Ile kosztuje tatuaż?

Powrót 30 września, 2019

Od kilkunastu lat trwa i rozwija się moda na tatuaże. Jak niemalże każda fala nowych trendów, ta również przyszła z Zachodu. Czym bardziej wymyślne i oryginalne, tym chętniej prezentowane na ulicach. Dla jednych tatuaż bywa symbolem, znakiem rozpoznawczym i pamiątką. Dla innych jedynie ozdobą. Niezależnie jednak od tego, co stoi za decyzją o zrobieniu sobie tatuażu, związane są z tym koszty.

Co wpływa na cenę?

Ceny tatuaży w Polsce zaczynają się od 100–150PLN. Za granicą bywają niejednokrotnie dwa lub trzy razy wyższe. W profesjonalnych studiach próżno jednak szukać szczegółowego cennika, albowiem koszt wykonania tatuażu oblicza się zazwyczaj indywidualnie. Czynniki, które kształtują wartość usługi to między innymi wielkości tatuażu i miejsce, w którym on powstanie. Przedramię, łydka, czy też plecy gdzie i dostęp jest łatwy i skóra najczęściej gładka, nie wymagają ekwilibrystyki przy tworzeniu wzoru. Zgięcia kończyn, dłonie i pachwiny natomiast bywają dla artystów pewnym wyzwaniem. Cena zależy również od stopnia skomplikowania wzoru i jego kolorystyki. Barwne aranżacje na rozbudowanych kreacjach mogą zostać podsumowane rachunkiem o wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd też czas, jaki tatuażysta poświęci rysunkowi jest jednym z wyznaczników kosztu usługi. Niebagatelną rolę odgrywa także renoma studia oraz technika w jakiej tatuaż został wykonany. Krytycznym jest zatem proces weryfikacji zakładów tatuażu pod kątem opinii, portfolio wykonanych prac i klientów, którzy je odwiedzają. Podejmując decyzję o tatuażu, który z dużym prawdopodobieństwem zdobił będzie naszą skórę przez pewien dłuższy raczej czas, postarajmy się uzyskać jak najwięcej informacji o tatuażyście, z którego usług chcielibyśmy skorzystać. Porozmawiajmy również z nim samym i zorientujmy się, jakie jest jego podejście do nas, jako potencjalnych klientów. To bardzo istotne, aby oddając się w ręce artysty tatuażu uzyskać poczucie komfortu.

Gdzie najtaniej?

Jeśli nasz wybór zostanie dokonany, na początek tatuażysta przeprowadzi z nami rozmowę starając się poznać wizję i pomysł na wzór. Biorąc pod uwagę konwersację oraz czynniki, o których powiedzieliśmy sobie nieco wyżej, wyceni pracę oraz czas niezbędny do jej wykonania. Najmniejsze (i najtańsze: 100–300PLN) mierzą 3–5 cm. Są to zazwyczaj tatuaże na nadgarstek, kark i na kostkę. W przypadku, gdy tatuażysta zostanie poproszony, aby samodzielnie popracować nad wzorem, który ma nas zdobić, cena za jego pracę naturalnie wzrośnie. Zazwyczaj jest to około 30-50PLN za element graficzny. Pamiętajmy, iż tatuaże, które wykonuje się przy użyciu tylko czarnego tuszu, bez oddawania szczegółów i cieniowania są zazwyczaj sporo tańsze od wielobarwnych. Powiedzieliśmy sobie również, że jednym z istotnych czynników wpływających na ceną za świadczoną usługę jest prestiż artysty. Bardzo korzystne warunki i atrakcyjne obniżki powinny wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić do wyszukania informacji na temat umiejętności tatuażysty.

Może być całkiem drogo

Wszelakiego rodzaju tatuaże znajdujące się na szczycie zainteresowania, napisy, wizerunki zwierząt czy motywy florystyczne, to bardzo popularne i rzec by można, standardowe prace. Dzięki temu, nie są wyceniane nadto wysoko. Z drugiej strony znajdują się kolorowe kreacje artystyczne zakrywające duże części ciała, których koszt oscyluje w granicach 20000PLN. Nieprzeciętnego talentu artysty wymagają biomechaniczne rysunki na skórze, przedstawiając organizm jako zaawansowane urządzenie. W tatuażach tego typu skóra odsłania komponenty mechaniczne połączone ze sobą wyrafinowany graficznie sposób. Stworzenie tak skomplikowanej grafiki może kosztować zleceniodawcę około 30000PLN.

O czym pamiętać?

Będąc usatysfakcjonowanym posiadaczem wymarzonego tatuażu, nie możemy zapominać o jego właściwej pielęgnacji. I w tym wypadku również nie należy oszczędzać na profesjonalnych kosmetykach do pielęgnacji cielesnych ozdób. Krem do pielęgnacji kosztuje zwykle pomiędzy 20, a 50PLN w zależności od tego, czy wybierzemy produkt z filtrem, czy też bez.

Warto wybierać specyfiki polecane przez profesjonalistów ponieważ znacznie lepiej będą pielęgnowały dzieło artysty, a więc dłużej będzie nas ono cieszyć. Ponieważ nasz organizm również całkiem nieźle daje sobie radę z usuwaniem sztucznego pigmentu jaki tatuażysta wprowadził nam pod skórę, co kilka lat czekać nas będzie odnowienie tatuażu. Koszt takiego zabiegu, jak się szybko zorientujemy wynosić będzie niemalże tyle samo, co zrobienie nowej grafiki. Pamiętając, że tatuaż to ingerencja w organizm, dopilnować należy, aby zabieg odbywał się w odpowiednich warunkach. Zaniedbania mogą dać w efekcie zakażenie oraz inne powikłania. Istotne jest także, aby zachować odpowiednią higienę zarówno tuż po zrobieniu tatuażu, jak i kilka dni po zabiegu, a więc w czasie jego gojenia. Świeżo zrobiony tatuaż należy dokładnie przemywać wodą z mydłem co kilka godzin, starannie osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym, smarować maścią witaminową i osłaniać folią. W tym czasie należy unikać bezpośredniego słońca, sauny, wysiłku fizycznego oraz drapania. Jeśli zachowamy się zgodnie z zaleceniami eksperta tatuażysty, długi czas cieszyć będziemy się uzyskaną ozdobą.