Wybieramy telewizor. Część pierwsza

Powrót 3 października, 2019

Kupujemy telewizor

Część pierwsza

Elektronika użytkowa zmienia oblicze rozrywki oraz model spędzania wolnego czasu. Skoro więc niejednokrotnie w chwili relaksu towarzyszy nam telewizor, zastanówmy się jaki powinien on być, aby zapewnić najszerszą perfekcyjna gamę doznań estetycznych. W większości domów telewizor  i połączony z nim sprzęt stanowią centrum rozrywki. Współczesne urządzenia dostarczają ne tylko sygnał telewizji, pozwalają również oglądać seriale i filmy bezpośrednio z Internetu, ale także grać na konsoli w komfortowych warunkach.
Co zatem sprawia, a właściwie powinno sprawiać, że decydując się na zakup telewizora wybierzemy konkretny model?

Otóż, czynników jest wiele, by nie powiedzieć cała nieskończenie długa lista. Począwszy od ekranu z jego wielkością oraz sposobem wyświetlania obrazu, poprzez możliwość podłączenia wielu urządzeń peryferyjnych, aż do układu klawiatury na pilocie sterującym. Na dziś rynek oferuje ogromne portfolio urządzeń, przy czym dominującą pozycję mają telewizory z ekranami LCD i OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD oraz 4K Ultra HD.

Wyświetlacz

Czym są tak powszechnie spotykane wyświetlacze w technologii OLED? Otóż jest to klasa wyświetlaczy, w których wykorzystywane są diody LED wytworzone ze związków organicznych – stąd „O” przed „LED” w ich nazwie. Podstawowa różnica pomiędzy panelem OLED i LED jest taka, że ten pierwszy nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest generowane samoistnie. Dzięki temu, każdy piksel wyświetlacza działa odrębnie, dzięki czemu wyświetlacz OLED TV jest w stanie zaoferować żywe i wierne kolory oraz bardzo głęboką czerń. Istotnym dla widza jest również brak degradacji barw i kształtów w przypadku oglądania obrazów pod kątem. Cechy te dające komfort użytkownikowi mają jednak przełożenie na cenę produktu. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, iż telewizory w technologii OLED produkowane są jedynie w dużych rozmiarach.

W dalszym ciągu jednak szczególnie, gdy naszym zainteresowaniem cieszą się urządzenia o mniejszej niż 55 cali przekątnej ekranu dostępne są telewizory LCD/LED. To nieco starsza technologia pozwalająca na wyświetlanie przyzwoitego obrazu, lecz z uwagi na wykorzystanie panelu LED podświetlanego diodami LCD pozostawiająca sporo do życzenia w kontekście jakości. Producenci wyświetlaczy LED przywiązani do tej technologii proponują od pewnego czasu rozwiązania oznaczone, jako QLED. Teoretycznie, dzięki warstwie tak zwanych kropek kwantowych (Quantum Dots) obraz powinien być nieco bardziej wyrazisty, a kolory odpowiednio nasycone. Marketingowo, telewizory QLED plasowane są w nieco wyższej klasie niż LED. Jakościowo, wyświetlacze takie pozostają jednak zbliżone do klasycznych LED’ów.

Co zatem kupić?

No cóż, wybór duży, a indywidualne skłonności do takiej, czy też innej marki oraz pogoń za nowinkami technicznymi zazwyczaj decydują za nas. Telewizor OLED zaoferuje w stosunku do QLED głębszą czerń, bardziej jednolitą biel, wyższy kontrast, nieco wierniejsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty widzenia i bardziej płynny obraz. Będzie również bardziej energooszczędny. QLED dostarczy natomiast wyższy poziom jasności. Niezależnie jednak od specyfikacji sprzętu, która obfitować będzie zapewne w dziesiątki różnych skrótów mających nas przekonać o wyższości jednego modelu nad drugim, warto spędzić chwilę czasu przed konkretnym telewizorem. 

O czym należy pamiętać?

Zdecydowanie o specyfice wyświetlaczy wykonanych w technologii OLED. Dlaczego? Ano dlatego, że w przypadku tej właśnie technologii występuje efekt ‘wypalania się’ ekranu. Wprawdzie z każdą kolejną generacją wyświetlacze są bardziej trwałe, ale mimo to istnieje prawdopodobieństwo, że telewizor OLED prędzej odmówi posłuszeństwa niż LCD lub LED.

Rozdzielczość

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę decydując o zakupie telewizora jest oferowana rozdzielczość. Przyjmuje się, iż czym wyższa rozdzielczość, tym lepszy wyświetlacz oraz parametry dostrzegane przez oko. Obraz w wysokiej rozdzielczości pozwala na wyświetlanie detali, które nie zawsze widoczne są w przypadku słabszych parametrów. Problem w tym, że aby wszystkie elementy były widoczne perfekcyjnie, poza wysoką rozdzielczością dostępną w ramach technologii wyświetlacza, potrzebny jest również właściwy sygnał emitowany przez dostawcę. Z tym może być bardzo różnie. Toteż warto dobrze zastanowić się, czy zakup telewizora oznaczonego, jako 4K będzie miał sens. Pamiętać należy także, że sposób w jaki oglądamy obraz (na przykład odległość od telewizora), będzie miał kardynalne znaczenie dla naszego komfortu. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się do jakich celów telewizor będzie wykorzystywany. Być może programy przyrodnicze nadawane przez narodowego operatora zdominują nasz czas. Co jednak, jeśli powodem, dla którego kupujemy (nowy) telewizor będzie konsola do gier?

Przekątna ekranu

Z uwagi na to, że obraz oglądać będziemy z pewnej odległości, istotną kwestią pozostaje przekątna ekranu urządzenia. Biorąc pod uwagę ten właśnie detal oraz rodzielczość obrazu dobrze byłoby, abyśmy przed zakupem poradzili się fachowca, mając jednocześnie w pamięci, że im dalej od ekranu, tym mniej szczegółów będziemy w stanie dostrzec. 

Ciekawostka

Czy słyszeliście o Curved TV?  Z pewnością tak. We wszystkich bowiem marketach z elektroniką użytkową telewizory z zakrzywionym ekranem dostępne są już od dłuższego czasu. Będąc kolejnym elementem marketingowym w zmaganiach producentów sprzętu o klienta, dają poczucie nowości. Czy jednak, poza finezyjną krzywizną ekranu, jest coś co rzeczywiście stanowić będzie namacalna przewagę nad tradycyjnym kształtem wyświetlaczy? Krzywizna ekranu jest podobna do krzywizny ludzkiego oka, przez co każdy punkt ekranu znajduje się w tej samej odległości od narządu wzroku. Jakie konsekwencje rodzi to w praktyce? Światło dociera do źrenicy w tym samym momencie, dzięki czemu nie tworzą się żadne zakłócenia kontrastu. Przekłada się to również na lepsze wrażenia podczas oglądania telewizji. To po części prawda, po części zaś teoria. O ile bowiem usiądziądziemy sami przed takim telewizorem, wyżej opisana sytuacja znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. W przypadku jednak, gdy przed pięknym, modernistycznym i absurdalnie drogim nabytkiem usiądzie całą rodzina atuty, o których piszą producenci urządzeń staną się fikcją. 

No dobrze, jeśli nasz portfel jest odpowiednio zasobny, a my jesteśmy entuzjastami gier komputerowych lub kinomaniakami w samotności chłonącymi doznania emocjonalne, Curved TV będzie znakomitym wyborem.