Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Powrót 28 lutego, 2022

Chociaż w mowie potocznej pożyczka i kredyt oznaczają to samo, w praktyce wygląda to trochę inaczej. Różnica polega nie tylko w tym, jakie instytucje mogą ich udzielać, ale także w wysokości pożyczonych środków i celu, na jaki mogą być wykorzystane. Czym jest pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny? Omawiamy to w tym artykule.

Pożyczka hipoteczna – co to takiego?

Pożyczki kojarzą się z krótkoterminowymi zobowiązaniami, które pozwalają opłacić bieżące cele i wydatki. Mogą one jednak opiewać na wyższe kwoty. Tak właśnie jest z pożyczką hipoteczną, która jest udzielana nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje finansowe.

Cechą pożyczki hipotecznej jest przede wszystkim jej zabezpieczenie. Dotyczy ono naszej nieruchomości. Dzięki temu możliwa jest wyższa kwota pożyczki niż w przypadku tradycyjnych chwilówek. Co więcej, może być ona spożytkowana na dowolny cel, jakiego nie musisz przedstawiać w trakcie składania wniosku.

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, musisz być już w posiadaniu nieruchomości. Zanim ją otrzymasz, będziesz potrzebował numeru księgi wieczystej. To jedna z podstawowych różnic między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym – musisz być już w posiadaniu nieruchomości na własność.

Czym jest kredyt hipoteczny?

W przypadku pożyczki hipotecznej nieruchomość jest jej zabezpieczeniem. Podobnie jest w przypadku kredytu hipotecznego. Czym się zatem różni? Przede wszystkim celem. Kredyt hipoteczny może być wykorzystany tylko na nieruchomość, czyli zakup mieszkania lub działki, wybudowanie domu czy też jego remont.

Co więcej, kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie przez bank. Jest to długoterminowe zobowiązanie, dlatego wymaga szeregu formalności i wysokiej zdolności kredytowej. Jednak dzięki temu można uzyskać kredyt w wysokości nawet kilku milionów złotych.

Pożyczka hipoteczna a pożyczka krótkoterminowa

W ofercie firm pożyczkowych znajdziesz nie tylko pożyczki hipoteczne. W przeważającej większości dostępne są również pożyczki krótkoterminowe. Czym się różnią od wcześniej omawianych pożyczek hipotecznych?

Pożyczkodawcy tacy jak LendOn.pl mają do zaoferowania szybkie chwilówki na prostych zasadach. Wyróżniają się one dużą dostępnością i niewielkimi wymaganiami ze strony firmy pożyczkowej. Najczęściej opiewają one na niewysokie kwoty – kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu harmonogram rat kończy się po kilku tygodniach, a nawet po jednym miesiącu. Jeśli zatem potrzebujesz pieniędzy na już, pożyczka krótkoterminowa jest najlepszym wyborem.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Podsumowanie

Między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym jest kilka znaczących różnic. Kredyt hipoteczny posłuży Ci, aby kupić lub wyremontować mieszkanie. Z kolei pożyczka hipoteczna może być wykorzystana na dowolny cel. Warunkiem jest jednak postawienie Twojej nieruchomości jako zabezpieczenie. Kiedy nie potrzebujesz pożyczać bardzo wysokiej kwoty, możesz skorzystać z pożyczki krótkoterminowej, która nie wymaga tak wielu formalności i obowiązków z Twojej strony.