Czy można mieć kilka kont w banku?

Powrót 14 lutego, 2023

Polskie prawo nie mówi o tym, ile można mieć kont bankowych. Dlatego założenie kolejnego rachunku nie powinno być dla nas problemem. Dowiedz się więcej na temat rodzajów kont oraz sprawdź, z czym wiąże się ich posiadanie.

Rodzaje kont w banku

Wbrew pozorom wielu z nas ma więcej niż jedno konto. Coraz więcej osób korzysta bowiem z różnych produktów bankowych. Z tego powodu nasz portfel rośnie o kolejne rodzaje kont jak np.: osobiste, oszczędnościowe, walutowe, firmowe. Dowiedz się więcej o ich funkcjonalnościach.

Konto osobiste

To podstawowy typ konta, jaki posiada większość z nas. Jest to rachunek, na jaki otrzymujemy przelewy oraz opłacamy bieżące wydatki. Pozwala on na dostęp do pieniędzy w każdym momencie. 

Konto oszczędnościowe

Konto osobiste nie jest oprocentowane. Z tego powodu nie pozwala ono na zarabianie. Inaczej jest z kontem oszczędnościowym, gdzie pieniądze pracują. Pomogą Ci one zaoszczędzić środki. Ponadto pozwalają na dodatkowe wpłaty i wypłacenie gotówki. 

Konto walutowe

Płacisz często za granicą? Dodatkowe opłaty za przewalutowanie mogą być zaskakująco wysokie. Warto wtedy skorzystać z konta walutowego. Jest to nic innego jak rachunek w innej, wybranej przez siebie walucie. Za jego pomocą możesz wykonywać przelewy, a także płacić dołączoną kartą.

Konto firmowe

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z dedykowanego dla nich konta firmowego. Jest ono przeznaczone do bieżącej obsługi finansowej firmy i pozwala oddzielić wydatki prywatne od firmowych.

Plusy i minusy posiadania kilku kont w różnych bankach

Posiadanie kilku kont bankowych wiąże się zarówno z wadami, jak i zaletami. Warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na założenie nowego rachunku.

Zalety posiadania kilku kont bankowych

Plusem kilku kont bankowych jest możliwość wykonywania transakcji w przypadku niedyspozycji jednego z nich. Dotyczy to zwłaszcza przerw technicznych lub awarii. Jeśli na innym koncie posiadamy wystarczającą ilość środków, możemy korzystać z nich zamiennie.

Drugi rachunek bankowy może być przydatny również wtedy, kiedy zależy nam na tym, aby środki przyszły natychmiast w ramach przelewu wewnętrznego.

Z kilku kont bankowych korzysta także wielu pożyczkodawców takich jak LendOn. Dzięki temu otrzymanie pożyczki jest szybkie i proste. Pieniądze na koncie mogą pojawić się od razu po zaakceptowaniu wniosku online.

Wady posiadania kilku kont bankowych

Wiele kont bankowych wiąże się też z wadami, o których warto pamiętać. Chociaż nie ma przepisów prawa o tym, ile można mieć kont bankowych, może się okazać, że nie będzie to opłacalna decyzja. Dlaczego?

Wszystko z powodu opłat za ich prowadzenie i ewentualnych kosztów w przypadku rozwiązania umowy. Jeśli posiadamy kilka kont bankowych i musimy płacić za prowadzenie każdego z nich, suma może być wysoka. Dlatego, zanim złożymy wniosek o otwarcie nowego rachunku, sprawdźmy jego regulamin oraz tabelę opłat.

Podsumowanie

Kilka kont bankowych nie jest dzisiaj czymś niezwykłym. Dzięki nim możemy oszczędzać, płacić w obcej walucie lub obsługiwać finanse firmy. Wszystko zależy od tego, w jakim celu je potrzebujemy.