Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Powrót 31 października, 2022

Stojąc przed zakupem drogiego sprzętu lub samochodu nie zawsze mamy na to wystarczające środki. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Na szczęście są różne sposoby na to, skąd wziąć pieniądze. Jaki leasing wybrać? Operacyjny czy finansowy?

Skąd wziąć pieniądze na samochód?

W przypadku niewysokich kwot możesz skorzystać z szybkiej pożyczki lub kredytu gotówkowego. Dzięki temu otrzymasz potrzebne pieniądze nawet w ciągu jednego dnia. Przewagą ofert firm pożyczkowych od banku są uproszczone formalności i tempo, w jakim można otrzymać chwilówkę. Pozwoli Ci to sfinalizować zakup jak najszybciej.

Co jednak kiedy kwota jest znacznie wyższa? Planując zakup samochodu, możesz skorzystać z kredytu na samochód lub leasingu. W praktyce otrzymanie leasingu jest prostsze. Co więcej, leasing pozwala rozliczyć samochód w formie amortyzacji. Na koniec umowy zaś pojazd może wrócić do leasingodawcy lub być wykupiony prezes leasingobiorcę. Jest zatem elastyczny i pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb.

Leasing operacyjny czy finansowy? Różnie

Chociaż z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, najczęściej korzystają z niego firmy. Wynika to z faktu możliwości optymalizacji kosztów i wpisania rat w koszty uzyskania przychodu. Wszystko jednak zależy od jego rodzaju. Jaki leasing wybrać? Operacyjny czy finansowy? Różnice między nimi mogą być decydujące. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Leasing operacyjny

Zacznijmy od leasingu operacyjnego, który jest najczęściej wybierany. Na czym on polega? Przede wszystkim samochód lub inny przedmiot umowy należy do leasingodawcy. Najczęściej jest to firma leasingowa. Oznacza to, że leasingobiorca nie staje się właścicielem aż do wykupu pojazdu.

Jednak leasing operacyjny ma kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim nie ma obowiązku płacić VAT z góry. Jest on bowiem zaliczany do każdej raty. Te z kolei są kosztami uzyskania przychodu. Co więcej, takim kosztem może być również opłata wstępna. Natomiast po zakończeniu umowy pojazd może być wykupiony przez użytkownika.

Leasing finansowy

Innym rodzajem leasingu jest leasing finansowy. To, co musisz o nim wiedzieć, to fakt, że to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Przedmiot umowy np.: samochód wchodzi w skład jego majątku.

Ważną różnicą między leasingiem operacyjnym a finansowym jest także to, że w drugim przypadku cały VAT należy z opłacić z góry. Z kolei do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie część odsetkową bez części kapitałowej. Po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się automatycznie właścicielem przedmiotu umowy.

Leasing operacyjny a finansowy – podsumowanie

Na jaki leasing się zdecydować? Operacyjny czy finansowy? Wiele zależy od sytuacji finansowej leasingobiorcy. Leasing finansowy zakłada bowiem opłatę całej kwoty VAT z góry. Z kolei leasing operacyjny nie musi zakończyć się wykupieniem samochodu. Warto także pamiętać o innych formach finansowania takich jak pożyczka czy kredyt.