Pierwszy kredyt – jak otrzymać pierwszy kredyt?

Powrót 14 czerwca, 2023

Wnioskujesz o pierwszy kredyt? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać. Poznaj wymagania banków oraz sprawdź, na co zwracają one uwagę. Czy masz szansę na dodatkową gotówkę? Czytaj w naszym artykule.

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Otrzymanie pierwszego kredytu nie różni się procedurami od starania się o kolejne zobowiązania. Pomimo tego wiele osób odczuwa związany z nim stres i obawę o to, czy bank przyjmie wniosek. 

Obecnie jednak kredyt lub pożyczkę możesz otrzymać online, bez konieczności wychodzenia z domu. Coraz więcej instytucji oferuje bowiem możliwość elektronicznej weryfikacji, co znacznie przyśpiesza i ułatwia proces. 

Aby otrzymać pierwszy kredyt, wystarczy wypełnić wniosek. W tym celu będziesz potrzebować swoich danych osobistych. W przypadku kredytów gotówkowych nie ma potrzeby składania dodatkowych oświadczeń, jak ma to miejsce przy kredytach hipotecznych. 

Kiedy pierwszy kredyt jest możliwy?

Banki i inne instytucje finansowe mają określone wymagania, które muszą być spełnione przez osoby starające się o kredyt. Mają na celu zminimalizowanie ryzyka dla banku i upewnienie się, że kredytobiorca jest w stanie spłacić pożyczone środki. Co to oznacza dla osoby, która stara się o pierwszy kredyt? Sprawdź podstawowe wymogi banków:

  • Historia kredytowa – pokazuje ona, jak kredytobiorca radził sobie z poprzednimi zobowiązaniami. W przypadku pierwszego kredytu brak historii kredytowej może być przeszkodą. Banki nie mają wtedy danych na ocenę zdolności kredytobiorcy do spłaty.
  • Wynagrodzenie – wysokość dochodów oraz forma zatrudnienia to kolejny ważny czynnik, który decyduje o przyznaniu nie tylko pierwszego kredytu, ale każdego zobowiązania. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, to jest to pozytywnie oceniane przez banki. Z kolei wysokość zarobków wpływa na maksymalną kwotę kredytu.
  • Koszty utrzymania – na decyzję banku wpływają także koszty utrzymania. Składają się na nie m.in. czynsz, rachunki, karty kredytowe i inne zobowiązania, które zmniejszają Twój budżet. 

Jeśli zarabiasz 5000 zł na rękę i wnioskujesz o pierwszy kredyt, którego rata będzie wynosiła 3000 zł, a Twoje koszty utrzymania wynoszą 4000 zł, bank może odrzucić Twój wniosek. Na podstawie tych informacji widzi on bowiem, że nie masz środków na spłatę zobowiązania.

Dlatego składając wniosek o pierwszy kredyt, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Wybierz taką kwotę, którą możesz spłacić przy obecnych dochodach i kosztach utrzymania. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów i długów.

Alternatywy kredytu

Kredyt nie jest jedynym rozwiązaniem na uzyskanie dodatkowych środków. Alternatywą do niego są pożyczki krótkoterminowe, które od lat cieszą się dużą popularnością. Klienci cenią je sobie za proste procedury, które umożliwiają pożyczenie pieniędzy w ciągu jednego dnia. 

Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić wniosek online. Jest on następnie weryfikowany, a Ty jeszcze tego samego możesz otrzymać pieniądze na swoje konto. Sprawdź ofertę LendOn.pl i przekonaj się, jakie to proste.

Podsumowanie

Banki mogą być ostrożne przy udzielaniu pierwszych kredytów ze względu na brak informacji o historii kredytowej kredytobiorcy lub niski dochód. Warto zatem kwotę kredytu dostosować do swoich możliwości. Tym samym zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pieniędzy.