Jak sprawdzić BIK za darmo?

Planujesz wziąć kredyt albo pożyczkę? Kluczową rolę dla powodzenia tego przedsięwzięcia odgrywa Twoja historia kredytowa. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane są poprawnie zapisane, warto sprawdzić swój raport w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Z tego artykułu dowiesz się, jak uzyskać dostęp do swojego raportu BIK za darmo i na co zwrócić uwagę, korzystając z tej możliwości.

Czym jest raport BIK i dlaczego warto go sprawdzić?

Pojedynczy raport BIK do dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące Twojej historii kredytowej (informacje o zobowiązaniach spłaconych i aktywnych kredytach oraz pożyczkach) i terminowości spłat zobowiązań (w tym informacje na temat opóźnień w płatnościach). Przekładają się one na Twój scoring BIK (ocena punktowa BIK), czyli podstawowy wskaźnik oceny zdolności kredytowej. 

Dlaczego warto sprawdzić raport BIK, zanim zaczniesz ubiegać się o pożyczkę? Powody i profity są co najmniej trzy.

Korzyści z monitorowania danych w BIK

  1. Ochrona przed oszustwami – szybka reakcja na nieautoryzowane aktywności.
  2. Budowanie pozytywnej historii kredytowej – regularna kontrola umożliwia terminowe korygowanie potencjalnych błędów.
  3. Przygotowanie do kredytu – znając swój raport, możesz lepiej zaplanować zaciągnięcie zobowiązania.

Jak sprawdzić BIK za darmo? Instrukcja krok po kroku

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każda osoba ma prawo raz na 6 miesięcy uzyskać bezpłatną kopię danych przetwarzanych przez BIK. Darmowy raport BIK zawiera wszystkie informacje zapisane na Twój temat, nie zawiera jednak scoringu punktowego. Można go uzyskać jedynie w płatnych pakietach.

Oto 4 kroki, które musisz podjąc, by uzyskać kopię danych z bazy BIK:

  1. Rejestracja na portalu BIK: Załóż konto w BIK na stronie bik.pl, podając swoje dane osobowe i dokument tożsamości.
  2. Weryfikacja tożsamości: Zazwyczaj odbywa się to za pomocą przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 zł.
  3. Złożenie wniosku: Po zalogowaniu na swoje konto wybierz opcję „Bezpłatna kopia danych” i złóż wniosek.
  4. Otrzymanie raportu: Bezpłatny raport zostanie udostępniony w ciągu kilku dni roboczych.

Czy można pobrać raport BIK z aplikacji mobilnej?

Tak. BIK umożliwia dostęp do raportów również za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Użytkownicy mogą łatwo pobrać raport, zarządzać subskrypcjami, ustawiać alerty powiadamiające o zmianach w historii kredytowej. Aplikację ściągniesz na swój telefon w prosty sposób, korzystając ze sklepu Play czy iStore. W razie problemów skontaktuj się z centrum obsługi klienta BIK.

Jak często warto sprawdzać raport BIK?

Częstotliwość powinna zależeć od Twoich indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Jeśli często ubiegasz się o pożyczki lub korzystasz z rat, warto zachować regularność i rozważyć np. korzystanie z płatnych pakietów, dzięki którym zweryfikujesz szczegółowe informacje. Będziesz także monitorować ewentualne niebezpieczne aktywności związane z Twoją historią kredytową i w razie potrzeby szybko na nie zareagujesz.

Jak już pisaliśmy, standardowo raz na pół roku możesz bezpłatnie skorzystać z darmowej kopii ranych i w większości przypadków jest to częstotliwość wystarczająca, by regularnie kontrolować informacje w BIK. Dla bardziej wymagających klientów Biuro Informacji Kredytowej oferuje płatne pakiety, np. BIK Max, które umożliwiająumożliwiają częstszy dostęp do raportów oraz monitoring aktywności kredytowych. Pamiętaj, że samo pobranie raportu BIK nie ma wpływu na Twoją ocenę punktową ani na decyzje kredytowe banków.

Co zrobić, jeśli znajdziesz błędy w raporcie BIK?

Pamiętaj, że jakiekolwiek błędy albo uchybienia w raporcie BIK mogą przekładać się negatywnie na Twoją historię kredytową i zadecydować o odmowie udzielenia Ci kredytu, chwilówki czy pożyczki przez Internet. Dlatego jeśli je znajdziesz, warto reagować możliwie najszybciej. Co zrobić?

Po pierwsze: zgłoś reklamację do Biura Informacji Kredytowej. Najwygodniej zrobić to online za pośrednictwem konta w portalu BIK.

Po drugie: skontaktuj się z instytucją finansową, której dotyczy zobowiązanie. Może to być np. bank, który umożliwił Ci zakup na raty lub firma pożyczkowa, która przekazała dane do BIK. Poproś o szybką weryfikację i aktualizację statusu spłat, ponieważ to nie BIK, ale pożyczkodawca odpowiada za usunięcie błędnych danych w raporcie.

Data pierwszej publikacji: 26.07.2022

Data aktualizacji: 22.02.2025

Zobacz też

Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe?

13 marca, 2025

Co zrobić z gotówką? Jeśli nie chcesz jej trzymać w domu, a zależy Ci na stałym dostępie do niej, przelej ją na rachunek bankowy. Jak wpłacić pieniądze na konto? Dowiedz się, jak możesz to zrobić w kilku prostych krokach i różnymi metodami (BLIK, bankomat, bank). Czy można wpłacić pieniądze w oddziale banku? Niegdyś bank był […]

Czytaj dalej...

Leasing z ratą balonową – na czym polega i czy jest korzystny?

13 marca, 2025

Nie masz środków na zakup samochodu, a marzy Ci się nowa, niezawodna Toyota lub inny pojazd? Dzisiaj to żaden problem. Wystarczy złożyć wniosek o leasing, jako formę finansowania. Rata balonowa pozwoli Ci korzystać z nowego pojazdu i nie obciąży na początku nadmiernie budżetu. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich. Dowiedz się więcej.  Czym jest […]

Czytaj dalej...

Formy zabezpieczenia kredytu – jakie wyróżniamy?

12 marca, 2025

Poszczególne formy zabezpieczenia pozwalają chronić instytucje finansowe przed ryzykiem związanym z udzieleniem kredytu lub pożyczki. Jakie zabezpieczenia można wyróżnić? Jaką rolę odgrywają i jakie konsekwencje niosą dla kredytobiorcy?  Dlaczego zabezpieczenie rzeczowe czy osobiste jest czasem niezbędne przy kredycie? Z jakiego powodu w ogóle stosuje się zabezpieczenia kredytu i dlaczego są one wymagane tylko w określonych […]

Czytaj dalej...