Najpopularniejsze oszustwa internetowe – jak nie dać się nabrać?

Wraz z powstaniem Internetu pojawiły się także osoby, które wykorzystując dobrodziejstwo rozwijającej się wszechstronnie komunikacji, za cel stawiają sobie oszustwo. Internetowi sprzyja nie tylko możliwość dzielenia się wiedzą, ale również anonimowość. Socjotechnika wraz z zaawansowaną technologią działają na niekorzyść niczego się nie spodziewających użytkowników sieci. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące oszustwa internetowe – sprawdź, aby wiedzieć, na co uważać i nie dać się nabrać!

Phishing – sposób na wyłudzanie danych

To jedno z bardziej ‘popularnych’ oszustw internetowych, bazujące na wywołaniu negatywnych emocji, które w efekcie będą bodźcem do podjęcia szybkich działań. W tym wypadku chodzi o przekazanie oszustom swoich danych, a więc wszystkiego, co umożliwi im dostęp do kont bankowych, profili na portalach urzędowych itp. Aktywność oszustów rozpoczyna się zazwyczaj od wysyłki wiadomości e-mail lub sms z informacją o konieczności aktualizowania danych, pod groźbą zablokowania konta, utraty danych lub zdarzenia, którego wystąpienie doprowadziłoby do problemów w naszym codziennym funkcjonowaniu. W wiadomości najczęściej zawarty jest link do strony internetowej, na której należy zaktualizować dane. Do złudzenia przypomina ona stronę banku, w którym adresat ma konto, czy innej wiarygodnej instytucji. Różnice w wyglądzie stron, oryginalnej i fałszywej są minimalne. Również adres przypomina właściwy.

Dzięki temu oszuści mogą wyłudzić Twoje dane osobowe i dane logowania, co prowadzi np. do „wyprowadzenia” pieniędzy z konta. Może też skutkować kradzieżą tożsamości, w efekcie czego cyberprzestępcy mogą np. zaciągać kredyty i pożyczki w Twoim imieniu.

Jak nie stracić swoich danych?

Czy można ustrzec się przed takim atakiem? Z pewnością można starać się mu zapobiec, zwracając uwagę na detale korespondencji i upewniając się, z jakiego źródła pochodzi. Bezwzględnie jednak należy pamiętać, iż bank nigdy nie prosi o udostępnienie danych do logowania, ani tym bardziej o aktualizację takich informacji. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, zawsze możesz skontaktować się z infolinią banku i poprosić o jej weryfikację. 

Najnowszy model iPhone’a już za 1000 zł, czyli towar w super okazyjnej cenie

Innym sposobem na oszustwo internetowe są wystawiane na portalach aukcyjnych lub zbudowanych ad hoc sklepach internetowych nieistniejące towary. Dzięki atrakcyjnym cenom ściągają one rzesze zainteresowanych atrakcyjnymi zakupami entuzjastów, ale towar nigdy nie nadchodzi, a firma nie odpowiada na próby kontaktu.

Jak uchronić się przed tego typu oszustwem w internecie? Po pierwsze, zachowaj szczególną ostrożność przy zakupach na portalach ogłoszeniowych lub przy korzystaniu z nowego sklepu internetowego. Każdy wiarygodny sklep internetowy przed adresem strony ma symbol kłódki. Oznacza to, że podawane hasła, numery kart kredytowych i inne informacje są bezpieczne! Zawsze sprawdzaj też dane firmy, która stoi za sklepem i szukaj opinii na jego temat w sieci. Dobrym pomysłem mogą być też zakupy za pobraniem lub z odbiorem osobistym, a w ostateczności opcja chargeback, którą oferuje wiele kart płatniczych – dzięki niej możesz wycofać transakcję i odzyskać pieniądze.

Atrakcyjne wygrane

Wiele osób skuszonych chwytliwymi reklamami i hasłami o dużych wygranych na loteriach odczuwa chęć skorzystania z okazji i zapisuje się w sieci na newsletter podpowiadający, jak wygrać. Jakiś czas później otrzymują wiadomość e-mail z informacją o wygranej w loterii. Jedynym krokiem, który należy wykonać, aby odebrać wspaniałą nagrodę, jest przelew niewielkiej zazwyczaj kwoty na określone konto. Z reguły suma jest nieduża w stosunku do wartości nagrody, zwycięzca loterii wykonuje przelew i… pozostaje z niczym. Skala procederu jest ogromna, toteż nawet symboliczne kwoty przelane na konto przestępców dają w sumie ogromne pieniądze. Nawet jeśli nie dasz się nabrać na wykonanie przelewu, samo kliknięcie podejrzanego linka czy banneru może zainstalować na Twoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, które zapewni oszustom widoczność Twoich danych.

Unikaj zatem krzykliwych bannerów, nawet jeśli są wyświetlane nawet na wiarygodnych portalach. Nie odpowiadaj również na maile o wygranych, jeśli nie brałeś udziału w żadnym konkursie czy loterii.

Atrakcyjna praca

Zdarza się, że szukając pracy w kraju, bądź za granicą można trafić na świetne zlecenie. Z opisu wynika, że wszystko sprowadza się do prostych zadań, niespecjalnie absorbujących za to całkiem dobrze wynagradzanych. To niezmiennie kusząca perspektywa. Powinna jednak wzbudzić czujność, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresowany może być właśnie angażowany w proceder prania pieniędzy.

Jak to działa? Otóż firma wystawia ogłoszenie, kusi atrakcyjnym wynagrodzeniem i prostymi zadaniami. Te proste czynności to odebranie przelewu i przekazanie go dalej, np. przez wygenerowanie kodu BLIK do pobrania gotówki z bankomatu. Oszuści nie muszą zakładać kont w bankach, trudzić się i kombinować. Zatrudniony otrzymuje za pośrednictwo stosowną gażę od każdego wykonanego przelewu. Proste? A jakże! I w dodatku przyzwoicie płatne. Efekt: wizyta policjantów wraz z nakazem zatrzymania lub wezwanie na komendę policji w celu złożenia wyjaśnień. Dlatego najlepiej jest omijać tego ogłoszenie, w których nie jest wprost napisane, na czym polega praca. Jeśli natomiast otrzymasz ofertę podobną do tej opisanej wyżej, uciekaj! Możesz również zgłosić na policji podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

Pożycz parę złotych przez Facebooka

Od oszustw w internecie nie jest wolny również Facebook, a jest ono bardzo proste i skuteczne. „Zawodowi” oszuści włamują się na konto użytkownika, a następnie podszywają się pod niego, rozsyłając wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczkę. Zwykle chodzi o stosunkowo niewielką kwotę i szybki przelew. Pośpiech ma sprawić, aby druga strona nie zorientowała się, że za prośbą wcale nie stoi dobry znajomy. 

Jak uchronić się przed tego typu oszustwami? Dbaj o skomplikowane loginy i hasła do kont, a tam, gdzie to możliwe włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jeśli natomiast otrzymujesz nagle wiadomość od znajomego z prośbą o pożyczkę, zachowaj szczególną ostrożność. Najlepszym i najprostszym sposobem na wykluczenie oszustwa jest kontakt telefoniczny z domniemanym pożyczkobiorcą.

Pamiętaj, że sprawcy oszustw internetowych często są bardzo sprytni i przebiegli. Prośby o pieniądze od „znajomych” mogą wyglądać bardzo wiarygodnie. Podobnie ataki phishingowe mogą do złudzenia przypominać prawdziwe wiadomości od renomowanych instytucji, a fałszywe strony internetowe nie różnić się niczym od tych autentycznych. Pamiętaj, aby nie klikać w podejrzane linki i załączniki, nie odpowiadać na dziwne wiadomości i nigdy nie podawać dobrowolnie swoich danych do logowania w żadnych serwisach (a szczególnie np. do bankowości internetowej). To podstawy dbania o cyberbezpieczeństwo, które powinien znać każdy użytkownik internetu.

Zobacz też

Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe?

13 marca, 2025

Co zrobić z gotówką? Jeśli nie chcesz jej trzymać w domu, a zależy Ci na stałym dostępie do niej, przelej ją na rachunek bankowy. Jak wpłacić pieniądze na konto? Dowiedz się, jak możesz to zrobić w kilku prostych krokach i różnymi metodami (BLIK, bankomat, bank). Czy można wpłacić pieniądze w oddziale banku? Niegdyś bank był […]

Czytaj dalej...

Leasing z ratą balonową – na czym polega i czy jest korzystny?

13 marca, 2025

Nie masz środków na zakup samochodu, a marzy Ci się nowa, niezawodna Toyota lub inny pojazd? Dzisiaj to żaden problem. Wystarczy złożyć wniosek o leasing, jako formę finansowania. Rata balonowa pozwoli Ci korzystać z nowego pojazdu i nie obciąży na początku nadmiernie budżetu. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich. Dowiedz się więcej.  Czym jest […]

Czytaj dalej...

Formy zabezpieczenia kredytu – jakie wyróżniamy?

12 marca, 2025

Poszczególne formy zabezpieczenia pozwalają chronić instytucje finansowe przed ryzykiem związanym z udzieleniem kredytu lub pożyczki. Jakie zabezpieczenia można wyróżnić? Jaką rolę odgrywają i jakie konsekwencje niosą dla kredytobiorcy?  Dlaczego zabezpieczenie rzeczowe czy osobiste jest czasem niezbędne przy kredycie? Z jakiego powodu w ogóle stosuje się zabezpieczenia kredytu i dlaczego są one wymagane tylko w określonych […]

Czytaj dalej...