IBAN – co to jest?

Powrót 1 marca, 2022

Nawet 30% z nas korzysta z zakupów online z zagranicznych sklepów. Czy wiesz, w jaki sposób przelać pieniądze za granicę? Możesz być poproszony o podanie numeru IBAN. Dzięki niemu możesz realizować transakcje międzynarodowe. Sprawdź, co to takiego i do czego jest wykorzystywany.

Co to jest numer IBAN?

Numer IBAN to skrót od International Bank Account Number. Jest on unikalnym numerem przypisanym do danego kraju. Ma służyć do opisywania banku i właściciela konta. Jest niezbędny do wykonania międzynarodowego przelewu.

Jak wygląda kod IBAN w Polsce? Tak naprawdę wystarczy wstawić kod PL przed Numerem Rachunku Bankowego. Wygląda on wtedy następująco:

PL KKAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB

Nic więcej nie ulega zmianie oprócz dodania odpowiedniego symbolu. Polska ma 28 znaków. W innych krajach taka liczba może być inna. W Norwegii długość numeru IBAN wynosi 15, a w Austrii 20.

Gdzie znajduje się numer IBAN?

Aby wykonać przelew za granicę, potrzebujesz znać numer IBAN danego kraju. Skąd go wziąć? Tego rodzaju informacje znajdziesz bez problemu w internecie. Są one także dostępne w Twojej bankowości online. Wystarczy zalogować się na konto lub zajrzeć do umowy z bankiem.

Pamiętaj, że wystarczy dodać numer IBAN do numeru konta bankowego. Są to najczęściej dwie litery. Dla przykładu:

  • Hiszpania – ES
  • Grecja – GR
  • Francja – FR
  • Niemcy – DE
  • Wielka Brytania – GB
  • Czechy – CZ

Co oznacza BIC/SWIFT?

Dodanie numeru IBAN nie zawsze wystarczy, aby zrealizować zagraniczny przelew. Ze względu na to, że wiele tych transakcji jest dość skomplikowanych. Niekiedy Twoje pieniądze muszą przejść przez kilka banków, które są tylko pośrednikami.

Warto zatem, aby nie popełnić pomyłki i wysłać przelew na właściwy adres. Nie tylko zapobiegnie to niepotrzebnym nieporozumieniom, ale również problemom z odzyskaniem pieniędzy, co może być trudne w przypadku przelewów zagranicznych.

W tym celu istnieje kod BIC (Bank Identifier Code), czyli kod identyfikujący bank, do którego ma trafić transakcja. Jego drugą nazwą jest kod SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Dzięki niemu przelew jest krócej obsługiwany, a pieniądze szybciej trafią na rachunek nadawcy.

Aby tak się stało, każdy bank musi posługiwać się innym kodem BIC. Dla przykładu mBank posługuje się kodem BREXPLPWMBK, ING Bank Śląski –  INGBPLPW, Getin Bank – GBGCPLPK, Pekao SA – PKOPPLPW, PKO Bank Polski – BPKOPLPW itd. Żeby znaleźć pełną listę kodów SWIFT, wystarczy poszukać jej w internecie.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest kod IBAN i do czego jest wykorzystywany. Pamiętaj, że potrzebujesz go tylko w transakcjach między różnymi krajami. W przypadku wysyłaniu pieniędzy na polski rachunek wystarczy Ci numer konta bankowego drugiej strony. Kiedy mają one trafić za granicę oprócz IBAN, należy także użyć kodu BIC, dzięki któremu pieniądze na pewno trafią do właściwego odbiorcy w krótszym czasie.