Kredyt konsumpcyjny – co to? Czym różni się od kredytu konsumenckiego?

Kredyt konsumpcyjny to jeden z najpopularniejszych produktów, z jakim możesz się spotkać w banku. Dowiedz się, czym jest, kto może się o niego ubiegać, na jakiej podstawie jest udzielany oraz czym różni się od innych rodzajów kredytu, w tym w szczególności od kredytu konsumenckiego.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Definicja pojęcia „kredyt konsumpcyjny” nie jest zawarta w żadnym obowiązującym akcie prawnym. Jest to jednak powszechnie używane pojęcie, pod którym rozumie się różne rodzaje kredytów przeznaczonych na cele konsumpcyjne niezwiązane z działalnością gospodarczą. Tego rodzaju kredyty są przeznaczone dla osób prywatnych, choć nie jest to w żaden sposób regulowane prawnie.

Kredyt konsumpcyjny – przykłady

Kategoria kredytów konsumpcyjnych jest dość szeroka. Mieszczą się w niej m.in.:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe,
  • karty kredytowe,
  • kredyty studenckie,
  • limity kredytowe w rachunkach bankowych,
  • kredyty lombardowe.

Kredyt konsumpcyjny może być więc przeznaczony zarówno na określony, jak i na dowolny cel. Czasami bywa też zabezpieczony. Nie jest nim jednak kredyt hipoteczny, który stanowi odrębną kategorię.

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki – jaka jest różnica?

Ze względu na podobne nazwy kredyty konsumencie i konsumpcyjne bywają ze sobą mylone. Czym się różnią? Przede wszystkim pojęcie kredytu konsumenckiego jest regulowane prawnie (przez Ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.).

Zgodnie z jej zapisami kredyt konsumencki może być zawierany wyłącznie przez osoby fizyczne. Jego maksymalna kwota to 255 550 zł (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej). Co więcej, cel kredytu nie może być związany z działalnością gospodarczą lub zawodową. Za to uzyskana kwota może być wydana na dowolny cel prywatny. Kredytów konsumenckich mogą udzielać banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe.

W rozwikłaniu kwestii „kredyt konsumencki a konsumpcyjny” nie pomaga jednak fakt, że umowa kredytu konsumpcyjnego może być jednocześnie umową kredytu konsumenckiego. Przykładowo – większość kredytów gotówkowych zalicza się do obu kategorii.

Jak otrzymać kredyt konsumpcyjny?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsumpcyjny, musisz złożyć wniosek w banku. Decyzja zaś jest uzależniona m.in. od zdolności kredytowej i oceny sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Na co bank zwraca uwagę? Przede wszystkim na:

  • historię kredytową – istotna jest historia Twoich dotychczasowych zobowiązań; spłacone w terminie pożyczki i kredyty budują Twoją zdolność kredytową i pozwalają uzyskać atrakcyjne warunki;
  • zatrudnienie i staż pracy – umowa o pracę jest ciągle najbardziej pożądana przez banki; oprócz tego liczy się również wykonywany zawód oraz staż pracy w danej firmie;
  • zobowiązania finansowe – banki sprawdzają także wysokość Twoich zobowiązań; dotyczy to nie tylko spłacanych obecnie kredytów i pożyczek, ale też innych opłat takich jak rachunki, limity na karcie itd.;
  • wysokość dochodów – im wyższe zarobki, tym większe szanse na kredyt; pamiętaj jednak, aby były one wyższe niż koszty utrzymania oraz pozwalały Ci pokryć koszty związane z kredytem, o jaki się starasz.

Pamiętaj, że kwota kredytu, o jaką się starasz, powinna być dopasowana do Twoich możliwości spłaty. Upewnij się, że rata nie obciąży zanadto Twojego budżetu, uniknąć problemów z terminową spłatą. Zwracaj też uwagę na oprocentowanie i postaraj się wybrać zobowiązanie z najniższymi kosztami.

Jakie są alternatywy dla kredytu konsumpcyjnego?

Wiesz już, co to jest kredyt konsumpcyjny. Pora zatem poznać alternatywy. Nie zawsze bowiem otrzymanie kredytu w banku przychodzi z łatwością. Co zrobić, gdy dostaniesz decyzję odmowną?

Odrzucenie wniosku o kredyt w banku to nie koniec świata. Jednak dla osoby, która pilnie potrzebuje pieniędzy, może to być spory problem. W takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę firm pożyczkowych takich jak AvaFin.pl. Wystarczy wysłać formularz online o wnioskowaną kwotę i zaczekać na decyzję.

Firmy pożyczkowe mają z reguły mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorców. Z tego powodu otrzymanie pożyczki może być prostsze niż uzyskanie kredytu konsumpcyjnego w banku.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...