Czy wkład własny zmniejsza kredyt?

Powrót 18 maja, 2023

Jednym z warunków uzyskania kredytu hipotecznego jest wpłacenie wkładu własnego. Czy wiesz, na czym polega ta opłata i od czego zależy jej wysokość? Dowiedz się, czy wkład własny zmniejsza kredyt oraz poznaj jej wady i zalety.

Wkład własny – co to jest i czy wpływa na wysokość kredytu?

Wkład własny to kwota, którą klient wnosi do banku na poczet swojego kredytu hipotecznego. W przypadku kredytów hipotecznych jest on zwykle określany jako procent wartości nieruchomości, którą klient chce kupić.

Ile może wynosić wkład własny?

Tak naprawdę wszystko zależy od wybranej nieruchomości, jaką planujesz zakupić dzięki kredytowi hipotecznemu. Pamiętaj, że wysokość minimalnego wkładu własnego również nie jest przypadkowa i jest określana przez polskie prawo. Co musisz wiedzieć? To, ile przyjdzie Ci zapłacić, określa tzw. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego z 2022 roku. Według niej wkład własny do kredytu hipotecznego musi wynosić minimum 20% wartości nieruchomości.

Istnieje jednak możliwość, aby był on niższy. Dzieje się tak w przypadku dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, których budżet nie pozwala na pokrycie 20% wkładu własnego.

Czy wkład własny zmniejsza kredyt?

W jaki sposób wkład własny wpływa na kredyt? Czy może realnie zmniejszyć koszty z nim związane? Jak się okazuje, ma on bezpośrednie znaczenie na odsetki. Im jest on wyższy, tym ostateczny koszt się zmienia. A zatem wkład własny zmniejsza kredyt.

Zalety i wady wysokiego wkłady własnego

Jak widzisz, wkład własny wpływa na wiele aspektów kredytu hipotecznego. Im jest on wyższy, tym kwota do spłaty jest mniejsza. Jednak czy zawsze opłaca się oferować więcej niż zakładane minimum? Poznaj wady i zalety wysokiego wkładu własnego.

Zalety wkładu własnego

Wyższy wkład własny zwiększa wiarygodność kredytobiorcy w oczach banku. Może skutkować lepszymi warunkami kredytu, takimi jak niższa stopa oprocentowania lub dłuższy okres spłaty.

Wady wkładu własnego

Czy chęć zapłacenia wysokiego wkładu własnego może utrudniać staranie się o kredyt? Jak się okazuje, jest taka szansa. Jak już wiesz, wkład własny zmniejsza kredyt. A to właśnie czas trwania okresu kredytowania wpływa na ostateczny zarobek banku.

Z tego powodu uzyskanie zgody na kredyt na korzystnych warunkach przy wysokim wkładzie paradoksalnie może być trudniejsze.

Wpłacenie wyższego wkładu własnego może przynieść wiele korzyści takich jak niższy koszt całkowity kredyty. Warto jednak pamiętać o drugiej stronie tego medalu.

Podsumowanie

Wkład własny to kluczowy element każdego kredytu hipotecznego. Wpływa on na wiele aspektów takich jak wysokość kredytu, stopa oprocentowania czy długość okresu spłaty. Chociaż przepisy określają jego minimalną wysokość, można go zmniejszyć poprzez m.in. dodatkowe ubezpieczenie. W każdym przypadku decyzja o wysokości wkładu własnego powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.