Ile kosztuje prawo jazdy?

Powrót 2 października, 2019

Wydawałoby się, że to dość proste pytanie. W zasadzie, tak. Koszty jednak mogą być bardzo zróżnicowane w zależności nie tylko od kategorii dokumentu, ale przede wszystkim od miejsca, gdzie zdecydowaliśmy się do egzaminu szkolić. Generalnie, w przypadku prawa jazdy kategorii B, za kurs podstawowy zapłacimy od 1200 do 2500PLN. Często można umówić się ze szkołą na rozłożenie tej opłaty na raty, choć finalna opłata jest wtedy z reguły o 50-100PLN wyższa.

Jak zacząć?

Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy, musimy założyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK wraz z indywidualnym numerem. Jest to oznaczenie w pełni unikalne, który przyznane zostaje każdemu kandydatowi ubiegającemu się o prawo jazdy. Bez niego nie będziemy mogli ani odbyć kursu, ani przystąpić do egzaminu. Aby go otrzymać, musimy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania.

Samo uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, jednak potrzebne do tego są zarówno badania lekarskie, jak i zdjęcie. Kursanci często zastanawiają się, ile zdjęć do prawa jazdy będzie nam potrzebne, ponieważ krążą na ten temat różne informacje. Ustawowo ma być jedno, jak najbardziej aktualne – nie starsze niż 6 miesięcy, które wraz z badaniami lekarskimi stanowi pierwsze koszty na prawo jazdy, jakie poniesiemy. Wynoszą one w przybliżeniu:

  • badanie lekarskie – 200PLN
  • zdjęcie do dokumentu – około 40PLN

Tak prezentują się pierwsze wydatki, jakie poniesiemy w związku z procesem uzyskania prawa jazdy. Są one podobne wszędzie, także można je ująć jako koszty stałe. Skoro badania oraz proces pozyskania numeru PKK już za nami, czas na kurs.

Szkolenie

Podstawowe szkolenia kandydatów na kierowcę składają się z dwóch części. Po pierwsze 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych, gdzie godzina jest rozumiana jako 45 minut. W trakcie zajęć zajęć otrzymamy wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, a także zapoznamy się z zasadami jazdy samochodem oraz udzielania pierwszej pomocy. Po drugie odbędziemy 30 godzin zajęć praktycznych (tym razem godzina to 60 minut). Ta część kursu skupia się na jeździe po placu manewrowym i w mieście oraz okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych.

Co istotne, niezależnie od szkoły, kursanci otrzymują zazwyczaj wszystkie niezbędne materiały oraz testy, przygotowujące do egzaminu państwowego. Jak wspomnieliśmy już na początku, koszty za kurs bywają zróżnicowane, ponieważ niekiedy wiąże się to z koniecznością samodzielnego zakupu niektórych pomocy naukowych. Dlatego zanim wybierzemy szkołę podekscytowani atrakcyjną ceną szkolenia, zweryfikujmy dokładnie, co zawiera dostarczany pakiet usług.

Jeżeli pomimo uczęszczania na kurs w dalszym ciągu nie czujemy się komfortowo z nabywanymi kompetencjami, możemy zdecydować się na dodatkowe lekcje. W takim przypadku należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, zazwyczaj pomiędzy 40 a 60PLN za godzinę jazdy. Lepiej możemy przygotować się także do egzaminu teoretycznego. W sieci będziemy w stanie znaleźć całą listę kursów online, których zakres pokrywa się z dostarczanymi przez ośrodki szkoleniowe. Dostęp do materiałów związany jest z relatywnie niskimi kosztami i waha się w granicach 20PLN.

Egzamin

Efektem zakończonego kursu jest zazwyczaj egzamin. Aby do niego przystąpić należy ponieść dodatkowe opłaty, przy czym jeśli zapisujemy się na egzamin kategorii B, wiąże się to z opłatą 30PLN za egzamin teoretyczny oraz 140PLN za egzamin praktyczny. Pamiętać należy, że do egzaminowania kursantów dedykowane są regionalne ośrodki ruchu drogowego WORD. Są to jednostki samorządowe, upoważnione do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy.

Standardowa procedura egzaminacyjna jest niezmienna od lat. Najpierw zdajemy egzamin teoretyczny, a następnie podchodzimy do praktycznego. Pamiętać należy, iż każde kolejne podejście do egzaminu, wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty. Warto więc choćby dla tego zdać za pierwszym razem. Ciekawym jest, że egzaminy na prawo jazdy kategorii B należą do najtańszych. Jeśli chcielibyśmy bowiem otrzymać uprawnienia pozwalające nam kierować jednośladami (motocykle), lub też autobusy, bądź samochody ciężarowe będziemy zmuszeni wyasygnować dodatkowo 40 i 60PLN

Już tylko odebrać dokument

Sukces egzaminu podsumujemy kolejnymi – ostatnimi już opłatami, związanymi tym razem ze złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy. Cena za tą usługę realizowaną przez stosowny organ administracji państwowej wynosi 100,50PLN wraz z opłatą ewidencyjną. Oczekiwanie na upragniony dokument może wymagać uzbrojenia się w cierpliwość. W zależności od tego, jak wiele osób w danym okresie uzyskało uprawnienia i oczywiście od urzędu, w którym będziemy dokument odbierać, może to trwać od jednego, nawet do kilku tygodni.