Wybieramy konsolę do gier

Powrót 20 grudnia, 2019

Dominujące na rynku firmy dostarczają na bieżąco swoim fanom dużo radości nie tylko dzięki nowym tytułom gier, ale nade wszystko wypuszczając kolejne wersje konsol. Obserwując ten szczególny wyścig do klienta i zabiegi o jego atencję, możemy być spokojni o rozwój coraz lepszych narzędzi dostarczających rozrywki kolejnemu już pokoleniu graczy.

Mając pełną świadomość, że rolą wszystkich urządzeń jest dostarczanie dobrej zabawy, a więc wszystkie one służą do tego samego, musimy jednocześnie pamietać, iz każde z nich jest nieco inne. Nie chodzi tu jedynie o logo producenta, design obudowy, czy też komponenty. Otóż każda z konsol przeznaczona jest dla graczy o innych wymaganiach. Jedne więc prezentują lepszą grafikę, drugie z kolei umożliwiają dostęp do szerszej biblioteki gier. Inne natomiast są bardziej uniwersalne.

Różne wymiary klasyki

Entuzjaści PlayStation nie spojrzą na inną markę, a nawet upierać się będą, iż model oznaczony cyfrą ‘4’ jest od czasu pojawienia sie na rynku konsolą wręcz bezkonkurencyjną. Dlaczego tak się dzieje? Otóż PlayStation zdefiniowało pewien szczególny standard, który opiera się nie tylko o mocną stronę techniczną urządzenia, ale przede wszystkim dostępne gry. Największa biblioteka gier i najciekawszy zestaw tytułów na wyłączność. Uncharted, The Last of Us, Horizon: Zero Dawn, Bloodborne, Shadow of the Colossus, God of War, czy Gran Turismo to produkcje dostępne jedynie dla posiadaczy PS4. Atutem jest także możliwość wykupienia i korzystania z usługi abonamentowej PlayStation Plus. Sprawia to, że każdego miesiąca gracze otrzymują dostęp do darmowych gier oraz zniżek na zakup kolejnych. Usługa pozwala również na grę w trybie sieciowym.

Funkcjonalnie konsola PlayStation 4 jest równierz odtwarzaczem Blu-ray oraz treści z platform streamingowych. Może być więc traktowana z powodzeniem, jako swego rodzaju domowe centrum rozrywki. Poza tym urządzenie możemy podłączyć do konsoli gogli PlayStation VR i grać w rzeczywistości wirtualnej. Opcja konsoli oznaczona, jako ‘Pro’ umożliwia natomiast prowadzenie rozgrywki w rozdzielczości 4K i jakości HDR. Poprawione parametry graficzne urządzenia – grafika 4,2 TFLOPS (wobec 1,82 w starym PS4) sprawiają, że nawet tradycyjne gry oraz te wyprodukowane w opcji VR prezentują się znacznie lepiej. Bardzo ciekawym jest rozwiązanie Sony PS4 Move. Autorski system zarządzania ruchem zastosowany w konsolach Playstation umożliwia przeniesienie ruchów rąk gracza na ekran TV. Składa się z kamerki oraz kontrolera. Doskonałym uzupełnieniem systemu są wirtualne gogle zakładane przez graczy i przenoszące ich w nowy 3 wymiar. Nie można odmówić zwolennikom PlayStation racji, szczególnie, gdy nasze oczekiwania są rzeczywiście wysokie. Urządzenie dostarcza bowiem zarówno doskonałej jakości obraz, szeroki katalog gier, a poza tym jest trwałe. Ogromnym atutem PlayStation jest fakt, że każda gra przeznaczona na PlayStation 4 będzie działać na konsolach z tej serii. Oczywiście, jakość zależy od tego, na której konkretnie konsoli zostanie uruchomiona. Urządzenia nie są tanie, nie mniej jednak rozrywka dobrej jakości z pewnością zrekompensuje nam poniesione wydatki.

Całkiem przyzwoitą alternatywą dla PlayStation jest Xbox One. Urządzenia są pod wieloma względami podobne i choć Xbox nie oferuje tak długiej listy gier, nie można odmówić mu atrakcyjności i ergonomii zwłaszcza, jeśli chodzi o konroler. Braki w bibliotece tytułów Xbox One nadrabia w inny sposób. Urządzenie jest zarazem konsolą do gier i odtwarzaczem Ultra HD Blu-ray – pozwalającym oglądać filmy w jakości 4K HDR. Poza tym katalog usług dostępnych na platformie jest całkiem ciekawy, ponieważ opłacając abonament gracze mają dostęp do nowych darmowych gier każdego miesiąca, licznych promocji oraz rozgrywek w trybie wieloosobowym. Usługi obejmują także program wstecznej kompatybilności – pozwalający grać na Xbox One w gry z Xbox 360 i pierwszego Xboksa. Urządzenie może więc uchodzić za bardzo uniwersalne.

Skok w bok

Nintendo kojarzy się przede wszystkimz Super Mario Bros oraz kompaktowymi rozmiarami urządzeń. Japończycy podeszli cokolwiek oryginalnie również do swojego najnowszego urządzenia Nintendo Switch, projektując je zarówno dla bardzo małego, jak i raczej dojrzałego użytkownika. Rozwiązanie jest zarówno przenośne, jak i stacjonarne. Z jednej strony można więc zabrać je w podróż z drugiej natomiast podłączyć do telewizora. Dzięki specyficznym kontrolerom Nintendo Switch to doskonałą konsola do zabawy w większym gronie. Takiemu zastosowaniu sprzyja również portfolio dostępnych katalog gier. Ponieważ Nintendo dostarcza konsole raczej po to, aby grać, nie zaś fascynować się doskonałej jakości obrazem nie wszystkim wyrafinowanym graczom może się podobać. W palecie produktów Nintendo znajdziemy modele oznaczone, jako 3DS i 2DS wyposażone odpowiednio w trójwymiarowy oraz dwuwymiarowy ekran. Obydwie konsole są niewielkimi urządzeniami przenośnymi, których atutem jest niewysoka cena. Z kolei rozwiązanie oznaczone, jako Nintendo Classic Mini SNES jest konsolą przygotowaną w duchu retro. Ciekawy design, który jest miniaturową repliką konsoli Super Nintendo Entertainment System. Urządzenie przeznaczone jest z uwagi na swój charakter raczej dla dorosłych graczy.

Czy to jeszcze konsola?

Czwartą w dzisiejszych rozważaniach, co wybrać, aby dobrze się bawić jest konsola Nvidia Shield. Urządzenie jest de facto przystawką do telewizora. Nvidia Shield jest urządzeniem strumieniującym, pozwalające wyświetlać gry komputerowe i mobilne na jego ekranie. Na urządzeniu możemy instalować gry ze sklepu Google Play, przesyłać obraz z własnego komputera lub skorzystać z płatnej usługi osadzonej w chmurze. Daje dostęp do platform rozrywkowych z treściami wideo, jak Netflix, YouTube i Google Play Movies & TV oraz do platform z muzyką, między innymi Spotify czy Google Play. Konsola/przystawka została wyposażona w mocny procesor, co sprawia, że o ile posiadamy telewizor pracujący w trybie 4K HDR, urządzenie wspierać będzie ten format znakomicie.