Odmowa leasingu – poznaj najczęstsze powody?

Powrót 24 marca, 2023

Starasz się o dodatkowe pieniądze na zakup samochodu lub maszyny? Chcesz skorzystać z leasingu, ale otrzymujesz odmowę? Dowiedz się, co może być przyczyną. W naszym artykule omówiliśmy podstawowe różnice między leasingiem a pożyczką, a także przedstawiliśmy 5 najczęstszych powodów odmowy leasingu.

Czym leasing różni się od pożyczki?

Leasing i pożyczka to dwie różne formy finansowania, które mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców lub osoby prywatne. Choć obie pozwalają na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, różnią się pod wieloma względami.

Pożyczka polega na uzyskaniu przez przedsiębiorcę lub osobę prywatną określonej kwoty pieniędzy, którą musi on później zwrócić bankowi lub innej instytucji finansowej wraz z odsetkami. W przypadku pożyczki masz pełną kontrolę nad wykorzystaniem środków i możesz przeznaczyć je na dowolny cel. W zamian za to, bank lub firma pożyczkowa pobiera odsetki, które powiększają całkowity koszt zobowiązania.

Natomiast leasing to forma finansowania, w której nie wnioskujesz o środki finansowe, a jedynie o prawo do użytkowania przedmiotu na określony czas. W przypadku leasingu płacisz miesięczną ratę za korzystanie z przedmiotu, a po zakończeniu umowy możesz zdecydować, czy chcesz wykupić ten przedmiot, czy zwrócić go do firmy leasingowej. Jedną z zalet jest brak kosztów związanych z zakupem sprzętu czy maszyn. Wystarczy bowiem opłaceni miesięcznych rat.

5 najczęstszych powodów odmowy leasingu

Wbrew pozorom przyczyna odmowy leasingu może być podobna do powodów, dla których bank lub firma pożyczkowa odrzuciły Twój wniosek o pożyczkę. Omówmy najczęstsze sytuacje, kiedy instytucja odmawia finansowania.

Za krótki staż firmy na rynku

Masz prawo starać się o leasing samochodu lub maszyn jako firma. Jednak to, co istotne to fakt, że leasingodawcy zwracają uwagę na staż Twojej działalności. Dla wielu z nich minimalny czas funkcjonowania na rynku to 6 miesięcy. Chociaż zdarzają się sytuacje, kiedy okres ten jest dłuższy lub krótszy. 

Brak zdolności kredytowej

To częsty powód, który dotyka nie tylko firmy, ale również osoby prywatne, które starają się o leasing. Do braku zdolności kredytowej przyczynia się m.in.: zbyt niska sprzedaż lub dochód, za wysokie zadłużenie, negatywna historia kredytowa, odnotowywanie strat w działalności.

Wpis w bazach dłużników

Nawiązując do wcześniejszego punktu, warto zwrócić uwagę na złą historię w bazach. Leasingodawcy sprawdzają bowiem osoby prywatne oraz właścicieli firmy w BIK, KRD i innych bazach dłużników. Jeśli posiadasz długi, staranie się o dodatkowe środki będzie trudniejsze nie tylko w firmach leasingowych, ale również w pozostałych instytucjach finansowych.

Zbyt niskie obroty i mały dochód

Przyjmuje się, że dochód firmy powinien przekraczać 12 rat leasingowych. Ponadto wielu leasingodawców udziela leasingu jedynie w wysokości 50-60% rocznego obrotu.  Jeśli zaś są odnotowywane straty, powinny być one odpowiednio uzasadnione np.: inwestycjami. 

Niezaakceptowany przedmiot leasingu

Małe i nowe firmy mogą mieć trudności w uzyskaniu leasing na specjalistyczny sprzęt oraz urządzenia, które są trudne w sprzedaży na rynku wtórnym. Odmowa leasingu może również być spowodowana nieodpowiednią wartością wyceny lub zbyt niską wartością transakcji w przypadku wybranego urządzenia.