KBIG – co to jest?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Jedną z najczęściej sprawdzanych baz dłużników jest KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Czym tak właściwie ono jest? Dowiedz się, co to jest KBIG, jakie dane przetwarza oraz jak usunąć stamtąd wpis.

Co to jest KBIG?

Banki oraz firmy pożyczkowe przed udzieleniem zgody na kredyt bądź chwilówkę sprawdzają profile wnioskodawców w bazach dłużników. Jedną z najczęściej używanych jest baza KBIG. Jest to skrót Krajowego Biura Informacji Gospodarczej.

KBIG należy do międzynarodowej Grupy CRIF. W Polsce funkcjonuje już od 2003 roku. Jednak dopiero w 2013 roku biuro to otrzymało zgodę na prowadzenie i przetwarzanie oceny punktowej, czyli scoringu. Od tego czasu KBIG jest chętnie wykorzystywane przy weryfikacji wniosków przez banki.

Do Krajowego Biura Informacji Gospodarczej można zostać wpisanym z różnych powodów. Nie muszą być to wcale zaległości powstałe w banku czy innej placówce finansowej. Z KBIG współpracują bowiem firmy leasingowe, przedsiębiorcy, firmy telekomunikacyjne czy też ubezpieczyciele. Wprowadzone dane mogą być zarówno negatywne, czyli informujące o powstaniu długu, jak i pozytywne – o regularnej spłacie zobowiązań.

Aby jednak dodać informacje o powstałym zadłużeniu, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim dług musi mieć co najmniej 30 dni. Z kolei jego wysokość powinna wynosić minimalnie 200 zł dla osób prywatnych oraz 500 zł dla firm.

KBIG a BIG i BIK – jaka jest różnica?

KBIG, BIG i BIK. Nazwy te są bardzo do siebie podobne. Czy jest między nimi jakaś różnica? Zacznijmy od KBIG i BIG. Do Krajowego Biura Informacji Kredytowe należy kilka różnych biur, w tym właśnie: BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów czy ERIF Biuro Informacji Kredytowej.

Czymś innym jest już BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które nie wchodzi w skład KBIG. Gromadzi jednak podobne dane. W BIK-u odnajdziesz informacje na temat zobowiązań bankowych oraz pożyczkowych.

Jak zatem widzisz, KBIG i BIK to co innego. Dlatego możesz znaleźć się w obu bazach jednocześnie. Warto zatem na bieżąco sprawdzać swoje konto, aby uniknąć wpisania do bazy dłużników.

Wpis do KBIG – czy można usunąć?

Negatywny wpis do KBIG może pokrzyżować Twoje plany i uniemożliwić wzięcie kredytu na zakup domu, wymarzone wakacje czy remont mieszkania. Czy negatywne informacje w KBIG można zatem usunąć?

Niestety, ale jeśli nie masz uregulowanych długów, wierzyciel nie ma podstaw do tego, aby usunąć wpis na Twój temat. Wciąż bowiem jesteś dłużnikiem. Aby usunąć negatywne informacje, musisz spłacić dług. Wierzyciel ma wtedy obowiązek wypisania Cię z bazy w ciagu 14 dni. Po tym czasie możesz cieszyć się lepszą zdolnością kredytową i większymi szansami na kredyt lub pożyczkę.

KBIG – podsumowanie

Wiesz już czym jest KBIG. Jest to jedno z najważniejszych biur, do jakiego trafiają negatywne lub pozytywne informacje na temat Twojego zadłużenia. Z taką wiedzą jesteś już bardziej świadomy z jakimi konsekwencjami wiąże się niespłacenie kredytu lub pożyczki na czas. Rosnące odsetki to nie wszystko. Negatywny wpis do bazy dłużników zablokuje Twoją szansę na nowy kredyt. Warto zatem zadbać o pozytywną lub czystą kartę.