Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy – co musisz wiedzieć?

Powrót 11 marca, 2024

Większość dorosłych osób ma kredyt lub pożyczkę. Co się jednak dzieje w przypadku śmierci? Dowiedz się, na czym polega spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy. Na kogo spada ten obowiązek? Czytaj dalej w naszym artykule.

Śmierć kredytobiorcy a umorzenie kredytu

To, co się stanie z kredytem po śmierci kredytobiorcy, zależy od konkretnej sytuacji. Faktem jest jednak, że umorzenie umowy kredytowej zdarza się niezwykle rzadko w takiej sytuacji.

Przykładem jest kredyt hipoteczny, który jest często zaciągany przez dwie osoby. W przypadku śmierci jednej z nich kredyt jest spłacany przez współkredytobiorcę. Tym samym całe zobowiązanie przechodzi na współmałżonka.

Co w przypadku kredytu, który został zaciągnięty tylko na jedno nazwisko? W takim razie warto przyjrzeć się prawu spadkowemu. W zależności od tego, czy osoby uprawnione do spadku przyjmą go lub go odrzucą, kredyt zostanie przez nie odziedziczony.

W pierwszej kolejności są to dzieci oraz małżonek zmarłej osoby. To właśnie one należą do pierwszej grupy spadkowej i mają obowiązek spłaty długu, w razie przyjęcia spadku. W dalszej kolejności są:

  • małżonek i rodzice – w przypadku osoby bezdzietnej
  • małżonek, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa
  • dziadkowie i zstępni dziadków
  • pasierbowie
  • gmina lub skarb państwa

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki czemu spadkobierca ma obowiązek spłacić długi tylko do wartości dziedziczonego majątku.

Warto jeszcze nadmienić jeszcze jedno rozwiązanie w przypadku śmierci kredytobiorcy: ubezpieczenie na życie. Jeśli kredytobiorca korzystał z takiego rozwiązania, bank ma prawo wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie.

Czy trzeba poinformować bank o śmierci kredytobiorcy?

Mimo tego, że śmierć kredytobiorcy nie powoduje zmian w umowie kredytowej, a kredyt jest dziedziczony na tych samych warunkach, co był zawierany, warto wiedzieć, co zrobić formalnie w takiej sytuacji.

Przede wszystkim warto jak najszybciej powiadomić instytucję o zaistniałej sytuacji. W tym celu można udać się do placówki z aktem zgonu kredytobiorcy. Pamiętaj jednak, że bank nie będzie mógł wtedy podać Ci kwoty zobowiązania ze względu na tajemnicę bankową. Z kolei długi zostaną przejęte po zakończeniu postępowania spadkowego.

Podsumowanie

Śmierć kredytobiorcy nie zamyka tematu kredytu. Warto o tym pamiętać, kiedy spotka nas taka sytuacja. W większości przypadków zobowiązanie jest dziedziczone przez najbliższe osoby. Przyjęcie testamentu w całości lub z dobrodziejstwem inwentarza zobowiązuje nas do spłaty kredytu na danych warunkach. Niemniej warto wiedzieć, jak przebiega postępowanie spadkowe i co należy zrobić w takich sytuacjach.