ERIF – co to jest? Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Spośród kilku różnych rejestrów dłużników, znajduje się ERIF. Chociaż nie jest tak znany jak BIK czy KRD, nie powinieneś go pomijać. Ma on w swojej bazie ponad 100 milionów wpisów na temat różnych osób i firm. Czy wiesz, czy się w nim znajdujesz?

Co to jest ERIF?

ERIF jest jednym z biur informacji, które wchodzą w skład BIG. Działa on równolegle z takimi rejestrami jak BIG InfoMonitor czy Krajowy Rejestr Długów. W Polsce funkcjonuje już od 2003 roku i zbiera informacje na temat przedsiębiorców i osób prywatnych.

Co to jest ERIF i jakie dane do niego trafiają? Poszczególne rejestry dłużników gromadzą różne dane na temat konsumentów. W przypadku ERIF są to nie tylko informacje o spłacie rat kredytów lub pożyczek.

W biurze informacji gospodarczej ERIF mogą się znaleźć wpisy o:

  • rachunkach telekomunikacyjnych;
  • zaległym czynszu;
  • opłatach administracyjnych;
  • rachunkach za wodę lub prąd;
  • mandatach.

Jak widzisz, do rejestru dłużników ERIF trafiają nie tylko dane z banków, jak ma to miejsce w przypadku BIK-u. ERIF bowiem nie podlega prawu bankowemu i gromadzi informacje również z innych źródeł.

Aby trafić do bazy ERIF z powodu zadłużenia, nasze zobowiązanie musi być co najmniej miesiąc po terminie. Minimalna kwota zaległości to 200 zł u osoby prywatnej, a 500 zł dla firm. Z kolei usunięcie negatywnego wpisu ma miejsce, kiedy dłużnik spłaci zobowiązanie.

ERIF to nie zawsze zła informacja

Czy znalezienie się w bazie ERIF jest zawsze złym znakiem? Niekoniecznie. Co więcej, w większości przypadków to dobry znak. Wiele osób obawia się wszelkich rejestrów dłużników. Pamiętajmy jednak, że do takich baz jak ERIF trafiają nie tylko negatywne informacje, ale również te pozytywne.

Aby zobrazować to, co piszemy, warto spojrzeć na liczby. Jednoznacznie pokażą one różnicę między ilością negatywnych, a pozytywnych wiadomości w bazie ERIF. W pierwszym kwartale 2021 roku w rejestrze znajdowało się ponad 108 milionów wpisów. Z tej liczby aż 105 milionów były to wpisy pozytywne. Widzisz już zatem, że baza dłużników nie jest zawsze tak zła, jak ją malują. A samo znalezienie się w niej, nie świadczy jeszcze o problemach finansowych.

Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Zastanawiasz się, czy informacje na Twój temat znajdują się w rejestrze dłużników? Wiesz już, co to jest ERIF i kto może do niego trafić. Przyszła więc pora, aby sprawdzić siebie w bazie. Całe szczęście możesz zrobić to za darmo, a całość zajmie Ci kilka minut.

Aby sprawdzić siebie w ERIF wejdź na stronę internetową rejestr i załóż bezpłatne konto. Po potwierdzeniu swoich danych masz dostęp do trzech raportów:

  • raport o sobie – zobaczysz, jakie informacje na Twój temat znajdują się w bazie;
  • raport z rejestru zapytań – sprawdzisz, kto sprawdzał informacje na Twój temat w ciągu ostatniego roku;
  • raport o dokumencie – upewnisz się, że nikt nie chciał posłużyć się Twoimi dokumentami.

Wygenerowanie raportów jest darmowe. Możesz to zrobić raz na 6 miesięcy. Dzięki takim informacjom będziesz wiedział, czy posiadasz długi, o których nie wiesz i kto się Tobą ostatnio interesował.

ERIF to jedna z baz Biura Informacji Gospodarczej. Podobnie jak pozostałe inne pomaga ona osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Sprawdzaj siebie w ERIF oraz w innych rejestrach dłużników, aby móc spać spokojnie.