Brak historii kredytowej – co oznacza?

Powrót 1 marca, 2022

Nigdy do tej pory nie starałeś się o kredyt ani pożyczkę? Wiele osób myśli, że brak historii kredytowej jest dla banku czymś pozytywnym. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być. Dowiedz się, z czym się ona wiąże i jak ją budować od podstaw.

Czym jest historia kredytowa?

Twoja historia kredytowa to cała Twoja przeszłość związana z kredytami i pożyczkami. Zaliczają się do niej nie tylko pieniądze pożyczone z banku, ale również z firm pożyczkowych. Do historii kredytowej wpisują się także wszelkie zakupy na raty, na jakie zdecydowałeś się w sklepie – są one również formą kredytu przeznaczonego na zakup wybranego artykułu.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bank bierze pod uwagę historię kredytową, zanim udzieli Ci zgody lub odmowy na kredyt gotówkowy i hipoteczny. Twoje wcześniejsze i obecne zobowiązania są dla niego wskazówką, czy kolejny kredyt nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Co jednak istotne, historia kredytowa nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję banku. Oprócz tego znaczenie ma również Twoja zdolność kredytowa. Składa się na nią wiele czynników takich jak:

  • wiek;
  • stan cywilny i sytuacja rodzinna;
  • wysokość wynagrodzenia;
  • forma zatrudnienia;
  • wykonywany zawód;
  • stałe koszta.

Chociaż historia kredytowa to nie jest jedyny aspekt, jaki bank bierze pod uwagę, nie można jej zaniedbać. Jej brak możemy dotkliwie odczuć w najmniej spodziewanym momencie.

Brak historii kredytowe – czym grozi?

Na początku jesteśmy białą kartką. Nasze doświadczenie oraz wiedzę zdobywamy z wiekiem. Nie inaczej jest z historią kredytową. Zaczynamy ją budować wraz z kolejnymi pożyczkami lub kredytami. Dopóki to się jednak stanie, nie mamy jej wcale, Co wtedy?

Brak historii kredytowej może być problemem do pożyczenia większej sumy. Mowa tu głównie o kredytach bez zabezpieczenia, czyli gotówkowych. Historia kredytowa świadczy bowiem o Twojej rzetelności i terminowym spłacaniu rat. Bez tego bank nie wie, czego może się spodziewać. Z tego powodu może być ostrożniejszy przed wydaniem decyzji.

Trochę inaczej jest w przypadku kredytów zabezpieczonych, takich jak hipoteka. Tutaj wystarczy pokazać, że ma się odpowiednio wysokie i stabilne zarobki. Zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość. Dlatego banki mogą być bardziej przychylne w razie braku historii kredytowej.

Jak budować historię kredytową?

Każda, jednorazowa suma, jaką pożyczymy, wpływa na naszą historię kredytową. Na początku ciężko będzie się starać o większe kwoty. Możesz za to zdecydować się na mniejsze kredyty, jakie spłacisz bezproblemowo.

Aby uwolnić się od braku historii kredytowej, możesz także zdecydować się na chwilówkę. Krótkoterminową pożyczkę możesz otrzymać w kilka minut i wydać na dowolny cel. Spłacona w terminie może poprawić Twoją historię kredytową.

Brak historii kredytowej – podsumowanie

Chociaż brak historii kredytowej utrudnia starania się o kredyt, łatwo mu przeciwdziałać. Wystarczy pożyczać nawet niewielkie kwoty i spłacać je na czas. Dzięki nim nie tylko poprawisz swoją zdolność kredytową, ale także zrealizujesz swoje plany i marzenia.