Poduszka finansowa – co to jest? Ile powinna wynosić?

Powrót 28 lutego, 2022

Nagłe wydatki spędzają Ci sen z powiek? Z niepokojem patrzysz na stan konta i nie wiesz, jak związać koniec z końcem? Rozwiązaniem Twoich problemów może być poduszka finansowa. Dowiedz się, czym dokładnie ona jest i ile powinna wynosić.

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków i zdarzeń losowych. Nigdy nie wiesz, czy sytuacja, jaką cieszysz się dzisiaj, pozostanie taka sama przez kolejne lata. Czasem może wyskoczyć nagły wydatek, jakiego się nie spodziewałeś. Warto mieć na to przygotowane pieniądze.

Poduszka finansowa to środki, które są przeznaczone właśnie na takie rzeczy. Dzięki niej możesz normalnie funkcjonować nawet w razie utraty pracy czy choroby. Opłacisz nie tylko bieżące rachunki, ale także raty pożyczki i kredytu oraz kupisz żywność i niezbędne rzeczy do życia na co dzień.

Co jednak ważne, poduszka finansowa to nie są środki, jakie wydaje się na przyjemności. Nie jest to fundusz na pokrycie naszych wakacji, nowego samochodu czy remontu. O ile nie są to wydatki niezbędne, warto znaleźć pieniądze z innego źródła niż poduszka finansowa.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

To jak duża powinna być poduszka finansowa, to kwestia indywidualna. Niektórym wystarczy 10 000 złotych, inni będą potrzebować 30 000 złotych. Skąd wiedzieć, ile środków zgromadzić?

Nie ma granicy górnej. Twoja poduszka finansowa może być dowolnie wysoka. Jednak jej granicę dolną można łatwo ustalić. Powinna to być równowartość Twojego wynagrodzenia z trzech miesięcy. Jeśli zatem zarabiasz 3 000 złotych. Poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej 9 000 złotych.

Inaczej wartość tę przelicza się w przypadku rodzin. Kiedy w życiu pojawiają się dzieci, wydatki nieuchronnie idą w górę. Dlatego też poduszka finansowa powinna być większa. Najlepiej, aby nie była ona niższa niż równowartość wynagrodzenia z 6 miesięcy.

Tak zgromadzone środki powinny pozwolić Ci na pokrycie niezbędnych wydatków. Im więcej zdołasz oszczędzić, tym lepiej się zabezpieczysz. Nie będziesz również bał się podjąć ryzyka, zainwestować czy się przebranżowić.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, możesz pomyśleć, czytając nasze porady dotyczące tego, ile powinna wynosić poduszka finansowa. Wielu Polaków niestety nie oszczędza. Jeśli już to robi, zgromadzone środki są niewielkie i trudno mówić w tym przypadku o poduszce finansowej. Jak zatem oszczędzać?

Złota zasada Warrena Buffeta mówi o tym, że oszczędzanie i inwestowanie powinno być zawsze priorytetem. Dopiero w dalszej kolejności należy zapłacić niezbędne zobowiązania, a pozostałe środki przeznaczyć na dowolne cele.

Warto zatem ustalić sobie kwotę, jaką realnie jesteś w stanie odłożyć. Zakłada się, że minimalna granica to 10% wynagrodzenia. Jeśli potrafisz oszczędzać więcej, tym lepiej dla Ciebie. Im większa poduszka finansowa, tym większym komfortem możesz się cieszyć.

Poduszka finansowa – podsumowanie

Nawet 44% Polaków może nie mieć oszczędności. Mamy nadzieję, że nie należysz do tej grupy, lub robisz wszystko, aby zbudować swoją poduszkę finansową. Kredyty i pożyczki pozwalają zrealizować nasze cele i marzenia. Jednak to oszczędności, dają poczucie bezpieczeństwa w życiu.