Doradca kredytowy – czy warto skorzystać z jego usług?

Stoisz przed decyzją o kredycie lub pożyczce? Nie wiesz, jaką ofertę wybrać, a od ilości formalności kręci Ci się w głowie? W takiej sytuacji może Cię uratować doradca kredytowy. Czy warto skorzystać jego usług? Dowiedz się w naszym artykule.

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy zajmuje się doradzaniem klientom w zakresie kredytów i pożyczek. Jego głównym zadaniem jest pomoc w doborze odpowiedniego produktu finansowego. Ponadto udziela on wsparcia w ramach załatwienia formalności w banku lub w innej instytucji.

Co więcej, doradca kredytowy ma odpowiednią wiedzę z rynku finansowego, a do tego umiejętność analizowania sytuacji klienta. Dzięki temu jest w stanie dobrać najlepszy produkty i zaproponować korzystną ofertę.

Gdzie można się z nim spotkać? Doradca kredytowy może pracować w banku, instytucji finansowej lub w firmie doradczej. Jak widzisz, może on pracować w różnym charakterze. Najczęściej reprezentuje on zarówno interes klienta, jak i banków, z którymi współpracuje.

Kto może zostać doradcą kredytowym?

Chociaż do zostania doradcą kredytowym nie jest wymagane wykształcenie wyższe, nie każdy może pełnić tę funkcję. Po pierwsze, taka osoba nie może być karana. Po drugie, musi posiadać zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych. Czytamy o tym, w art. 48.1.: ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Korzystanie z usług doradcy kredytowego wiąże się z dodatkowymi opłatami, które są naliczane do kosztów naliczonych w trakcie podpisywania umowy. Wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z jego wsparcia. Dlaczego?

Ponieważ doradca kredytowy doskonale orientuje się w produktach bankowych. Mało kto zaś ma dzisiaj czas na to, aby przejrzeć wszystkie oferty i wybrać najlepszą. Ponadto doradca wie, na jakie szczegóły zwrócić uwagę i zaprezentuje najkorzystniejsze warunki. Co więcej, pomoże w przypadku formalności. Dla wielu osób jest to cenne wsparcie, na które chcą się zdecydować.

Jak otrzymać najlepszą pożyczkę?

Kiedy kredyt lub pożyczka opiewa na niską kwotę, rzadko decydujemy się na skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Warto wtedy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepiej.

Przede wszystkim porównaj jak najwięcej ofert. Sprawdź także, czy zestawione produkty są nie tylko na taką samą wysokość, ale również na ilość rat. Decyduje to bowiem o całkowitym koszcie do spłaty.

Do pożyczki lub kredytu mogą być także naliczone dodatkowe opłaty, takie jak prowizja lub marża. Dlatego sprawdź oprocentowanie oraz RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Pamiętaj, że RRSO jest podawane w ujęciu rocznym. Dlatego jest ono zawsze wysokie dla krótkoterminowych pożyczek, które są podzielone na okres kilku miesięcy. Istotne jest zatem, aby porównywać produkty na taką samą długość.

Zobacz też

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...

Jak i skąd szybko pożyczyć pieniądze na pilne wydatki?

19 czerwca, 2025

Życie pisze różne scenariusze, często zmuszające do szukania szybkiego źródła gotówki. . Szybkie pożyczki oferują dziś banki i tzw. parabanki. Gdzie szukać wsparcia, jeżeli pieniądze są potrzebne „na już”?

Czytaj dalej...