łatwością. Co zrobić, gdy dostaniesz decyzję odmowną?

Odrzucenie wniosku o kredyt w banku to nie koniec świata. Jednak dla osoby, która pilnie potrzebuje pieniędzy, może to być spory problem. W takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę firm pożyczkowych takich jak AvaFin.pl. Wystarczy wysłać formularz online o wnioskowaną kwotę i zaczekać na decyzję.

Firmy pożyczkowe mają z reguły mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorców. Z tego powodu otrzymanie pożyczki może być prostsze niż uzyskanie kredytu konsumpcyjnego w banku.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...