Czym jest limit kredytowy?

Powrót 30 września, 2022

Dodatkowe pieniądze zawsze pod ręką? Jest to możliwe z odnawialnym limitem kredytowym. Dowiedz się, w jaki sposób działa i jak go otrzymać. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Co to jest limit kredytowy?

Limit kredytowy to nic innego jak kredyt odnawialny. Są to pieniądze, które są przyznawane w ramach konta osobistego. Klient banku może z nich skorzystać w dowolnym czasie. Odsetki zaś są naliczane w przypadku wykorzystania części lub całości środków.

Decydując się na limit kredytowy, podpisujesz umowę z bankiem na ustaloną kwotę. Jej wysokość zależy m.in.: od Twojej zdolności kredytowej.

Jak otrzymać limit kredytowy?

Limit kredytowy jest produktem finansowym, który jest udzielany na podobnych warunkach jak kredyt gotówkowy. Dlatego przed jego przyznaniem należy złożyć wniosek i zaczekać na decyzję. W tym czasie bank sprawdza naszą historię i zdolność kredytową.

Wady i zalety limitu kredytowego

Korzystając z limitu kredytowego, warto pamiętać o tym, z czym wiąże się jego korzystanie. Podstawowym kosztem są bowiem odsetki, które są naliczane od wykorzystanej kwoty. Niektóre banki proponują jednak okres bezodsetkowy. Dzięki niemu możesz uniknąć odsetek, jeśli spłacisz limit w wyznaczonym okresie np.: 7 dni.

Odsetki nie są jednak jedynym kosztem związanym z limitem kredytowym. Banki mogą bowiem pobierać prowizje, a także dodatkowe opłaty za podwyższenie limitu. Informacje na ten temat powinny znaleźć się w umowie.

Stały dostęp do dodatkowych pieniędzy może też zwiększać ryzyko spirali długów. W konsekwencji osoby mogą zaciągać kolejne zobowiązania na poczet poprzednich. Jest to błędne koło, które często kosztuje nas sporo nerwów i pieniędzy.

Niewątpliwie jednak świadome korzystanie z limitu kredytowego wiąże się z wieloma zaletami. Dzięki niemu nie musisz martwić się na wypadek pilnego wydatku. W niespodziewanej sytuacji możesz skorzystać z dodatkowych środków, które znajdują się na Twoim koncie. Daje to poczucie bezpieczeństwa osobom, które nie posiadają oszczędności.

Skąd wziąć pieniądze?

Limit kredytowy jest popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele osób. Dzięki niemu nie muszą oni składać dodatkowych wniosków o przyznanie kredytu lub pożyczki. Nie jest on jednak wolny od wad. Jak już pisaliśmy, może sprzyjać spirali zadłużenia i niekontrolowaniu swoich wydatków.

Warto pamiętać, że limit kredytowy nie jest jedynym sposobem na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Kiedy pojawia się pilny wydatek, możesz skorzystać także z innych opcji. Jedną z nich jest pożyczka pozabankowa. Dzięki niej jednorazowo pożyczysz środki na dowolny cel. Wystarczy złożyć wniosek online. Pieniądze mogą być na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Limit kredytowy to dla wielu osób zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków. Nie jest jednak wolny od wad. Korzystanie z niego wiąże się z dodatkowymi opłatami. Warto o nich pamiętać przed skorzystaniem z oferty.