Jak sprawdzić BIK za darmo?

Powrót 26 lipca, 2022

BIK zawiera informacje na temat spłaty Twoich zobowiązań. Jest to pierwsze miejsce, które sprawdza bank lub firma pożyczkowa podczas weryfikacji wniosku. Chcesz mieć pewność, że nic nie zagraża Twojej zdolności kredytowej? Dowiedz się, jak sprawdzić BIK za darmo.

Co to jest BIK?

Co to jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej? To  instytucja, która zajmuje się gromadzeniem i przechowywaniem informacji na temat historii kredytowej klientów banków. Dane te są wykorzystywane do oceny ryzyka kredytowego przyszłych klientów.

Do BIK trafiają informacje przede wszystkim z banków. Ale to nie wszystko. Znajdują się w nim także wpisy pochodzące z innych instytucji finansowych takich jak SKOK-i czy firmy pożyczkowej. Wbrew pozorom gromadzi on zarówno pozytywne, jak i negatywne dane na temat płatności i zobowiązaniach.

Dlaczego warto sprawdzać BIK?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić siebie za darmo w BIK, powiedzmy, dlaczego warto to zrobić. W końcu powinniśmy wiedzieć o tym, że mamy jakiś dług? No właśnie niekoniecznie.

Wyłudzenia kredytów i pożyczek nie należą do rzadkości. Bez kontrolowania baz takich jak BIK, nie dowiemy się zawczasu o tym, że ktoś próbował zawrzeć umowę na Twoje dane.

Warto także pobrać darmowy raport BIK, zanim wyślesz wniosek o kredyt lub pożyczkę. Negatywne informacje mogą pokrzyżować Twoje plany. Jeśli sprawdzisz siebie za darmo, będziesz wiedział, czy masz szansę na przyznanie kredytu.

Co zawiera raport BIK?

BIK ma w swojej ofercie kilka raportów. Najbardziej obszernym jest ten za 39 złotych. Zawiera on takie informacje jak:

  • wskaźnik – ogólna informacja o statusie płatności;
  • ocena punktowa – jest ustalana na podstawie Twojej terminowości;
  • postępy w spłacie zobowiązań;
  • historię spłaty;
  • podsumowanie spłaconych zobowiązań.
  • dane z BIG InfoMonitor.

Co zaś zawiera darmowy raport BIK? Zacznijmy od tego, że nie jest to już informacja ustawowa a kopia danych. Znajdują się w nim podstawowe dane o naszych zobowiązaniach i opóźnieniach. Jest jednak dobrym punktem wyjścia dla osób, które mają problem z finansami.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK za darmo?

Jak sprawdzić BIK za darmo? Nie jest to takie trudne i nie zabiera sporo czasu. Daje za to poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz bowiem martwić się, czy nie odwiedzi Cię windykator z niespodziewanym długiem.

Aby sprawdzić siebie za darmo w BIK, potrzebujesz założyć konto na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej. W formularzu zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych. Następnie zostaniesz przekierowany do potwierdzenia tożsamości. W tym celu potrzebujesz skan swojego dowodu osobistego. BIK poprosi Cię również o wysłanie przelewu weryfikacyjnego.

Kiedy Twoje konto zostanie zweryfikowane, będziesz mógł przejść pobrania darmowego raportu BIK. Masz taką możliwość raz na 6 miesięcy.

Podsumowanie

Jak sprawdzić siebie w BIK za darmo? Wystarczy założyć konto i potwierdzić swoją tożsamość. Raz na pół roku możesz sprawdzić status swoich płatności. Jeśli chcesz mieć więcej informacji na temat swojej sytuacji, sprawdź płatne raporty lub alerty BIK.