Nie mam długu, a dzwoni windykator – dlaczego?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Telefon od windykatora? Jeśli nie wiesz, w jakiej sprawie kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna, mogłeś paść ofiarą oszustów. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji. Podpowiemy Ci, czego możesz się dowiedzieć od windykatora, a także z innych źródeł, aby znaleźć powód niepokojących telefonów.

Kim jest windykator?

Wiele osób myli windykatora z komornikiem. Dlatego na słowo windykacja zaczyna się stresować, mając na myśli egzekucję komorniczą. W rzeczywistości jednak są to dwie różne osoby. Pojawienie się windykatora jeszcze niczego nie przesądza, a pozwala uregulować zadłużenie na dogodnych warunkach.

W przypadku braku spłaty pożyczki lub kredytu powstaje Twój dług. Nawet w przypadku chwilówek na 0% możesz spodziewać się odsetek karnych, które zwiększają się wraz z trwającą zwłoką. Jeśli nie uregulujesz szybko długu, najpewniej zacznie się z Tobą kontaktować firma windykacyjna.

Zadaniem windykatora jest dojście do porozumienia z dłużnikiem tak, aby ten spłacił swój dług. W tym celu firma windykacyjna może:

  • wysyłać powiadomienia o długu;
  • kontaktować się telefonicznie;
  • wysyłać SMS-y;
  • odwiedzać dłużnika w mieszkaniu za jego zgodą.

Wszystkie te czynności mają ułatwić dłużnikowi pozbycie się długu, a wierzycielowi odzyskanie pieniędzy. Co jeśli nie mam długu, a dzwoni windykator? Możliwości może być kilka. Omówmy najważniejsze z nich.

Dlaczego dzwoni windykator, a nie mam długu?

Odezwanie się windykatora zawsze ma związek z tym, że pojawiło się zadłużenie na naszym koncie. Czasami może on zadzwonić wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy. Niekiedy jest to pomyłka, a niekiedy niestety nie.

Jeśli dzwoni windykator, a nie masz długu, masz prawo zapytać się, na jakiej podstawie powstał dług i ile on wynosi. Możesz również dowiedzieć się, w czyim imieniu firma windykacyjna wykonuje swoje usługi. Dzięki temu dojdziesz do tego, gdzie mogło powstać zadłużenie i z czego ono wynika. W razie wątpliwości warto skontaktować się z wierzycielem.

Co jednak kiedy nie znasz firmy, u której masz zadłużenie? Kiedy dzwoni windykator, a nie masz długu, powinieneś sprawdzić bazy dłużników. Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej dostarczy Ci wiedzy, czy nigdzie nie powstał dług bez Twojej wiedzy. Może bowiem okazać się, że padłeś ofiarą oszustwa i ktoś wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane.

Jak chronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Kradzieże tożsamości i wyłudzenia pożyczek są coraz częstsze. Wraz z rozwojem internetu, staliśmy się mniej bezpieczni. Jak się chronić przed oszustami?

Przede wszystkim warto zapobiegać. Chroń swoje dane osobowe. Staraj się, aby nie podawać publicznie takich informacji. Nie publikuj także zdjęć zawierających Twoje prawo jazdy, kartę kredytową czy dowód osobisty. Nawet kiedy wydaje Ci się, że widzą je tylko Twoi znajomi, może ono dotrzeć także do niepowołanych rąk.

Po drugie trzymaj rękę na pulsie. Wspomniane wcześniej bazy dłużników pomogą Ci w porę zareagować. Warto zatem regularnie zaglądać do ich raportów. Ponadto w Biurze Informacji Kredytowej możesz skorzystać z opcji Alerty BIK, które poinformują Cię o każdym zapytaniu do bazy na Twój temat.

Nie mam długu, a dzwoni windykator. Podsumowanie

Telefon od windykatora to zawsze stres. Jeśli jednak posiadasz długi, pomoże Ci on w jej spłacie i rozłożeniu zadłużenia na raty. Trochę inaczej wygląda to w przypadku braku długów, a konkretnie takich, zawartych przez Ciebie. Warto wtedy sprawdzić czy nikt nie wziął na Twoje dane pożyczki lub kredytu. Jeśli tak się stało, zgłoś to do odpowiednich organów.